Liseden mezun olduktan sonra üniversiteye gitmeyecek biri ne yapabilir?

En azından AÖF'ten bir bölüme gir ve ön lisans da olsa bitir. Mesela AÖF'ten Yerel Yönetimler okursan belediyeye girebilirsin. Başka alternatifler de var tabii, araştırabilirsin. Halk eğitim merkezlerindeki mesleki kurslara gidip ön bürolarda çalışmaya başlayabilirsin, muhasebeye yönelebilirsin. Ya da kepçe operatörü gibi şeyler olabilirsin.
Tavsiyen için sagol bu arkadaş gibi tavsiye verecek varsa yazsın yoksa boş yapacaksanız yazmayın bir şey

A101'de işe girer anca.
Dostum peki sen nerde çalışıyon

Tavsiyen için sagol bu arkadaş gibi tavsiye verecek varsa yazsın yoksa boş yapacaksanız yazmayın bir şey
Forumdakiler çok şakacıdır. Ben de üniversite okumanın bazı insanlar için boşa olacağını düşünüyorum. En azından AÖF okurken başka ufak işlerde çalışabilirsin ve deneyim kazanabilirsin. AÖF bitince orada okuduğun bölümden ilerleyebilirsin ya da dediğim gibi operatörlük veya başka meslekler için eğitim alıp sertifikalarınla bir işe girebilirsin.

10 yıl sonra aynı durumda olacaklar. Şu an LGS tayfa yazıyor diye düşünüyorum. O zaman biz de onlarla alay ederiz.

Sevgilerle, üniversite mezunu.

Meslek değil benimki anadolu lisesi eşit ağırlık

Okuduktan sonra iş bulabilecekmiyim bunun garantisi yok görüyoruz internette falan kaç uni mezunu işsiz iş bulamıyor
Kardeşim sen bu gülen, gırgır yapanlara bakma, onlar daha olayın farkında değiller. Üniversite okuyanların durumu şuan çok daha kötü. Ancak yinede açıktan okumaya devam etmeni öneririm. İlgi alanına girerse mesela enerji dağıtım bölümü var güzel bölüm, ilerisini de okuyabilirsin. Ancak bu bölümleri bitirmen de al sana iş demeyecekler, tecrübe soracaklar daha da açmaza girebilirsin.

İş konusunda, kariyer net, işkur gibi sitelerden sürekli iş ilanlarını takip et, kendine 1 sayfa CV oluştur, referans olabilecek birkaç kişiyi yaz ve çevredeki tüm fabrikalara ver, gidemediğin yerlerede internetten gönder. Ama kendine bir çalışma ve ilgi alanı belirlemeni öneririm.

Son düzenleme:
Kardeşim sen bu gülen, gırgır yapanlara bakma, onlar daha olayın farkında değiller. Üniversite okuyanların durumu şu an çok daha kötü. Ancak yine de açıktan okumaya devam etmeni öneririm. İlgi alanına girerse mesela enerji dağıtım bölümü var güzel bölüm, ilerisini de okuyabilirsin. Ancak bu bölümleri bitirmen de al sana iş demeyecekler, tecrübe soracaklar daha da açmaza girebilirsin.

İş konusunda, kariyer net, işkur gibi sitelerden sürekli iş ilanlarını takip et, kendine 1 sayfa CV oluştur, referans olabilecek birkaç kişiyi yaz ve çevredeki tüm fabrikalara ver, gidemediğin yerlerede internetten gönder. Ama kendine bir çalışma ve ilgi alanı belirlemeni öneririm.

Teşekkür ederim tavsiye için.

İş sahibi olmak kolaydır
Meslek sahibi olmak zordur

Yıllar boyunca yapmaktan haz aldığın keyif veren neler var gözünün önüne gelsin. Birisini seç kurslarına git, şimdiden staj için dilekçe ver.
Askerliği de aradan çıkar ne kadar erken o kadar iyi.

Ne demek, yukarıdaki 7 programa göz atmanızı öneririm, bir taraftan eğitiminizi sürdürün, bir de halk eğitimin kurslarına kayıt olabilirsiniz, oradan alacağınız sertifikalarda iş yapabilir.

Mesela kalorifer ateşlemeciliği sertikanız olursa, sitelerde çalışabilirsiniz.

Bu fikri aklımda tutmaya calisacağım sertifika almak iyi fikir gibi görünüyor. Çok sagol

Geri
Yukarı