Liselerde saç boyatmak yasak mı?

İstediği kadar karışsın ortada saç uzatmanı engelleyecek bir kural olmadığı sürece hiçbir şey yapamaz. Eğer olmayan kuraldan vs. ceza veriyorsa bölgendeki eğitim bakanlığına gidip şikayet bile edebilirsin.

Eğer hakkınızı arayıp eğitim bakanlığına kadar giderseniz öyle ya da böyle dinler kuralı.

Çok kurala uyulmasını bekleyenin kendisi uyacak önce kurallara.

9.sınıfta ilk okul günümde saçım uzun diye beni azarlamışlardı diğer günler saçımı kesmezsem okula almayacaklarını söylediler bende konuyu uzatmamak için kesmiştim saçımı.

9.sınıfta ilk okul günümde saçım uzun diye beni azarlamışlardı diğer günler saçımı kesmezsem okula almayacaklarını söylediler bende konuyu uzatmamak için kesmiştim saçımı.
Konu eğitim hakkını engellemeye kadar gelmiş. Aslında hakkını arasaydın o hocanın ceza almaması imkansız sayılırdı. Zaten kimse hakkını aramaya çalışmadığı, hakkını arayanın da ailesinin bilip bilmeden hemen suçu çocuğunda araması yüzünden her önüne gelen öğretmen kafasına göre kural uyduruyor. Spesifik olarak size kızmıyorum bu arada yanlış anlaşılmayayım o konuda.

Konu eğitim hakkını engellemeye kadar gelmiş. Aslında hakkını arasaydın o hocanın ceza almaması imkansız sayılırdı. Zaten kimse hakkını aramaya çalışmadığı, hakkını arayanın da ailesinin bilip bilmeden hemen suçu çocuğunda araması yüzünden her önüne gelen öğretmen kafasına göre kural uyduruyor. Spesifik olarak size kızmıyorum bu arada yanlış anlaşılmayayım o konuda.

Aileme durumu anlatmadım ama anlatsaydım karşı çıkacaklardı zaten. Daha önümde 4 yıl olduğu için ve ilk günden sorun olmasın diye kestirmiştim bende.

Aileme durumu anlatmadım ama anlatsaydım karşı çıkacaklardı zaten. Daha önümde 4 yıl olduğu için ve ilk günden sorun olmasın diye kestirmiştim bende.
Bir sonraki sefere uğraşır mısınız bilemem ama MEB kural değişikliği yapmadığı sürece saç uzatmanız serbest haberiniz olsun.
Ha konu kıyafet olunca o okulun "Okul Aile Birliği Yönetmeliği"'nin ortak kararına göre belirleniyor. Forma olsun denirse forma giymek zorundasın, serbest kıyafet olsun denirse istediğin gibi gelirsin. Okul aile yönetmenliğinin kararını veli aracılığı ile öğrenebilirsin.

Bir sonraki sefere uğraşır mısınız bilemem ama MEB kural değişikliği yapmadığı sürece saç uzatmanız serbest haberiniz olsun.
Ha konu kıyafet olunca o okulun "okul aile birliği yönetmeliği"'nin ortak kararına göre belirleniyor. Forma olsun denirse forma giymek zorundasın, serbest kıyafet olsun denirse istediğin gibi gelirsin. Okul aile yönetmenliğinin kararını veli aracılığı ile öğrenebilirsin.

Bu kuralı öğrendiğim iyi oldu okul başlayınca saçımı kestirmeyeceğim teşekkürler.

"Okullarda yüzü açık bulunur; siyasî sembol içeren simge, şekil ve yazıların
yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamaz; saç boyama, vücuda dövme ve makyaj yapamaz,
pirsing takamaz, bıyık ve sakal bırakamaz."

Dolayısıyla boyama durumunda yetkilerini kullanma hakları var ancak okul başlamadan doğal bir renge boyarsan fark etmezler. Senin dediğin gibi aralar gri gerisi normal saç rengin olursa biraz sıkıntı. 😬

Geri
Yukarı