Liselerde uzun saç yasak mı?

Bevkay

Hectopat
Yer
Mozambik
Daha fazla  
Bugün liseye kayıt için gittim, saçımı ortalama 1,5 senedir uzatıyorum ve arkadan topuz şeklinde gittim (genelde toplu kullanan birisiyim) annem ve abim ile, işte kayıt formu tarzı bir şey doldururken rehber öğretmeni olduğunu düşündüğüm bir öğretmen yanımıza geldi, form hakkında aklımıza takılan bir şey var mı diye sordu, iyi adama benziyordu. Sonra canım abim, o öğretmene "hocam okulda uzun saç yasak mı" diye sordu kendisi. Öğretmen, müdür biraz gelenekçi, ama işte herkes yakıştığını yapmalı falan ama uğraşması zordur gibi şeyler yazdı, işte belli ki disiplinli çalışmıyormuşsun falan da bu yüzden ortalamam 92,9600 falanmış zar zor girmişim 86 ile alan liseye, ya da işte saçı toplamak falan yarım saat sürüyormuş itiraz etsem de "he kesin öyledir"e getirdi biraz lafı. Ben yönetmeliklere baktığımda, geçen sene uzun saç yasağının kalktığını gördüm, daha önce de olduğunu sanmıyorum, ama aynı lisede (müdürler değişmiş) ortalama 10-12 sene önce varmış bu kural öğrenciler de susuyormuş. Neyse, bu yönetmeliği öğretmene de söyledim şöyle bir cevap aldım. "hangi yönetmelik, bizim okulumuzda aile birliği toplanır karar verir müdür biraz gelenekçi birisidir" dedi. Sizce bir şey olur mu? Bence MEB'in belirlediği şeylerin etrafına çıkacaklarını düşünmüyorum, aile birliği de toplansa milli eğitim kuralları arasında yazmayan bir şeyi ben uygulanacağını düşünmüyorum.
Daha önce bu "uzun saç" hakkında açılan bazı konular gördüm, fakat ben ayrıca sormak istedim.

"Yasak" değil. Kafalarına göre kural uyduramazlar. "Neye dayanarak saçımı kestiriyorsunuz?" diye sorun bakalım bir kere. Ne diyecekler?

Yönetmelikte olmayan şey kural sayılmaz. Uzun saçın bir yasağı yok. Sizin okulun gerici yönetim kafasından dolayı öyle oluyor.
Vallahi bilmiyorum, fakat sınıf arkadaşımın saçı yanlara doğru kıvrımlıydı, fakat aşağı gitmiyordu sadece yanlara doğru az gidiyordu kestirttiler, yan sınıfta bir tane bonus kafalı çocuk vardı yüzü bile gözükmüyordu saçından kestirttiler, üstümüze serbest kıyafet giymeyi yasakladılar, derslerde mont giymeyi yasakladılar, beden eğitimi hariç okulun eşofman takımını giymeyi yasakladılar, telefon zaten yasak. Fakat okulda cinsiyetçilik var, okulun bej rengi pantolonu var ve kimse giymek istemiyor. Fakat erkekler siyah pantolon giyince okula bile almadıkları oluyor fakat neredeyse tüm kızlar tayt, siyah pantolon hatta etek giyiyor, hepsi crop ve sweat giyinip geliyor hiç kimse bir şey demiyor, sadece erkeklere kural var. Hatta okulda lezbiyen kızlar bile var, geçenlerde yan sınıflardan birinde öpüşmüşler galiba. Ve bu devlet okulu değil, devlet destekli özel okul. (Yani özel okul parasının çoğunu devlet veriyor.)

@cinar_yasarrr Velileriniz yönetimle görüşmeyi hiç düşünmedi mi?

Saçlara karışamazlar, montla oturmanıza karışamazlar. Geri kalan kısımlara karışabilirler fakat okulda bu tür kurallar sadece belli bir kesme uygulanıyorsa direkt olarak şikayetçi olun. Bizim öğrenciler niye hakkını savunmayı bilmiyor? Gerçekten anlamıyorum.

@cinar_yasarrr Velileriniz yönetimle görüşmeyi hiç düşünmedi mi?

Saçlara karışamazlar, montla oturmanıza karışamazlar. Geri kalan kısımlara karışabilirler fakat okulda bu tür kurallar sadece belli bir kesme uygulanıyorsa direkt olarak şikayetçi olun. Bizim öğrenciler niye hakkını savunmayı bilmiyor? Gerçekten anlamıyorum.
Velilerimiz sırf onlar öğretmenler, müdürler diye onları haklı buluyor. Zaten erkekler de uğraşmak istemiyor, eğer kızlara uygulansaydı kızlar direk şikayet ederlerdi.

Velilerimiz sırf onlar öğretmenler, müdürler diye onları haklı buluyor. Zaten erkekler de uğraşmak istemiyor, eğer kızlara uygulansaydı kızlar direkt şikayet ederlerdi.
Ne deyim ki bu durumda? Hakkını savunmayı bilmeyen bir millete ne denebilir?
Çoğu yaptıkları şey yönetmelikte yok, ayrımcılık var diyorsun. Hala neyi bekliyorsunuz ki?

"Böcek olmayı kabul edenler, ayaklar altında kalıp ezilmekten yakınmamalıdır.

Ne deyim ki bu durumda? Hakkını savunmayı bilmeyen bir millete ne denebilir?
Çoğu yaptıkları şey yönetmelikte yok, ayrımcılık var diyorsun. Hala neyi bekliyorsunuz ki?

"Böcek olmayı kabul edenler, ayaklar altında kalıp ezilmekten yakınmamalıdır.
Biz şikayet etsek bile ailemiz bizleri desteklemiyor ki bu konuda maalesef. Hem de şikayet ettim diye öğretmenlerimin ve müdürün bana takmasından korkuyorum, sırf derslerim iyi olsun diye bir şey demiyorum fakat eğer şikayet etmeye karar verirsem insanları çok güzel örgütleyebilirim.

Velilerimiz sırf onlar öğretmenler, müdürler diye onları haklı buluyor. Zaten erkekler de uğraşmak istemiyor, eğer kızlara uygulansaydı kızlar direk şikayet ederlerdi.

Şahsen ben liseye ilk geçtiğim okulun ilk günü müdür yardımcısıyla bildiğiniz saçım yüzünden bağırış çağırış içinde kavga etmiştim. Okulun ilk günü dolaplarımızın anahtarlarını dağıtıyorlar adım ile seslendiler git dolabını bul kodunu söyle diye bulamadım hocam dedim burada yok dedim. Ben bulursam saçını başını yolarım o saçlarını koparırım ama dedi. Salak saçma insanları yönetmenliğe koyuyorlar. Babam ben onunla uğraşırım ama okulda bırakırlar en hafif bir şeyde disiplin yollarlar diye yapmam dedi. Şaka gibi bütün sınıfın ortasında denilene bakar mısınız? Çok aşağılayıcı.

Şahsen ben liseye ilk geçtiğim okulun ilk günü müdür yardımcısıyla bildiğiniz saçım yüzünden bağırış çağırış içinde kavga etmiştim. Okulun ilk günü dolaplarımızın anahtarlarını dağıtıyorlar adım ile seslendiler git dolabını bul kodunu söyle diye bulamadım hocam dedim burada yok dedim. Ben bulursam saçını başını yolarım o saçlarını koparırım ama dedi. Salak saçma insanları yönetmenliğe koyuyorlar. Babam ben onunla uğraşırım ama okulda bırakırlar en hafif bir şeyde disiplin yollarlar diye yapmam dedi. Şaka gibi bütün sınıfın ortasında denilene bakar mısınız? Çok aşağılayıcı.
Eğer bu seviyede bir şey yapsalardı bana direk şikayet ederdim okuldan sonra. Veya müdür yardımcısıyla çok pis kavga ederdim.

Gerçekten şaka gibi yaptıkları şeyler. Ben öyle bir tavır ile karşılaşmadım ama çok boştu yapılan şey. Büyük ihtimal karantinada saçını uzatanlar biraz fazlalaştığı, ve okulda da bulunduğu için uğraşmak istemediler.

Gerçekten şaka gibi yaptıkları şeyler. Ben öyle bir tavır ile karşılaşmadım ama çok boştu yapılan şey. Büyük ihtimal karantinada saçını uzatanlar biraz fazlalaştığı, ve okulda da bulunduğu için uğraşmak istemediler.

Daha lisenin ilk günüydü hocam. Birinci sınıf öğrencisiydim.

Eğer bu seviyede bir şey yapsalardı bana direk şikayet ederdim okuldan sonra. Veya müdür yardımcısıyla çok pis kavga ederdim.

Hocam etsem de bir şey değişmeyeceğini öğrendim bana bu davranışı yapan hocanın adı murattı ve kendisinden bütün okul şikayetçi. Önceki senelerden insanlar ile tanıştım hepsi şikayetçi.

"Yasak" değil. Kafalarına göre kural uyduramazlar. "Neye dayanarak saçımı kestiriyorsunuz?" diye sorun bakalım bir kere. Ne diyecekler?

Yönetmelikte olmayan şey kural sayılmaz. Uzun saçın bir yasağı yok. Sizin okulun gerici yönetim kafasından dolayı öyle oluyor.
Neye dayanarak kesmemi istiyorsunuz yönetmelikte böyle bir şey yok dedim.Saci boyalı kizlar var dedim onlara bir şey demiyosunuz ve benimki boyasız gibisinden cümlelerden kurdum bana 42 yıllık öğretmenim benden daha iyi biliyon diye bağırıyor.seni istesem okula bile almam dedi.MEB bize yazı gönderdi saç uzatmak yasak diyo ne yapmalıyım gerçekten böyle bir yazı var mı?

Geri
Yukarı