Liseye yeni geçeceklere abi tavsiyeleri

Standart tavsiyeleri istiyorsanız:
Bir hedef belirle;
İngilizceni geliştir;
Derslerine çalış;
İyi arkadaşlıklar kur, lisedeki arkadaşlıklar bence çok önemli;
diye uzar bu liste.

Sadece iyi birisi olma, bazen canının istediklerini de yap diye tavsiye veriyorum ben.

Ben bu yıl bir Anadolu lisesine geçeceğim. Tavsiyeleriniz var mıdır?

İlk arkadaşlarını doğru seç en önemlisi ders çalışan arkadaşın olursa sende ders çalışırsın yok serserilik yapan arkadaşın olursa sende aynısını yapacağına eminim bir söz var bana arkadaşını anlat sana kim olduğunu anlatayım.

Arkadaş ortamını iyi seç ve kötü alışkanlıklara bulaşma.

Derslerine düzenli olarak çalış ama hayatını da yaşamayı unutma. Lise yıllarını iyi geçirirsen çok eğleneceğin zamanlar olacaktır.

İlk günlerde donuk kalma, insanlarla konuş ve yakınlaş. Kimse sınıfta bir köşede oturan birisiyle konuşmaz, atılgan ol.

Ders kendini geliştirme gibi şeylere girmiyorum bunlar zaten artık olması gereken şeyler.

Sigara, alkol vs. şeyler seni 5 dakikalığına ortamda havalı gösterir ama acısını tüm ömür çekersin. Hiç bir şeye çözüm olmadıkları gibi, sorunsuz olan şeylerini de bozarlar. ''MADDE KULLANMA''

Ya bunu sen iyi yaparsın, sen biliyosun deyip seni kullanmak isteyenler olacak ''KENDİNİ KULLANDIRMA''

Lisede aşkından ölüp biteceğin yataklara düşeceğin durumlar, insanlar olacak. Bunların hepsi güzel duygular hiç birini içinde tutma hepsini yaşa. Ama ''KİMSE İÇİN KENDİNDEN VAZGEÇME''

Arkadaşların kim olduğunu belirleyecek. En yakın 5 arkadaşının ortalamasında karakterde bir insan olacaksın o yüzden ''ARKADAŞLARINI İYİ SEÇ''

''Bu salaklarla muhatap olmam ya hepsi ergen'' deyip kendini sınıftan soyutlama. Onlar senden sen de onlardan öğreneceksin ve lisede her birlikte olgunlaşacaksınız. ''KENDİNİ SOYUTLAMA''

Son olarak da hayatın her alanında olduğu gibi bir daha lise zamanın olmayacak, etkinlikleri, buluşmaları, aktiviteleri kaçırma. Bolca eğlen, ama derslerini de bunu bahane edip ihmal etme.

İlk gün insanlarla konuşun sonradan konuşup muhabbet açmak zor oluyor çıkarcı çok insan var arkadaşlarına bu sene güvenme eğer seneye kadar arkadaş kalırsanız güvenmeye başlayabilirsin yani güvenmek dediğim özel sırlarını falan söyleme dersleri tamamen salma azıcık da olsa ara sıra bak yoksa çok sıkıntı çekiyorsunuz eğer dersleri fazla abartırsanız bu sefer de asosyal olursunuz ve kötü alışkanlıklara bulaşmayın yeter.

Edit: İyi birisi olmayın lisede iyi olanı yerler.

Yeni konular

Geri
Yukarı