Lise ortalaması üniversite harici önemli mi?

Hazır konusu açılmışken, herkes "kendini geliştirmek" diyor fakat bu çok geniş bir şey. Neyi kastediyorsunuz?

Mesela yazılım okuycaksın bir proje yapmazsan nerede okuduğunun önemi yok. Sen en iyi yerde oku 0 proje yap, karşındaki üniversite okumasın ama 10 tane proje yapsın seni değil onu alırlar bu kendini geliştirme işten işe değişir.

Bu motorlar şehir içi kullanıma uygun değil. İller arası uzak mesafeler için uygun. Sport naked motorla kuryelik yapamazsın. Gün boyu kalçan, belin şu motorda felç olur. Ağrıdan duramazsın. Ayrıca kurye motorları fazla kilometre yapıyor. O yüzden eski motorlar kullanılıyor. Sen hiç bir kuryenin altında böyle bir motor gördün mü? Kuryeler moped tarzı motorlar kullanırlar. Çoğu kuryede kendi istediğinden değil borçlarından dolayı kurye. Ve kuryeliği aşağılamak için vs. kesinlikle söylemiyorum hayatsız bir meslek. Sabah 8'de kalkıyorsun gece 12'ye kadar motor üstündesin. Yatıyorsun ve sabah tekrar iş kalkıyorsun tekrar iş. Çok nadir tatillerin oluyor. Bel ağrılarından tut, soğuk çarpmaları, müşteri sorunları, kaza yapma riski, yağmurlu havalarda motor sürmenin tam bir eziyet olması, kışın havanın soğuk olmasıyla beraber motor üstünde soğuğun çarpması. Öyle hayalindeki gibi kimse sport motor sürerek keyfi para kazanmıyor. Böyle hayaller kurmayı bırakıp derslerine asıl. Seni kurtaracak şey derslerin. Üniversite diplomanı al ister kendi mesleğini yaparsın ister yine gider kurye olursun gerisi önemsiz. Ama 30-35 yaşında ben keşke bir üniversite okusaydım diye pişman olma.

Geri
Yukarı