Lisede birisine küfür etmenin cezası ne olur?

Açılan konuya bak hem güldürdü hem geçmişe götürdü :D hiçbir şey olmaz savunma yapmana bile gerek yok. Zamanında müdürün kaşesini çalıp fake izin kağıdı alıyorduk bu kadar korkmayın lisede çünkü müdür ve öğretmenler size hala çocuk gözüyle bakıyor yaptıklarınızı genelde görmezden gelirler.

Ben sınıfta kartopu oynadım diye tutanak tutup ben odadan çıkınca yırtıp atmıştı müdür? Çok ciddi bir şey olmadığı sürece kimse disiplinle uğraşmaz. Keyfine bak.

Bunlar hep şiddetsizlikten ve "benim çocuğum çok akıllı, benim çocuğum prenses" tribindeki yeni nesil ebevenylerden oluyor.

Milletin vasat çocuğunun gürültüsünü ve vasat ana babasının ağız kokusunu çekiyorsun affedersin. Ben M. E. B başkanı olsam disiplini tavan yaptırırım okuyan okur okumayan alır tasdiknamesini sanayiide çalışır.

Ya işte hepimiz gerçek disiplinin ne olduğunu iyi biliyoruz ama sanki eğitimde Avrupa modeli takip edince Avrupa'lı olacağımızı zanneden bir sistem var. Gitgide öğrenciyi şımartan, öğrenci ve velilerin öğretmenleri, okul idaresini zorbalamasına göz yuman bir sistem var. Mesela bakıyorum öğretmeni tehdit etmekten tut yüzüne küfür etmeye kadar her türlü pislikler dönüyor ama idare olayları kapatmaktan başka bir iş yapmıyor. Yeri geliyor 5 kuruş etmeyen çocukları için müdürü hocayı tehdit eden veliler okula geliyor. Benim aklımda da sizinkiyle aynı sistem var, hatta ben daha iyisini düşünmüştüm. Yeni bir tip askeri lise açılacak, it kopuğu alıp 20 yaşına kadar hapis cezası gibi burada Çin gibi zorunlu eğitime alacaksın, velisi tek kelime edemeyecek, bunları mum gibi yetiştireceksin.

Liselerde de saçma salak tavizler bitirilecek, eskisi gibi okuldan atma gelecek. Yahu düşünün, benim görev yaptığım okulda ben ve diğer tüm hocaları delirten iğrenç bir öğrenci vardı, sınıf tekrarına kalmış, yeni dönemde bile onlarca tutanak yemiş, kopyalar çekmiş, milletle kavga etmiş... Rehberlik hocasına "yahu hocam bu kişi tek başına koca sınıfı mahvediyor, öğretmenleri bezdiriyor, atamıyor muyuz şunu?" diye sordum, o da "Maalesef, sistem çok sıkı, illa çok büyük bir suç işlemesi gerekiyor ki atmak için sebep olsun" demişti. Sırf bu disiplinsizlikler yüzünden tehdit ve hakaretlere daha fazla dayanamayan öğretmenler istifa ediyor, ne hikmetse bu devasa problemden, istifa eden öğretmenlerden hiçbir sendika, topluluk, eğitimci vs bahsetmiyor, herkes boş vermiş bir halde.

Gerçi ülke genelinde bir problem var, ister okul ister ev ister sokak olsun, seni rahatsız eden, başına bela olan sıkıntılı insanlara karşı devletin aktif bir koruma sistemi yok. Afedersiniz mesela komşuya bela olup yıllarca kapısına bebek bezi lağım suyu yumurta vs atanlar oluyor bu absürt şeyler yıllarca sürüyor, mahkemelik olsa da sonuç çıkmıyor, benim bir yakınım yıllarca böyle psikopat bir aileyle uğraştı, en son dayanamayıp taşındılar. Geçen günlerde bir ABD'li kadın yeni aldığı evin bahçesinin komşuları tarafından kullanılıp kendisini kovmaya çalıştıklarını anlatıyordu. Kadın mahkemeye vermiş, mahkeme kadının bahçesine şerit çekmiş, kimse yakşalamıyor, kadın sevgilisiyle şezlongta oturup keyif çatıyordu, aynı mesele bizde olsa mahkeme birkaç yıl sürer, karar çıksa bile uygulanmaz, ev sahibi dayak, tehdit, hakaretle oradan kovulurdu. İnşallah genel olarak ülkemize disiplin geri gelir...

Arkadaşlar merhaba 10. sınıfım sınıftaki bir kıza küfür ettim hoca da bunu duydu ismimi ve okul numaramı aldı galiba disipline gideceğim bilenler varsa ne ceza yerim? Velimi çağırırlar mı? Kendimi nasıl savunabilirim? (daha önce hiç disipline gitmedim) yardım edin.

Çocuk bogazıma yapıstı dısıplıne vermeıdler bunu hayatta vermezler.

Yeni konular

Geri
Yukarı