Lise mezunu subaylık için gerekenler nelerdir?

senseii61

Femtopat
Daha fazla  
19 yaşındayım 20.09.2003 doğumluyum. Lise mezunuyum subay olmak istiyorum. Gerekenler nelerdir? Galiba 20 yaşına kadar olabiliyormuş geçen sene TYT AYT giriş yaptım ancak üniversiteye kayıt olmadım bu sene MSÜ'ye girmem gerekiyor galiba. TYT için geçen seneki puanımı kullanabilir miyim?

Bu konuda yardımcı olabilecek biri olursa çok memnun olurum.

Bildiğim kadarıyla kullanılabiliyor , yaş sınırıda 20 eğer bu şartları sağlayamadın yada bu sene seçilemedin ikinci bir yöntem de izleyebilirsin 3 kuvvet komutanlığı ve jandarma hemen her sene dış kaynaktan muvazzaf subay ve astsubay temini yapar bir lisans ve ön lisans bölümü bitirip kpss,ales gibi sınavlara katılıp çok yüksek olamasa da bir puan alıp mülakatlara katılabilirsin seçilirsen de subaylar için intibak+sutasak astsubaylar içinde intibak+asutasak eğitimini alıp göreve besmele çeker başlarsın.Lisans için yüksek lisans vs.. de yaparsan başvuru yaşı 30-32 ye kadar çıkıyor şansını bu yöntemle de deneyebilirsin bu yöntemin tek dezavantajı dış kaynak subaylar kurmay olamazlar yani bir genarallik rütbesine ulaşamazsın ama düzenli rütbe alırsan Albay olarak emekli olursun.

Geri
Yukarı