Lise 1'de ne kadar harçlık alınmalı?

Merhaba, liseye geçecegim bu yaz ve gidecegim lisenin yemekhanesi yok. Sadece kantini var ve harçlık konusunda kararsız kaldık annem ile. Sizce ne kadar harçlık almalıyım? İstediğim şeylere de biriktirmek istiyorum ve durumum iyi çok şükür, sizce ne kadar alayım (aylık, haftalık veya günlük)?

40-50 yetecektir sonra reale basın katlayın zengin olursunuz (şakadır kumara bulaşmayın dostlarım)

Harçlık sistemi bana göre çok saçma, o gün ne kadar ihtiyacın varsa o kadar alıp gitmelisin. Kendini belli bir miktara sıkıştırma. Yine de haftalık 400 - 600 TL olabilir

Son düzenleme:
Bence haftalık almalısın, sadece yemek için istiyorsan 250 lira yetecektir ama ulaşım ve biriktirmek için de lazımsa 400 isteyebilirsin, Bizim zamanımızda 50 lira hem yemeğe hem ulaşıma yetiyordu :/
Evet bende öyle birşey yapmayı dusunuyorum günlük 60 tl falan (haftalık 300) ya genelde evden yemek getirrim, ama bazen de okulda yerim biraz istedigim seylere biriktirmek istiyorum xD

Harçlık sistemi bana göre çok saçma, o gün ne kadar ihtiyacın varsa o kadar alıp gitmelisin. Kendini belli bir miktara sıkıştırma. Yine de haftalık 400 - 600 TL olabilir
Haklısın aslinda ama sabit bir sey olsun ki az ve çok ihtiyacıma da yetsin

Okul kantininden yemek alma.
Ucuz malzeme kullanıyorlar, zehirlenme vakaları yaşanıyor.

Yemeğini evden götür. Yarım kilo tavuk göğsü alırsın, yanına da salata, meyve falan atarsın 2 öğünlük yemek çıkar.

İzmir için yazıyorum;

Gevrek: 5.00₺
Ayran: 6.00₺
Yol: 6.00₺ (Git-Gel)

Asgari şartlarda, asgari olarak 20.00₺ alması gerekiyor.

Tabi bunu savunduğum için söylemiyorum. Yukarıda da belirttiğim gibi bu asgari şartlar için geçerli. Durumu en düşük, olanakları kısıtlı bir ailenin çocuğuna en düşük vermesi gereken rakam ne yazık ki bu. Diğer şehirlerde bir tık daha fazla yada az olabilir.

Orta şartlara sahip bir aileninde 30.00₺'den daha az vermemesi gerekir.

---

Bir öğrencinin orta sınıf bir gevrek fırınında 3 adet poğaça bir çay alması İzmir gibi bir yerde maalesef ki 30.00₺ tutuyor. Bu şekilde kahvaltı yapan bir genç ekstra olarak yol parası almak durumda kalır. Buda günlük 35.00₺ ila 40.00₺ harçlık alması anlamına gelir.

Geri
Yukarı