Lise 1'deyim ve okulu bırakacağım

Bende aynı sen gibiyim, ama aptal (notları düşük) olanı demek istedim.
Notlarınız düşük olduğu sizi aptal yerine düşürmez, sizi sadece tembel birey haline getirir hemen bir plan yapıp derslerinizi düzeltebilirsiniz kesinlikle umutsuzluğa kapılmayın. Bir sorununuz var dinlemek yardımcı olmak isterim.

Yazını okumadım ama illa okul şart değil, hatta gereksiz bence.
Meslek sahibi olabileceğin bir işe gir paranı herkesten önce kazanmaya bak ne kadar erken başlarsan o kadar erken kendi işini kurarsın yoluna bakarsın.
Bu ülkede okul olmazsa olmaz diye beyinlere işletmişler.
İstediğiniz insan profilini yaratmanın en kolay yolu okuldur.
Birini çocukluktan istediğiniz gibi yetiştirmeye başlarsanız yüksek oranda istediğiniz düşüncede birini yaratmış olursunuz. O yüzden okul baskısı bu kadar var. Birçok gereksiz öğrenci var okulda ve birçok kişiyi de beraberinde uçurumdan düşürüyorlar. Bunu ısrarla yapmalarının nedeni bu, devletlerin politikasıdır bu. Her hükmet yapar bunu ki insanları kontrol altında tutmak için tabi tek yolu bu değil ama okul en etkinliklerinden. Kısacası okul baskısı bundan var ama bilmelisin ki birçok meslek var ve kendini okul dışında geliştirebileceğin çok seçenek var zaten büyük çoğunluk lise ve üniversiteden sonra iş meslek sahibi olup parasını kazanamıyor ya paketi ya da komi oluyor gine o yaşlardan sonra meslek de öğrenmek zor olduğu için böyle yitip gidiliyor. O yüzden sonun böyle olacak iken baştan okuldan ayrılıp bi meslek sahibi olmak çok daha mantıklı tabi okuyup da üst düzey yerlere gelecekleri hariç tutuyorum mühendisler gibi. Herkes kendini az çok bilir bu pozisyonlara gelmeyeceksen direnmenin anlamı yok. Tek seçenek hiçbir zaman yoktur diğer seçenekleri de değerlendirebilirsiniz. Bu hayatta en önemlisi hayatı okumak okul okumak değil. Okul bir araçtır, hedef için fazla büyütmeye gerek yok.
Çok haklı. Okul okumanın bir faydası yok. Üniversite mezunu olunca meslek sahibi olmuyorsun. Git Türkiye'de en iyi makine mühendisliği bölümünün bölüm birincisine. O ne Solidworks bilir ne de vida söküp takmayı bilir. O sistem kölesi ezberci bir eleman olmuştur emin ol. Sakın iyi bir eleman olma. İyi bir tasarımcı ol. Farklı düşün, farklı şeyler tasarla. İnsanlar çok saçma tasarım bunu kimse beğenmez der ama umursama. Kendini dil, ve meslek konusunda geliştir. Dil çok önemli cidden. İstersen terzi ol ama iyi bir terzi ol ve Zara gibi bir şirket kur veya git bir lokantaya veya pastaneye yemek yapmayı öğren Pelit gibi bir pastane aç veya Kaşıbeyaz gibi kebapçı aç. Açık liseye geç. Sınavları sallayınca geçiyon zaten. Üniversite okumak istersen girersin sınava yabancı dil sınavından yüksek puan alıp yabancı dil okursun. Mühendis olmak, sayısal okumak önemli değil. Tek önemli olan yaptığın şeyin en iyisini yapmak.
Bu dönemde okul mu bırakılır? Sokakta kaç milyon yaşlı/genç insan işsiz bir şekilde dolaşıyor. Ne yap ne et oku. Seni de anlayabiliyorum ne kadar zor olduğunu meslek lisesi ortamını ne kadar gözlerimle görmemiş olsam da, belli. Açık liseye geçip bir yandan da eğer başarabilirsen uygun bir yerde çalışmanı tavsiye ederim.

En mantıklı kararı bu şekilde bulursun.​
Sebebi bilgisiz olduğu için mi yoksa maaş ve çalışma şartlarını beğenmedikleri içi mi? En iyi ünviersiteden de mezun olsan en fazla 5000 TL maaş alırsın ve hep ezilirsin. Yeni mezunlar iş hayatını filmlerdeki gibi sanıyor ama öyle değil.

Çok haklı. Okul okumanın bir faydası yok. Üniversite mezunu olunca meslek sahibi olmuyorsun. Git Türkiye'de en iyi makine mühendisliği bölümünün bölüm birincisine. O ne Solidworks bilir ne de vida söküp takmayı bilir. O sistem kölesi ezberci bir eleman olmuştur emin ol. Sakın iyi bir eleman olma. İyi bir tasarımcı ol. Farklı düşün, farklı şeyler tasarla. İnsanlar çok saçma tasarım bunu kimse beğenmez der ama umursama. Kendini dil, ve meslek konusunda geliştir. Dil çok önemli cidden. İstersen terzi ol ama iyi bir terzi ol ve Zara gibi bir şirket kur veya git bir lokantaya veya pastaneye yemek yapmayı öğren Pelit gibi bir pastane aç veya Kaşıbeyaz gibi kebapçı aç. Açık liseye geç. Sınavları sallayınca geçiyon zaten. Üniversite okumak istersen girersin sınava yabancı dil sınavından yüksek puan alıp yabancı dil okursun. Mühendis olmak, sayısal okumak önemli değil. Tek önemli olan yaptığın şeyin en iyisini yapmak.

Sebebi bilgisiz olduğu için mi yoksa maaş ve çalışma şartlarını beğenmedikleri içi mi? En iyi ünviersiteden de mezun olsan en fazla 5000 TL maaş alırsın ve hep ezilirsin. Yeni mezunlar iş hayatını filmlerdeki gibi sanıyor ama öyle değil.
Hocam benim bir kusurum var, ayakta duramıyorum ortapedik sorunlarımdan dolayı, okumaktan başka çarem yok maalesef çalışamıyorum annem, babam bugün var yarın yok Psikolog olmayı düşünüyorum ömür boyu severek yapacağım bir meslek iş sıkıntısı'da o kadar yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı