Lisedeyken yazın nasıl para kazanılır?

Yazın okullar tatil olacağından yeni bir bilgisayar için para biriktirmeyi düşünüyorum.

Aklımda esnaf lokantasında garsonluk vb. yapmak var ancak biraz olsun edit işlerine yatkınlığım var.
Sizce ne yaparsam zamanımı verimli kullanıp en fazla para kazanırım?
15 yaşındayım, 9. sınıfa gidiyorum.

Ben kendi PC'mi öyle almıştım her yaz başka bir lokantada çalıştım parası iyi en son kuryelik yapıyordum bu yaz lokantada bulaşıkçılık yapıyordum ondan önce garsondum yaşın küçükmüş gir bir lokantaya lokantada ki iş arkadaşları çok makara oluyor güzel geçiyor bir de kendini sevdirirsen seni her yaz alırlar paranı kazan diye lokantayı öneririm :D bir de müşterilerle aranı iyi tut güzel bahşiş veriyorlar olabildiğince samimi ve sıcakkanlı ol ama bunları yaparken müşterileri çok sıkboğaz etme :)

Adam PC almak istiyor sanayiden çok para kazanılmaz.
Dostum, orası da sanayiden öyle çok çok fazla vermeyecek. Ikisinde de ilk yaz para sabit olur, ileriki yazlar giderse parası artar, üstelik sanayide ufaktan da olsa meslek de öğrenmiş, görmüş olur.

Şu anlık daha fazla verir hocam. İleride daha fazla verecek diye şuan kölelik yapmaya değmez.
Kölelik olmuyor o. Emin ol çalıştığın yerin işlekliğine ve çalıştığın yere de bakar ama ikisinde de yapacağın iş birinden fazla olmaz. Üstelik aynı yerde çalıştığında, 2-3 yaz hem iş öğrenmiş olacak hem parası artacak. PC'yi zaten toplayamaz 3 ay içinde nerede çalışırsa çalışsın. *Ortalama bir PC.

Restoranlarda komilik yapabilirsin saniyede çıraklık.
Diğer iş kollarında çok az alırsın.
Bu yaşta konfor alanının dışına çıkmadan para kazanamazsın. Bilmediğimiz özel bir durumun yoksa (5 yıldır grafikle ilgilenmiyorsan ) senin para edecek tek şeyin bilek gücün.
Ve şunu bil. Oralar da sıfatın komi çırak olacak ama sen para karşılığı köle olmuş olacaksın.
15 saat ayakta kaldığımı bilirim eve gelince bacaklarımın ağrısından sinir krizi geçirmiştim (iyi para almıştım ayrı ). Yani ya elin kolun tutmayana dek çalışacaksın ya da evde oturacaksın bu yaşlarda ortası çok zor.(tekrar ediyorum başka bir niteligin varsa ayrı )

Restoranlarda komilik yapabilirsin saniyede çıraklık.
Diğer iş kollarında çok az alırsın.
Bu yaşta konfor alanının dışına çıkmadan para kazanamazsın. Bilmediğimiz özel bir durumun yoksa (5 yıldır grafikle ilgilenmiyorsan ) senin para edecek tek şeyin bilek gücün.
Ve şunu bil. Oralar da sıfatın komi çırak olacak ama sen para karşılığı köle olmuş olacaksın.
15 saat ayakta kaldığımı bilirim eve gelince bacaklarımın ağrısından sinir krizi geçirmiştim (iyi para almıştım ayrı ). Yani ya elin kolun tutmayana dek çalışacaksın ya da evde oturacaksın bu yaşlarda ortası çok zor.(tekrar ediyorum başka bir niteligin varsa ayrı )
Kesinlikle. Arkadaşlara anlatamadığım bu işte. Eğer internet üstünden bir vasfınız da yoksa bu yaşta yapılacak tek şey bunlar ama adamlar sanayide çalışmayı kölelik olarak görüyorlar. Ne denilse boş.

Kesinlikle. Arkadaşlara anlatamadığım bu işte. Eğer internet üstünden bir vasfınız da yoksa bu yaşta yapılacak tek şey bunlar ama adamlar sanayide çalışmayı kölelik olarak görüyorlar. Ne denilse boş.

Kölelik ama hocam. Hani daha ötesi yok. Tanıdık değilse baban dayın vs değilse.
Ya da bir müslümana denk gelmezsen kölelik.
Ya da bana hep öylesi denk geldi.
Hayatımda yaptığım en rahat iş bağda çalışmadı.
8 arkadaş hepimiz mahallede beraber top vs oynardık hepsini severim iyi kötü.
Başımızda bağ sahibi. İşimizi yaptık sadece. Karışan eden yoktu yemeğimiz vs iyiydi. Kafamıza göre iş yapmıştık.

Kölelik ama hocam. Hani daha ötesi yok. Tanıdık değilse baban dayın vs değilse.
Ya da bir müslümana denk gelmezsen kölelik.
Ya da bana hep öylesi denk geldi.
Hayatımda yaptığım en rahat iş bağda çalışmadı.
8 arkadaş hepimiz mahallede beraber top vs oynardık hepsini severim iyi kötü.
Başımızda bağ sahibi. İşimizi yaptık sadece. Karışan eden yoktu yemeğimiz vs iyiydi. Kafamıza göre iş yapmıştık.
Yok hocam, tabi ki kölelik olarak görebilirsiniz ama restoran'a bi şey demeyip sanayi'ye öyle böyle diyorlar, orada onu kastettim.

Yeni konular

Geri
Yukarı