Lise alan seçiminde kararsızlık

Matematik Turkiye'de ezberden ibaret. Matematik yurt disinda yapiliyor. Dereceye giren azimli kardeslerime hayatinda gormedigi ayni zorlukta matematik sorsam yapamayacak cunku ezberine almis, algoritma bilgisi yok, matematik zekasi yok. Ezber ile her sey mumkun. Sayisal bolume git, en kotu 60 bin 70 bin gir sayisala. Devam...
Türkiye'deki Matematik eğitimi konusunda çok haklısınız hocam.İnsanlar matematik felsefesi ve yeterli matematik öğrenimi almıyorlar.Fizik-Kimya-Biyoloji alanlarında ezber kısmen kırılabiliyor.(Kişi yeterli merak ve isteğe sahipse.)

Hocam ben olsam arkadaşların dediği gibi derslere göz gezdirip öyle seçerdim sayısalı ama yok matematik kötüyse yapamam diyorsan sözele geç en azından bir polis olursun benim kuzenim var 16 yasında sözeli seçti polis olmayı planlıyor + voleybol antrenoru bende hemşirelik + basketboll antrenoru planlıyorum.
Hocam okulda Sözel bölümü olsa düşünebilirdim lakin Sayısal ve Eşit Ağırlık var sadece.
Bunun yanında Polislik vs. pek ilgimi çekmiyor çünkü kendimi harcamış gibi hissediyorum eğer bu mesleği seçersem.

Hocam ben ne kadar konu anlatımı vs dinlesemde anlamıyorum LGS için matematik çok önemli ama matematiğim kötü oldugu için içime bir korku düşüyor ya yapamazsam filan ben temelde hata yaptığımı düşünüyorum sadeleştirme vs bunları bile bilmiyorum nasıl geliştirebilirim?

Maksimum kaç bölüm varki hocam.
Hocam sakin olmanız şu an en iyisi.Ortaokul matematiği (Lise için Tyt denilebilir) zamanla onarılabilecek veya düzeltilebileceğiniz bir kısım.Anlamadığınız veya yapamadığınız kısımlar olabilir, tereddüt etmeyin.
Çalışmanıza rağmen iyi bir sonuç elde edemiyorsanız çalışma sisteminizi ve hocanızı gözden geçirin.Hocanız mı anlatamıyor (veya siz anlayamıyorsunuz) yoksa çalışma stiliniz de mi problem var?

Son düzenleme:
Türkiye'deki matematik eğitimi konusunda çok haklısınız hocam. İnsanlar matematik felsefesi ve yeterli matematik öğrenimi almıyorlar. Fizik-kimya-biyoloji alanlarında ezber kısmen kırılabiliyor.(kişi yeterli merak ve isteğe sahipse.)

Hocam okulda sözel bölümü olsa düşünebilirdim lakin sayısal ve eşit ağırlık var sadece.
Bunun yanında polislik vs. pek ilgimi çekmiyor çünkü kendimi harcamış gibi hissediyorum eğer bu mesleği seçersem.

Hocam sakin olmanız şu an en iyisi. Ortaokul matematiği (lise için TYT denilebilir) zamanla onarılabilecek veya düzeltilebileceğiniz bir kısım. Anlamadığınız veya yapamadığınız kısımlar olabilir, tereddüt etmeyin.
Çalışmanıza rağmen iyi bir sonuç elde edemiyorsanız çalışma sisteminizi ve hocanızı gözden geçirin. Hocanız mı anlatamıyor (veya siz anlayamıyorsunuz) yoksa çalışma stiliniz de mi problem var?

Hocam ben konu anlatımı dinliyorum evde artı kursa giddim gene anlamadım hocamızda iyi hoca hızlı anlatıyor boş boş bakıyorum LGS de matematiğim kötü olacak heraldde içimde şu an çok büyük korku var ellerim titriyor resmen.

Amacım iyi bir liseye gitmek ama matematik olmazsa olmuyor o yüzden çok korkuyorum.

Diğer dersleri çalışarak yapıyorum 85 90'nın altında almıyorum matematik çöp ama.

Önerileriniz için teşekkürler arkadaşlar.
Okulun açılması ile yönetimle ve rehber hocamla konuşma kararı alacağım.Şimdilik sadece şu anki durumum ve değişim olursa ne zamana kadar olur, ne yapabilirim vs. bu konularla bilgi alacağım.(Meslek seçimi ve diğer konularda.)
Sayısal bölümünde kalıp, kalmayacağımı -derslere de bakarak- karar vermeyi düşünüyorum.Öneri vermek isteyen veya fikrini paylaşmak isteyen olursa diye mesajları okuyup, yanıtlayacağım.

Önerileriniz için teşekkürler arkadaşlar.
Okulun açılması ile yönetimle ve rehber hocamla konuşma kararı alacağım. Şimdilik sadece şu anki durumum ve değişim olursa ne zamana kadar olur, ne yapabilirim vs. bu konularla bilgi alacağım.(meslek seçimi ve diğer konularda.)
Sayısal bölümünde kalıp, kalmayacağımı -derslere de bakarak- karar vermeyi düşünüyorum. Öneri vermek isteyen veya fikrini paylaşmak isteyen olursa diye mesajları okuyup, yanıtlayacağım.

Hocam ben ileride matematiğim kötü olsa bile sayısal seçmek istiyorum sıralama olarak 250binci bile olsan uygun bölümler var matematiği biraz geliştirmeye çalışacağım fakat matematiğin IQ veya beyinle bir alakası var mı?

Hocam ben konu anlatımı dinliyorum evde artı kursa giddim gene anlamadım hocamızda iyi hoca hızlı anlatıyor boş boş bakıyorum LGS de matematiğim kötü olacak heraldde içimde şu an çok büyük korku var ellerim titriyor resmen.

Amacım iyi bir liseye gitmek ama matematik olmazsa olmuyor o yüzden çok korkuyorum.

Diğer dersleri çalışarak yapıyorum 85 90'nın altında almıyorum matematik çöp ama.
Hocam fikirlerinizi ve düşüncelerinizi gayet anlıyorum çünkü bende o yoldan geçtim.Senenin daha başındasınız bu demek oluyor ki uzun bir yolunuz var.Matematik hocanız anlayışlı biriyse teke-tek sohbet edin.Ondan püf noktaları belirtmesini ve hızlı anlattığı için anlamıyorsanız konuları daha yavaş anlatmasını söyleyin.

Hocam ben ileride matematiğim kötü olsa bile sayısal seçmek istiyorum sıralama olarak 250binci bile olsan uygun bölümler var matematiği biraz geliştirmeye çalışacağım fakat matematiğin IQ veya beyinle bir alakası var mı?
Türk Okul Müfredatı sizden konuyu anlamanızı ve bunu akıllıca kullanmanızı ve geliştirmenizi beklemez.Aksine sizden ezber ve ezbere dayalı yorum bekler.
Birçok öğrencinin sayısal kısımda zorlanmasının asıl kısmı işte burada yatıyor.Benim ortaokul döneminde -kısmen elbette- matematik ile arama mesafe koymamın nedeni hocam idi denilebilir.Bizden hızlı ezber ve tekrar istiyordu.Notlarım iyi idi lakin bir edebiyatta, felsefe de veya tarihte aldığım merak duygusu bu derste körelmişti.Arkadaşlarım (Matematiği iyi olmayanlar) çoğunlukla kendini yapamamakta şartlamış, azar işitmiş veya aşağılanmış kişilerdi.
Matematik yapmak için muhteşem bir IQ'ya sahip olmanız gerekmez.Veya kalıtımsal bir faktör belirgin değildir.Ders ile daha çok ilgilenmeniz ve merak duymanız devamını getirecektir.

Son düzenleme:
Hocam fikirlerinizi ve düşüncelerinizi gayet anlıyorum çünkü bende o yoldan geçtim. Senenin daha başındasınız bu demek oluyor ki uzun bir yolunuz var. Matematik hocanız anlayışlı biriyse teke-tek sohbet edin. Ondan püf noktaları belirtmesini ve hızlı anlattığı için anlamıyorsanız konuları daha yavaş anlatmasını söyleyin.

Türk okul müfredatı sizden konuyu anlamanızı ve bunu akıllıca kullanmanızı ve geliştirmenizi beklemez. Aksine sizden ezber ve ezbere dayalı yorum bekler.
Birçok öğrencinin sayısal kısımda zorlanmasının asıl kısmı işte burada yatıyor. Benim ortaokul döneminde -kısmen elbette- matematik ile arama mesafe koymamın nedeni hocam idi denilebilir. Bizden hızlı ezber ve tekrar istiyordu. Notlarım iyi idi lakin bir edebiyatta, felsefe de veya tarihte aldığım merak duygusu bu derste körelmişti. Arkadaşlarım (matematiği iyi olmayanlar) çoğunlukla kendini yapamamakta şartlamış, azar işitmiş veya aşağılanmış kişilerdi.
Matematik yapmak için muhteşem bir IQ'ya sahip olmanız gerekmez. Veya kalıtımsal bir faktör belirgin değildir. Ders ile daha çok ilgilenmeniz ve merak duymanız devamını getirecektir.

Hocam kötü bir liseye gidersem matematiğin ne anlamı kalacak.

Hocam kötü bir liseye gidersem matematiğin ne anlamı kalacak.

Lise'nin size kattığı düşündüğünüzden daha az. Benim demeye çalıştığım kendinizi sık düşünceler ile yormayın. Elbette iyi bir lise en iyisidir lakin hayatınızın "nihai" amacı olmasın. Her şeyin en iyisini ve en kötüsünü düşünmelisiniz. Eğer matematik yapamıyorum o nedenle berbat bir Lise hayatı geçireceğim gibi bir düşünce sizi de bedeninizi de yorar.

Önceden de dediğim gibi bende bu yollardan geçtim hocam. Bende stres altında kaldım ve hâlen stres altındayım. (Bölüm Seçimi Nedeniyle) Matematiğinizi iyi bir hâle getirip, geliştirmeniz sizin için YKS sınavında aslen işe yarayacak. Kendinizi yormamaya veya üzmemeye çalışın ki motivasyonunuz artsın. Söylediğim şeyleri yaparsanız (Hocayla konuşmak vs.) (Fakat gerçekten isteyerek ve tam yapmalısınız.) Zamanla durumun değiştiğini göreceksiniz.

LGS sınavında hiç beklemediğim bir arkadaşım iyi bir liseye geçti mesela. Derslerle pek ilgili değildi diye sonucu ortalama gelir demiştim, geceleri ve boş vakitlerinde kendini geliştiriyormuş.

Lise'nin size kattığı düşündüğünüzden daha az. Benim demeye çalıştığım kendinizi sık düşünceler ile yormayın. Elbette iyi bir lise en iyisidir lakin hayatınızın "nihai" amacı olmasın. Her şeyin en iyisini ve en kötüsünü düşünmelisiniz. Eğer matematik yapamıyorum o nedenle berbat bir Lise hayatı geçireceğim gibi bir düşünce sizi de bedeninizi de yorar.

Önceden de dediğim gibi bende bu yollardan geçtim hocam. Bende stres altında kaldım ve hâlen stres altındayım. (Bölüm Seçimi Nedeniyle) Matematiğinizi iyi bir hâle getirip, geliştirmeniz sizin için YKS sınavında aslen işe yarayacak. Kendinizi yormamaya veya üzmemeye çalışın ki motivasyonunuz artsın. Söylediğim şeyleri yaparsanız (Hocayla konuşmak vs.) (Fakat gerçekten isteyerek ve tam yapmalısınız.) Zamanla durumun değiştiğini göreceksiniz.

LGS sınavında hiç beklemediğim bir arkadaşım iyi bir liseye geçti mesela. Derslerle pek ilgili değildi diye sonucu ortalama gelir demiştim, geceleri ve boş vakitlerinde kendini geliştiriyormuş.
Yani kendini matematiğemi yönelt diyorsunuz

Geri
Yukarı