Lisede disiplin cezası silinir mi?

M.Ömer

Yoctopat
Daha fazla  
Merhaba, ben liseye gidiyorum. Sınıf kapısına zarar vermeyle ilgili disiplin cezası aldım (2 gün uzaklaştırma). Bu ceza silinebilir mi yoksa sicile işlenir mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Millî Eğitim Bakanlığının Disiplin Yönetmeliği’nin 19. Maddesine göre Lise öğrencilere verilen her türlü ceza, ilgili öğrenci sicil dosyasına kaydedilir. İleriki öğretim senelerinde cezayı gerektiren aynı davranışları yinelemeyen ve iyi hâl çerçevesinde değerlendirilen öğrencilerin durumları, ödül ve disiplin kurulunca tekrar gözden geçirilir. Bu çerçevede, disiplin cezası almış öğrencilerden mezun durumunda olanların cezası öğretmenler kurulu kararına istinaden mezun olacakları öğretim yılının sonucunda öğrencinin dosyasından silinir. Yazılı olarak bu konu ceza almış öğrencinin velisine bildirilmek zorundadır. Böyle bir yazı okudum.

Disiplin bizi korkutmak için müdüre çağırdıkları olay. Sicile geçse bile sen işe girerken bu eleman 5 yıl önce şöyle bir şey yapmış deyip seni işe almayacaklarını sanmıyorum.

Kamu malına zarardan verilen disiplin cezaları silinmiyor derler genel olarak ama ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde onunla ilgili bir şey göremedim. Onun dışında sene sonunda ya da mezun olmadan önce disiplin kurulu toplanır ve denilir ki "Bu çocuk akıllandı mı, başka suçları var mı, rahat durdu mu?" şeklinde tartışma yapılır. Okul içi ve dersteki durumlarınız da göz önünde bulundurulur. Silinip silinmeyeceğine o zaman karar verilir, alınan disiplin cezaları silinebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı