Lise ve Çekingenlik

Madem öyle, git arkadaşlarını davet et. Böyle etkinlikleri organize edersen kendine güvenin artar. Çevrendekiler de sana güvenir, "bak Onur bizi buraya getirdi artık hep Onur'la gelelim" derler. :)

Hocam o yoğunluğun içinde güzel vakit geçirmek çok isterim. Okulum 15:19'da bitiyor. Bu saatten sonra kimin enerjisi olacak. Hafta sonuda dershane... Ancak uzun tatillerin son günleri. Halı sahaya çağırcak güvenim var mı bilmiyorum. Fakat 2-3 ay içerisinde her şeyin normale döneceğine inanıyorum. Artık bir birimizi tanıyacağız ve eskisi gibi 8 yıllık arkadaş ortamı olacağına inanıyorum.

Öğretmenler konusunda öneriniz var mı? Öğretmenler ile laf dalaşına girilmeli mi? Bazı kişiler ilk yazılı çok önemli diyorlar. İlk yazılı yüksek ise 2. yazılıdan kötü alsakta öğretmenler "Bu çocuk zeki" diyip fazladan puan verirler mi? İlk yazılı kötü olup 2.'si güzel olunca da kopya çekmiştir derler mi?

İlk yazılı fazlasıyla önemli. Öğretmenlerle laf dalaşına girilmemeli, her dediğine evet haklısınız denmeli. Çünkü artık bir liselisin, ilkokula benzemez lise. :) Laf dalaşına girdiğin hoca puanlarını kırdı mı görürsün. :)

Aslında birçok yönden bana benziyorsun. Muhtemelen arkadaşlıklarda hep ilk adımı karşıdan bekliyorsun. Sana tavsiyem eğer kafana uygun düzgün çocuklar bulursan onlarla iletişim kur. Zaten belli zaman sonra grup sohbetleri olacaktır, onlara katıl, konuşmasan bile dinle. Senin ilgi alanın olduğu konularda sen de konuşmaya katıl. İlgi alanlarınızın çok örtüştüğü birini bulursan yakın arkadaş olabilirsin.

Öğretmenlerin gözüne girmek için en çok işe yarayan yöntem söz almaktır. Ama söz almak sana pek uymadığı için ya efendiliğinle ya da sınav notlarınla ön plana çıkman gerekebilir. Öğretmenlerle gereksiz yere söz dalaşına girme ama hakkını sakın yedirtme. Notumu kırar falan diye hakkının veya arkadaşının hakkının yenmesine müsade etme.

Öğle molası oluyor sanıyorsam. Sizce öğle molasını nasıl dğerlendirebilirim? Müdür öğle molasında dışarı çıkılmayacak diyor. Kafasını yormasın çıkarızda dışarıda bir yerde yok mahalle arası :(. Yani mahallenin dışına doğru fakat dışarıda en yakın bakkal bile 500-600 metre. Ayrıca okuldan sonra herkes otobüs veya servis ile okuldan ayrılacak. Otobüs ile bizim okulun yarısı gitse kaç otobüs bekliyeceğiz. Ayrıca 70 dakika arlarla otobüs geliyor. Evime gidecek 2 otobüs var. 1.'si direk, 2.'si 2 otobüs ile :(

Aslında birçok yönden bana benziyorsun. Muhtemelen arkadaşlıklarda hep ilk adımı karşıdan bekliyorsun. Sana tavsiyem eğer kafana uygun düzgün çocuklar bulursan onlarla iletişim kur. Zaten belli zaman sonra grup sohbetleri olacaktır, onlara katıl, konuşmasan bile dinle. Senin ilgi alanın olduğu konularda sen de konuşmaya katıl. İlgi alanlarınızın çok örtüştüğü birini bulursan yakın arkadaş olabilirsin.

Öğretmenlerin gözüne girmek için en çok işe yarayan yöntem söz almaktır. Ama söz almak sana pek uymadığı için ya efendiliğinle ya da sınav notlarınla ön plana çıkman gerekebilir. Öğretmenlerle gereksiz yere söz dalaşına girme ama hakkını sakın yedirtme. Notumu kırar falan diye hakkının veya arkadaşının hakkının yenmesine müsade etme.

Derste sorun yok. Yanlış söylesem bile sorun olmayacak. En azından çok saçma cevap versem bile çok sıkıntı olmaz. Hatta ortam daha da sıcaklaşır. İşte nereden geldi bu cevap gibisinden en azından konuşulacak bir şeyler olur.

Ayrıca sorulara yanlış cevap versem öğretmen ne düşünür? Sonuçta her soruyu bilemem.

Rahat ol. Herkes senin gibi insan. Sende sonuçta insansın. Yanlış bir şey söylersen söylersin. Kimse kusursuz değil. Böyle şeyleri düşünme bile. Rahat ol, insanlarla konuş , iletişime geç. Onlarla vakit geçir.

Öğretmenlerle laf dalaşına gir. Seni seven birilerini bulursun. Ama gerçekten bu konuda iyiysen gir. Benim gibi yapmaya çalışıp kabak gibi ortada kalanlar gördüm ben. Kızlarla, erkeklerle arkadaş ol. Git adamın yanına merhaba ben ahmet, mehmet neyse işte de bir şeyler. Tanış, tanı insanları. Nelerden hoşlanırlar, hangi tür şarkı dinlerler, futbolda hangi mevkide oynarlar, hangi okuldan geldin gibisinden konuş, kaynaş insanlarla. Kızlara abaza gözüyle bakma. Bakıyorsan da pek farkettirme.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı