Lise 1'de 2 Günde 2 Saat Çalışarak Takdir Alınır Mı?

Mesela çalışma tekniğiniz neydi? Kendine anlatma v.s v.s. Bide aşırı kolay dediniz ya neden en çok sınıfta kalınan sınıf 9 ?
Sınavlar basitti. Sadece Dil anlatımdan çakıldım. Oda hocamız notları son anda verdi. Bende erişemedim notlara.
Kağıda özet çıkarıyorum. Çalışma taktiği olarak 10 sayfayı 1 sayfaya sıkıştırabilecek kadar harika bi insanımdır :D

9.sınıf ciddi anlamda basit bir sınıf. Bir derste çok konu var ancak yüzeysel geçilmiş. 10,11 ve 12'de ise 9'da gördüklerini 3 sınıfa da bölüyorlar ve ayrıntılı görüyorsun. Bazılarının devamını yada. Mesela 10.sınıf fonksiyonu 9.sınıf fonksiyonunun devamı. 9.sınıfta biyolojide karbonhidrat protein vb. görüyorsun, aynı konu 10.sınıf kimyasında var. 9.sınıfta kimyada gördüğün ideal gaz yasası (PV=nRT) 10.sınıfta fizikte karşına çıkıyor. Fen dersleri bu konuda birbirinle bağlantılı. Genel olarak 9'un en zor dersi kimya; 10'un en zor dersi fizik; 11'in en zor dersi matematik ve kimya; 12'nin en zor dersi ise tek başına matematik :( Ama YGS konuları 9.sınıftan Kümeler, 10.sınıftan Permütasyon, Kombinasyon, Olasılık, Binom Açılım 11.sınıftan Bölme ve Bölünebilme Kuralları olarak belirlenmiş. LYS ise biraz daha cebire giriyor. Denklemler, polinomlar, fonksiyonlar vb. Sonuç olarak 9.sınıfta Kimya ve Fizik'e çok çalışmanı öneririm.

Mesela çalışma tekniğiniz neydi? Kendine anlatma v.s v.s. Bide aşırı kolay dediniz ya neden en çok sınıfta kalınan sınıf 9 ?
9'da sınıfta kalan öğrencilerin çoğu ya Endüstri Meslek, ya da alt düzey Anadolu Lisesi öğrencileri. Zaten o okullara zarzoruna teşekkür veyahut düz şekilde girmişler. 9.sınıf konuları 8'den biraz daha zor olduğu için öğrenciler çalışmıyor ve kalınıyor. Bence koskoca bir seneyi birdaha okumak ölüm gibi. Az sıkın kendinizi, en kötü ihtimal düz geçin.

9 kolaydır falan filan fakat, diğer senelerin temelini oluşturur. Herkes'den de duyduğun "9.sınıf çok önemli." lafı doğru. 9'da matematik'den 40 alırsan 10'da 45 alırsın.

9'da matematik'den 40 alırsan 10'da 45 alırsın.
Biraz yanlış bir söz olmuş. Bu tamamen öğrencinin çalışma azmine bağlı bir şeydir. 9.sınıfta 80 alıp 10.sınıfta 50 60 alan çok arkadaşım var. Bu tamamen çok-yüzeysel(9), az-ayrıntı(10) meselesine bağlı bir durum.

Biraz yanlış bir söz olmuş. Bu tamamen öğrencinin çalışma azmine bağlı bir şeydir. 9.sınıfta 80 alıp 10.sınıfta 50 60 alan çok arkadaşım var. Bu tamamen çok-yüzeysel(9), az-ayrıntı(10) meselesine bağlı bir durum.
Çalışma yöntemi, azmi aynı seviyede kalırsa olacak olayı anlatmak istemiştim. Genellikle benim gördüklerim böyle idi. Benimki de böyle idi :D

Öncelikle merhabalar. Ben 8.sınıfta 0 tekrarla 434 puan almış birisiyim. Çalışmadığıma da yanmıyor değilim de sorun o değil :) Sizce günde 2 saat tekrarla 2 dönemde takdir alabilir miyim? Dersler basit geldi biraz. Cevaplarsanız sevinirim :)

Ben lise birdeyim şu an 80 le tesekkur aliyorum. Ama bn gunluk tejrar faln yapmadim. Test faln cozmedim.Sadece yazili aksami 12 ye kadar çalıştim sabah ta 4 te kalkip calistim.Yoksa tesekkur imkansizdi
Sana tavsiyem yarim saatte olsa gunluk tekrarlarini yap ve test coz. Yoksa yazili haftasi cok zorlanirsin.

Günde 1 saat fazla bile. Herkes son gece çalışarak takdir alıyor bu eğitim sisteminde, ezber çünkü. Son gece ezberle sınavdan sonra unut. Bende kullanıyorum bunu, tüm öğrenciler kullanıyor. Sayısal derslerde de deftere çalış. Matematikçi defterden farklı sormaz sorsa da 80 puan defter 20 puan harici gelir. (Defterin benzeri sorular. Birebir aynısını soracak değil herhalde.)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı