Lisede dil bölümü okumak

Bende eskiden 10. Sınıfta matematikten korkardım. Sonra ayt konularını görünce özledim TYT matematiği. Hemde baya.😀 İnanın bana TYT matematik çok kolay.
TYT Matematiği öğrenebilmem adına YouTube üzerinden dersler anlatan hoca önerileriniz var mı, siz hiç Youtube'dan videolar izleyip çalıştınız mı? Ben sınav zamanları Rehber Matematik izliyorum ve genellikle eğlenceli videolar hazırlıyor. Fakat videolarındaki sorular aşırı başlangıç seviyesi, yalnızca bunlara çalışarak başarabileceğimi zannetmiyorum.

Fransızca ve Almanca okulumda var fakat Fransızca bana çok zor geliyor daha önceden biraz bakmayı denemiştim. Work and travel tam olarak nasıl işliyor, Amerika'ya gidip çalışıyor muyum sadece başka bir şey yapmıyor muyum mesela?

Freelance çeviri işleri de çok mantıklıymış. Benim genel olarak isteklerim çeviri üzerine olacak zaten. Oyun çevirmenliği de aklımdan geçiyor fakat geleceği var mı pek bilmiyorum.

İngilizce'nin yanında ek olarak Almanca'yı da öğrenebileceğimi düşünüyorum. Şu anda Almanca dersleri görüyorum ve notlarım iyi. Tabii ki A1 seviyelerinde gördüğümüz için muhtemelen kolay geliyordur fakat yine de kendimi geliştirebilirim diye düşünüyorum.

Hocam öncelikle kendinize şirket bulun ardından onay almayı bekleyin onay alırsanız uçak parası size ait ardından ABD konsolosluğuna gidip vize alacaksınız (vize parasıda size ait) bunun için j-1 vizesi lazım hem zaten bu vizeyi alamama imkanınız çok az yani konsolosluk gözü kapalı bir şekilde bile verebilir ama bazı istisnai durumlarda var tabii adli sicilin temiz olması gerek pasaportunuzun 10 yıllık olması gerek vb (ABD Türk pasaportunun yılını en az 10 yıl istiyor diye biliyorum ama konsolosluğa yazmanızda fayda var).

Son düzenleme:
TYT Matematiği öğrenebilmem adına YouTube üzerinden dersler anlatan hoca önerileriniz var mı, siz hiç Youtube'dan videolar izleyip çalıştınız mı? Ben sınav zamanları Rehber Matematik izliyorum ve genellikle eğlenceli videolar hazırlıyor. Fakat videolarındaki sorular aşırı başlangıç seviyesi, yalnızca bunlara çalışarak başarabileceğimi zannetmiyorum.
Hayır maalesef video izlemiyorum genelde. Okulda öğrenip evde soru çözüyorum. Yapamayınca da video çözüm kullanıyorum. Tabi bu benim için geçerli. Ben böyle kavrıyorum. Sizin anlama biçiminiz farklı olabilir.

Dil bölümü için konuştum. Arkadaş AYT'ye girmeyecek.

Matematik inanın çok kolay hocam. Dil bölümünde vaktiniz olur zaten. Sayısal öğrencisi gibi hayatsız olmazsınız.

Dil sınavına giren TYT'yi ne yapsın? İlk gün TYT olur ikinci gün ilk önce AYT olunur sonra YDT olunur
YDT ile alım yapan okullar sayısal ve sözel puanlara bakmaz sadece YDT puanına bakar.

Klasik bir öneri olacak ama gerçekten kelimelere önem ver. Eğer ezberleme konusunda sorunun varsa biraz daha örnek cümleler kurarak öğrenmeye çalış. Kendimden örnek verirsem ben şu an bunun cefasını çekiyorum. Dil bilgisine gelirsek öğretmeniniz büyük ihtimal 11. sınıfta konuları bitirecek o yüzden iyi öğrenmeye dikkat et. 12. sınıfta konuları biraz daha geçeceksiniz.
Ezber konusunda pek sıkıntım yok, ezberlediğim bir kelimeyi bir yerde gördüğüm zaman kesinlikle tanırım. Şu anda daha çok konuşma yönünde büyük problemler yaşıyorum. Cümle kurup ingilizce konuşmaya çalışınca her şeyi berbat ediyorum. Konuşmayı nasıl düzeltebilirim sizce?
Hocam öncelikle kendinize şirket bulun ardından onay almayı bekleyin onay alırsanız uçak parası size ait ardından ABD konsolosluğuna gidip vize alacaksınız (vize parasıda size ait) bunun için j-1 vizesi lazım hem zaten bu vizeyi alamama imkanınız çok az yani konsolosluk gözü kapalı bir şekilde bile verebilir ama bazı istisnai durumlarda var tabii adli sicilin temiz olması gerek pasaportunuzun 10 yıllık olması gerek vb (ABD tük pasaportunun yılını en az 10 yıl istiyor diye biliyorum ama konsolosluğa yazmanızda fayda var).
Ben bu konu hakkında araştırmalar yapayım o zaman hocam, Amerika'ya gidip çalışmayı veya direkt orada yaşamayı gerçekten çok istiyorum.

İşsiz kalmazsınız, benim bütün tanıdıklarım da dil okudu ve okuyor zaten. Hatta gelecek yıllarda en az 3 dil bilmeden iş bulunamayacağının kanaatindeyim (1'i ana dil).

okunabilir bence. Benim okuldaki öğretmenim yeminli tercümanlık yapıyor sağlam para kazanıyordu. Bu arada yukarıda arkadaşlar TYT mat basit demiş. TYT mat sınavdaki en zor yer. 1 yıl boyunca TYT çalışın yine yapamayacağınız sorular olacak. TYT mat bitmez. Bitmesi demek matematiği çözmek demektir. Temel matematik sadece sözde. Zaten temeller olmadan üstüne çıkılmıyor. Her öğretmen AYT matı anlatır ama hepsi TYT matematik anlatamaz. Dediğim gibi TYT mat bitmez. Aksini söyleyen yalan söylüyordur.
Allah aşkına olasılık ile trigonometri bir mi?

Dil sınavına giren TYT'yi ne yapsın? İlk gün TYT olur ikinci gün ilk önce AYT olunur sonra YDT olunur
YDT ile alım yapan okullar sayısal ve sözel puanlara bakmaz sadece YDT puanına bakar.
Hocam yani yine de belirli bir puanım olsun diye TYT'ye çalışsam fakat YDT'ye çok daha fazla ağırlık versem güzel yerlere yerleşebilir miyim? YDT puanı ile alan güzel üniversiteler biliyor musunuz?
İşsiz kalmazsınız, benim bütün tanıdıklarım da dil okudu ve okuyor zaten. Hatta gelecek yıllarda en az 3 dil bilmeden iş bulunamayacağının kanaatindeyim (1'i ana dil).
Ben de öyle düşünüyorum, bu yüzden hem geleceğim hem de kendim için dil okumayı planlıyorum. En azından kabaca söylemek gerekirse elimin altında güzel konuşabildiğim 2-3 tane dil bulunsun istiyorum.

Allah aşkına olasılık ile trigonometri bir mi?
Olasılık çok zor bir konu. Siz konunun detaylarını bilmediğiniz için size kolay geliyor keza sayılar diye bir konu var orda. Matematiğin temeli. En sakat sorular ordan geliyor. Anlamasının basit oluşu konuyu basitleştirmiyor.

Ezber konusunda pek sıkıntım yok, ezberlediğim bir kelimeyi bir yerde gördüğüm zaman kesinlikle tanırım. Şu anda daha çok konuşma yönünde büyük problemler yaşıyorum. Cümle kurup ingilizce konuşmaya çalışınca her şeyi berbat ediyorum. Konuşmayı nasıl düzeltebilirim sizce?
İlk olarak kafanın içinde basit cümleler kurarak başlayabilirsin. Ardından ben bu dil bilgisi konusunu biliyorum, kurmayı deneyeyim diyerek kendini ilerletebilirsin. Ek olarak dizilerde ya da şarkılarda geçen kalıpları kullanarak de biraz gelişebilirsin. En azından ben kendimde böyle yapıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı