Liseye kadar açıktan okunur mu?

ahmet07enes

Hectopat
Böyle bir şey var mı? Liseye, sona kadar açık okuyabiliyor muyum? Okuma sebebim ise tamamen zaman israfı bence.
O zamanı kendimi geliştirmek için harcayabilirim. Her konuya merakım var. Sizce mantıklı mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sadece öğrenim olarak değil bence sosyallik açısından da bakın. Yani orada edinebileceğiniz arkadaşlarınızla bir şeyler de yapabilirsin. Araştırmak için yine zamanın oluyor. Diğer türlü biraz içe kapanık kalabilirsiniz. Ben tavsiye etmiyorum.

Son düzenleme:
Hiç lise okumadım 8. sınıftan bıraktım şu anki eğitim sistemini bıraktığım için pişman değilim. Fakat sosyallik açısından lise önemli bir yermiş onu anladım, Bunun yanında ise ben açıktan okuyacağım sınavlar kolay sallar geçerim istediğim gibi ders çalışırım istediğim zaman sınava girerim kafasındaysan açıktan okumak o kadar da kolay değil. 4 senelik eğitimi 10 sene yaparsın o rahatlıkla.

Hiç lise okumadım 8. sınıftan bıraktım şu anki eğitim sistemini bıraktığım için pişman değilim. Fakat sosyallik açısından lise önemli bir yermiş onu anladım, Bunun yanında ise ben açıktan okuyacağım sınavlar kolay sallar geçerim istediğim gibi ders çalışırım istediğim zaman sınava girerim kafasındaysan açıktan okumak o kadar da kolay değil. 4 senelik eğitimi 10 sene yaparsın o rahatlıkla.
Öyle bir niyetim yok ama evde hem çalışıp hem kendimi geliştirerek okula giden 7 saati daha yararlı kullanırım. Yoksa dersleri sallama gibi bir niyetim yok. Hem de biraz okula uymayan bir uyku sistemim var. İmam uyanmadan benim uyanıp matamatik çözmeye çalışmam kötü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öyle bir niyetim yok ama evde hem çalışıp hem kendimi geliştirerek okula giden 7 saati daha yararlı kullanırım. Yoksa dersleri sallama gibi bir niyetim yok.
Şimdi kardeşim kaç yaşında olduğunu bilmiyorum ama anlıyacak şekilde yaşının olduğunu düşünerek yazıyorum. Biz sana örgün veya dışardan oku diye bir şey diyemeyiz biz sana kendi yaptıklarımızdan yola çıkarak öneride bulanabiliriz. Yani benim, onun, şunun bir şey demesi kararını etkilemesin kimse yarını bilemez. Buna kendin karar ver ama bu kararında artı yanları düşündüğün kadar eksi yanlarında düşün.

Evet, okursun. Lisedeysen istediğin zaman çıkışını alıp kayıt tarihinde açıköğretime geçebilirsin. Tabi ki sen değil velin yapacak. Sosyallik falan diyene de kulak asma. Sosyallik karın doyurmuyor. Bu devirde okumak da karın doyurmuyor. Bir yere girip sanat, esnaflık vs. öğrenen hayatını kurtarıyor. Diğer türlü iyi bir lisede okuyamayacaksan ve okumak istiyorsan İnternette doğru hocaları bulup evde çok daha iyi öğrenirsin. Atıyorum Kemal Karakaya, Hakan Dede, Ramazan Yetgin videolarına bak bir. Kaç tane okulda onlar gibi tarih anlatabilen hoca var?

Okursun ama lisede kazandığın arkadaşlığı başka bir yerde bulamazsın. Keşke imkanım olsa da lise yıllarıma geri dönsem. Lise yıllarındaki arkadaşlarımla halen çok yakınız. Bu arada bu kimisi için ilkokuldur, kimisi için üniversitedir. Eğer ailene yardım etme gibi bir durumun yoksa açıktan okuma güzel kardeşim. Bu yaşının kıymetini bil ve yaşıtlarınla paylaş. Evde içine kapanma. Her şey maddiyat, kendini geliştirme vb. şeyler değildir. Emin ol bu zamanların değerini ileride anlayacaksın. Benden sana abi nasihatı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı