Lisede uzun saçlı erkek öğrencilere baskı

moralwedge

Femtopat
Daha fazla  
Bu sene 12. sınıfım ve gerçekten uğraştığım durum çok can sıkıcı. Milli Eğitim Bakanlığının "kılık kıyafet yönetmeliğinde" erkek öğrenciler için uzun saç kısıtlaması olmadığını biliyorum ama bizim müdürümüz bu durum hakkında gerçekten çok baskı uyguluyor. Kendisiyle konuşuyorum bu konuda "hocam bakın bu kısıtlama MEB'da yok" diyorum, bizim okulumuzda var diyor. Ya zaten sen milli eğitime bağlı bir okulsun nasıl milli eğitimde olmayan bir şeyi kural diye yutturuyorsun. Gerçekten kafayı yemek üzereyim. Zaten saçım toplu geziyorum. Üstüne üstlük bir de "12 dil sınıfında birkaç tane kız gibi gezen çocuk var, saçlarını kesmezlerse ben keserim" falan diyormuş. Bu yüzden iki kere rehberlik tarafından cagirildim. Neyse ki rehberlik hocaları biraz daha insaflı bu konuda. Benden yana durdular. Ama seni disipline vereceğim falan da dediği oluyor. Annem de çağırıldı okula ama annem "tamam hocam kestiririz" demiş. Ya zaten velim benden yana biraz dursa bu olaylar bu kadar büyümez. Psikolojik olarak zaten çökmüş bir durumdayım, bir de uğraştığım olaylar gerçekten moralimi bozuyor. Rehberlik hocası cagirdiginda ismimin yazılı olduğu kağıda baktım ve kılık kıyafet olarak geçilmiş ismim ama kıyafetlerimi sürekli giyerek giderim, e zaten saç ile ilgili bir kısıtlama da yok siz neye dayanarak ismimi kilik kıyafet diye gecebiliyorsunuz. Cidden yıpranmış durumdayım. Benim yerimde siz olsaydınız ne yapardınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
Veliniz ile konuşun sizi savunsun.

Bu sene 12. sınıfım ve gerçekten uğraştığım durum çok can sıkıcı. Milli eğitim bakanlığının "kılık kıyafet yönetmeliğinde" erkek öğrenciler için uzun saç kısıtlaması olmadığını biliyorum ama bizim müdürümüz bu durum hakkında gerçekten çok baskı uyguluyor. Kendisiyle konuşuyorum bu konuda "hocam bakın bu kısıtlama MEB'da yok" diyorum, bizim okulumuzda var diyor. Ya zaten sen milli eğitime bağlı bir okulsun nasıl milli eğitimde olmayan bir şeyi kural diye yutturuyorsun. Gerçekten kafayı yemek üzereyim. Zaten saçım toplu geziyorum. Üstüne üstlük bir de "12 dil sınıfında birkaç tane kız gibi gezen çocuk var, saçlarını kesmezlerse ben keserim" falan diyormuş. Bu yüzden iki kere rehberlik tarafından cagirildim. Neyse ki rehberlik hocaları biraz daha insaflı bu konuda. Benden yana durdular. Ama seni disipline vereceğim falan da dediği oluyor. Annem de çağırıldı okula ama annem "tamam hocam kestiririz" demiş. Ya zaten velim benden yana biraz dursa bu olaylar bu kadar büyümez. Psikolojik olarak zaten çökmüş bir durumdayım, bir de uğraştığım olaylar gerçekten moralimi bozuyor. Rehberlik hocası cagirdiginda ismimin yazılı olduğu kağıda baktım ve kılık kıyafet olarak geçilmiş ismim ama kıyafetlerimi sürekli giyerek giderim, e zaten saç ile ilgili bir kısıtlama da yok siz neye dayanarak ismimi kilik kıyafet diye gecebiliyorsunuz. Cidden yıpranmış durumdayım. Benim yerimde siz olsaydınız ne yapardınız?

Uğraşsın dursun açık verme hiçbir konuda. Baskı uygulanıyor. Yönetmeliğe aykırı durumlar var diye de CİMER'e başvurabilirsin.

Bu sene 12. sınıfım ve gerçekten uğraştığım durum çok can sıkıcı. Milli eğitim bakanlığının "kılık kıyafet yönetmeliğinde" erkek öğrenciler için uzun saç kısıtlaması olmadığını biliyorum ama bizim müdürümüz bu durum hakkında gerçekten çok baskı uyguluyor. Kendisiyle konuşuyorum bu konuda "hocam bakın bu kısıtlama MEB'da yok" diyorum, bizim okulumuzda var diyor. Ya zaten sen milli eğitime bağlı bir okulsun nasıl milli eğitimde olmayan bir şeyi kural diye yutturuyorsun. Gerçekten kafayı yemek üzereyim. Zaten saçım toplu geziyorum. Üstüne üstlük bir de "12 dil sınıfında birkaç tane kız gibi gezen çocuk var, saçlarını kesmezlerse ben keserim" falan diyormuş. Bu yüzden iki kere rehberlik tarafından cagirildim. Neyse ki rehberlik hocaları biraz daha insaflı bu konuda. Benden yana durdular. Ama seni disipline vereceğim falan da dediği oluyor. Annem de çağırıldı okula ama annem "tamam hocam kestiririz" demiş. Ya zaten velim benden yana biraz dursa bu olaylar bu kadar büyümez. Psikolojik olarak zaten çökmüş bir durumdayım, bir de uğraştığım olaylar gerçekten moralimi bozuyor. Rehberlik hocası cagirdiginda ismimin yazılı olduğu kağıda baktım ve kılık kıyafet olarak geçilmiş ismim ama kıyafetlerimi sürekli giyerek giderim, e zaten saç ile ilgili bir kısıtlama da yok siz neye dayanarak ismimi kilik kıyafet diye gecebiliyorsunuz. Cidden yıpranmış durumdayım. Benim yerimde siz olsaydınız ne yapardınız?

Hocam CİMER'e şikayet edin. Müdürü CİMER'e şikayet edin bir müfettiş gönderirler paşa paşa özür diler sizden. Uğraşmak zorunda da kalmazsınız bir daha. Ezdirmeyin kendinizi hakkınızı arayın.

Benzer durum askeriyede de var. Aynı kıyafet aynı traş olmak zorunda. Disiplin sağlansın diye yapıyorlar. Zevklere, isteklere yer yok, herkes aynı olacak.
Öyle bir kural yoksa uzatmanın sakıncası yok bence ama toplama konusunda ben de hemfikirim. uzun saçlı herkes saçını toplamalı. saç dökülüyor, bazıları düşüncesizce saçını arka sıraya falan savuruyor. kalemliğime, ağzıma, üstüme sürekli saç gelmişliği var.
Ayrıca konudan bağımsız fikrimi belirteyim. Bence kes gitsin ya, hakikaten kısa saç disiplin getiriyor. Üstelik dünyada her geçen yıl rekor sıcaklıklar gerçekleşiyor. Çekilecek çile değil.

Benzer bir durum yaşadım. Müdür yardımcısı bana takmıştı ve gerek derslerde gerek tenefüste peşimi bırakmıyordu. Bende üstüne bir kısmını boyamıştım daha da sinir olmuştu. Uzun uğraşlar bol bol denemeler sonucu bir şey yapamadı. Nir gün kapısına çok iyi bir fikirle gittim ve gitme amacım arkadaşlarımla eğlenmek içindi. "Saçın uzunluğunun yasak olduğunu ve kaç cm saçın serbest olduğunu gösterebileceğiniz bir yönetmelik varsa saçımı okulun ortasında siz keseceksiniz yoksa sorun yok hocam böyle kalır" dedim. Bir şey bulamadı ve rahatsız etmeyi bıraktı.

CİMER'e şikayet et. Durumu illaki kontrol ediyorlar. 444 0 632 arayarak durumdan bahset.

Bu kadar büyütmeye ve kendinizi üzmeye gerek yok, memnun değilseniz şikayet edin ya da saçınızı kesin, altı üstü bir saç yani dünyanın sonu değil.
Hocam söylemesi iki saniye ama öyle kolay olmuyor maalesef. Kaç kere kestirmeye gittim berber koltugundan kalkıp geri döndüm.
Benzer bir durum yaşadım. Müdür yardımcısı bana takmıştı ve gerek derslerde gerek tenefüste peşimi bırakmıyordu. Bende üstüne bir kısmını boyamıştım daha da sinir olmuştu. Uzun uğraşlar bol bol denemeler sonucu bir şey yapamadı. Nir gün kapısına çok iyi bir fikirle gittim ve gitme amacım arkadaşlarımla eğlenmek içindi. "Saçın uzunluğunun yasak olduğunu ve kaç cm saçın serbest olduğunu gösterebileceğiniz bir yönetmelik varsa saçımı okulun ortasında siz keseceksiniz yoksa sorun yok hocam böyle kalır" dedim. Bir şey bulamadı ve rahatsız etmeyi bıraktı.
Bunu deneyecegim hocam, umarım işe yarar. Teşekkürler
CİMER'e şikayet et. Durumu illaki kontrol ediyorlar. 444 0 632 arayarak durumdan bahset.
Ne dersiniz hocam harbi işe yarar mı? Şikayet edelim bakalım ne olacak.

Geri
Yukarı