Liselerdeki zorbalık ve disiplinsizliğin sonu ne olacak?

Doğada nasıl doğal seçilim mevcut ise; Okullarda da sorunlu öğrencileri atacaksın. Çünkü bunlar yüzünden normal olan öğrencilerde fırça yiyor veya cezaya kalıyor.
Haftanın her günü fırça yemekten usanmıştım bir ara.
Bunu okul yönetimleri anlayamıyor işte. Eskiden okullarda bu kadar disiplinsizlik yokmuş. Biri suç işlediyse dövmek değil de utandıracak şeyler yaptırarak bir daha yapmaması için yatıştırılıyormuş. Artık öyle bir şey yok. Malesef ülkedeki toplumun yobazlaşması ve sen benim oğluma bu cezayı nasıl verirsin diyip öğretmene saldıranlar yüzünden de okul yönetimleri bir şey yapamıyor.

Eğitim diyorsunuz da bu dengesizler yüzünden. Biz iyi eğitim alamdık.
Bizim hakkımız ne olacak ?
Kul hakkı yediler. Allah her şeyi affeder kul hakkını affetmez.
Merhaba herkese. Son zamanlarda forumda ve çevremdeki insanlardan lisedeki zorbalık ve disiplinsizlik konusundaki şikayetlerin çok arttığını görmekteyim açıkçası üzücü bir durum. Sizce bunun sonu ne olacak. Bana kalırsa parası olan özel liseye gidip kendini kurtaracak. Peki diğerleri ne yapacak bugün, bu zamanda düz lise, anadolu lisesi ve meslek liseleri serseriliğin başını çeken yerler. Devlet malına zarar vereni mi aramazsın, öğretmene saygısızlık yapan mı aramazsın, insanları dışlayıp alay etmek mi aramazsın ve bunun gibi bir çok şey daha bu liselerdeki en büyük problem. Bir diğer en büyük problemse okullardaki disiplinsizlik. Sizce neden okul yönetimleri bu işe bir el atıpta bu sorunları çözüme kavuşturmaya yönelik işler yapmıyor?

Ek olarak açık öğretim lisesinde okuyanlar var ise bu konu altında bilgi verirlerse, açığa geçmek isteyenler için bir rehber niteliğinde olabilir. Ayrıca üniversiteye geçeceklere tavsiyem 2 yıllık üniversite tercihi yapmasınlar lise 5. ve 6. sınıftan bir farkı yok.
Zenginler özele gönderiyor da çocuklar okumuyor orada da. Türkiye’deki eğitim sistemi bozuktur. Asla düzelmeyecek.

Bunu okul yönetimleri anlayamıyor işte. Eskiden okullarda bu kadar disiplinsizlik yokmuş. Biri suç işlediyse dövmek değil de utandıracak şeyler yaptırarak bir daha yapmaması için yatıştırılıyormuş. Artık öyle bir şey yok. Malesef ülkedeki toplumun yobazlaşması ve sen benim oğluma bu cezayı nasıl verirsin diyip öğretmene saldıranlar yüzünden de okul yönetimleri bir şey yapamıyor.
Köyde üniversiteye giden bir kişi vardı. Eskiden cezalar dayak değil de okulun önünde aşağılama, suçunun cezasını anlatma gibi şeylermiş.

Artık öyle bir şey yok. Malesef ülkedeki toplumun yobazlaşması ve sen benim oğluma bu cezayı nasıl verirsin deyip öğretmene saldıranlar yüzünden de okul yönetimleri bir şey yapamıyor.
Japonya'da çocuklar akademik eğitimden önce ahlaki eğitim alırlar. Mesela siz Türkiyede tuvalet temizleyen bir sınıf gördünuz mü? Ben görmedim ama Japonya'da bu öğrencinin bir sorumluluğu olarak kabul ediliyor. Bu yüzden de okullarda temizlikçi çalıştırılmıyor. Sadece bu temizlikçi maaşları ile okullarda bir sürü etkinlik düzenlenebilir mesela. Türkiyede ise aileler "Ay çocuğum tuvaletini yap ama sifona basma oralar pis." diye çocuğunu şımartsın.

Köyde üniversiteye giden bir kişi vardı. Eskiden cezalar dayak değil de okulun önünde aşağılama, suçunun cezasını anlatma gibi şeylermiş.
Onlar bile caydırıcı oluyordu. Şimdi sabah konuşmasında şunu yapmayın bunu yapmayın diyip geçiştiriyorlar.
Japonya'da çocuklar akademik eğitimden önce ahlaki eğitim alırlar. Mesela siz Türkiyede tuvalet temizleyen bir sınıf gördünuz mü? Ben görmedim ama Japonya'da bu öğrencinin bir sorumluluğu olarak kabul ediliyor. Bu yüzden de okullarda temizlikçi çalıştırılmıyor. Sadece bu temizlikçi maaşları ile okullarda bir sürü etkinlik düzenlenebilir mesela. Türkiyede ise aileler "Ay çocuğum tuvaletini yap ama sifona basma oralar pis." diye çocuğunu şımartsın.
Japonya, Finlandiya ve İskandinav ülkeri şuan dünyada eğitimi önde çeken ülkeler. Her ülke eğitimde bu kadar iyi olsa zaten dünya da suç oranında da büyük bir düşüş yaşanır. Ama herkes bir güçlenmenin peşinde. Keşke ekonomiyi eğitim üstüne kursalar.

Onlar bile caydırıcı oluyordu. Şimdi sabah konuşmasında şunu yapmayın bunu yapmayın diyip geçiştiriyorlar.

Japonya, Finlandiya ve İskandinav ülkeri şuan dünyada eğitimi önde çeken ülkeler. Her ülke eğitimde bu kadar iyi olsa zaten dünya da suç oranında da büyük bir düşüş yaşanır.
Yapabiliyorsanız terkedin burayı. Ermenistan bile daha iyi.

Yeni konular

Geri
Yukarı