Lise ve Çekingenlik

onurr

Hectopat
Yer
Adana
Daha fazla  
Merhaba Technopat Ailesi, 9. sınıfa geçtim. Yarın okula gideceğim ve çok çekingen biriyim. Örenğin 2 hafta önce dershaneye başladım. Öğretmen ismimi sorduğunda bile çekinerek söylüyorum. Hani yanlış bir şey söylerim de alay konusu olurum diye. Ne yapmalıyım?

Yıllardır böyle mesela derslerde böyle bir sorun yok. Cevabın yanlış olacağını bilsemde söylüyorum çünkü: Öğretmenler benim ne düzeyde olduğumu biliyor ve ne kadar saçma cevap versemde hani bu çocuk akıllı diyorlar. Hep yanlış bir şeyler söylerim diye kısık sesle konuşuyorum ne anormal bir insanım ben :(. Mesela bir gün dershaneye gitmedim arkadaşımdan ne yazmışsınız diyip defterini isteyemiyorum.​

Bişey yapmama gerek yok kasmadan fazlada saf gibi dolaşmadan etrafda iki tur at düzgün çocuklarla git tanis ilk tanistigin çocuklar genelde 2 gün sonra gider de 2 haftada oturur düzen :D

Öncelikle rahat iletişim kurabildiğin arkadaşlarına açıl. Onlarla uzun muhabbetler et. Sıkıntılarını, mutluluklarını anlat.

Önce rahat iletişim kurabildiğin arkadaşlarına açıl. Onlarla uzun muhabbetler et, sıkıntılarını, mutluluklarını anlat.

Zaten ortak konu olunca insanın konuşası geliyor ve çok daha rahat konuşabiliyorum. İşte bilgisayar olsun, oyunlar ve birçok ortak yön olsun konuşuyorum. İşte futbol,basketbol gibi. Çoğu erkekle sorun olmayacaktır.

Kendine olan güvenin pek yok gibi geldi bana. Kendine güvenmen için öyle bir şey yap ki, hem sen hem de çevrendekiler senle gurur duysun. Bu sayede özgüvenin artacaktır. Bir kaç örnek ile zenginleştirmek gerekirse:

- Gitar kursuna başlarsın, yeteneklisindir iyi çalarsın
- Çok iyi basketbol, futbol oynuyorsundur

Daha birçok şey ekleyebiliriz. Yılınızın iyi geçmesi dileğiyle... :)

Bu erkeklerle ortak konuşmalarını gidebildiği yere kadar ilerlet. Sonra ufak ufak kızlarla konuşmaya çalış. Mutlaka muhabbet edebileceğin, ortak yönleriniz olan kızlar bulursun çevrenden.

Kendine olan güvenin pek yok gibi geldi bana. Kendine güvenmen için öyle bir şey yap ki, hem sen hem de çevrendekiler senle gurur duysun. Bu sayede özgüvenin artacaktır. Bir kaç örnek ile zenginleştirmek gerekirse:

- Gitar kursuna başlarsın, yeteneklisindir iyi çalarsın
- Çok iyi basketbol, futbol oynuyorsundur

Daha birçok şey ekleyebiliriz. Yılınızın iyi geçmesi dileğiyle... :)

Kendime güvendiğim tek şey dersler aslında :(. Çok iyi tespit kendime güvenim yok maalesef. Geçen yıl okulumuz başka bir okul ile birleşince yeni kişiler geldi. Tabii yarısı bizim okuldan diğer yarısı yeni öğrencilerdi. Erkeklerle muhabbet çok kolay oldu aslında kızlarlada kolay oldu. Erkeklerle bilindik konular. Futbol, bilgisayar. Kızları bilmiyorum nasıl olduysa çok kolay iletişim kurdum.

Furbol da ise süper yetenek değilim. Fakat halı saha maçına gidilecek olsa ilk ben çağırılırdım.

Bu erkeklerle ortak konuşmalarını gidebildiği yere kadar ilerlet. Sonra ufak ufak kızlarla konuşmaya çalış. Mutlaka muhabbet edebileceğin, ortak yönleriniz olan kızlar bulursun çevrenden.

Erkekler ile ortak yön olurda kızlarda pek sanmıyorum. Bilgisayara, yabancı dizilere ve futbola merak duyan tek kız gördüm :D.

Madem öyle, git arkadaşlarını davet et. Böyle etkinlikleri organize edersen kendine güvenin artar. Çevrendekiler de sana güvenir, "bak Onur bizi buraya getirdi artık hep Onur'la gelelim" derler. :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı