Liseye yeni geçeceklere tavsiyeler

Okul disiplinli olacaktır bize ilk hafta disiplin yönetmeliğini okutmuşlardı.

4ün sebebini merak ettim hocam.
Dördüncü madde aslında tamamen öznel gibi bir şey. Bu madde, okulunuzdaki hocaların durumuna bağlı. Ben de anadolu lisesinden mezunum. Okuduğum kurumda ders içi notları ve ödevler hiçbir zaman adaletli verilmedi. Cinsiyet ayrımcılığı, kollanan öğrenciler, yalakalar...
Hocalara bunu kibarca sorunca beni tersliyorlardı. İki hocayla kavga etmişliğim vardır. Ödevi hiç yapmayan üstüne üstlük dersten kalacak arkadaşı geçirip derste aktif olan ve notu da iyi olan hatta ödevi de en iyi şekilde yapan öğrencilere daha düşük girdiklerini gördüm.
Ama dediğim gibi bu maddem çok öznel oldu. Kurumundaki hocaların durumuna bağlı. Bana anlattıklarımı ve daha kötü şeyleri yaşatan hocalara hep karşı çıktım, hiçbir şey de yapamadılar. Umarım o hak yiyenler idari kadro dahil bir gün hesap verecek.

Son düzenleme:
Zaten o yıllarda evlenmelik bir ilişki aramak saçma olur. O yıllar daha çok eğlenme yıllarıdır bana kalırsa. Ha tabii ki lise 1 de tanışıp üniversite 3 civarında evlenen arkadaşlarım oldu ama bu durumlar nadir olan durumlar. Bir kişiyi hayatının orta noktasına koymak bana da saçma geliyor ama bazen bunun farkında olamayabiliyoruz, bu yüzden dikkatli olmak gerekiyor galiba :)

Evet hocam bende geneli bittiği için böyle boş bir şeymiş gibi bakıyorum. Lakin bu demek değildir ki tüm aşklar boş arada gerçekten birbirini sevenler evleniyor. Benim de lise 1 de tanıştığım bir sevdiğim var hala görüşüyoruz lakin o süreçlere gelir mi bilemem.

Dördüncü madde aslında tamamen öznel gibi bir şey. Bu madde, okulunuzdaki hocaların durumuna bağlı. Ben de Anadolu lisesinden mezunum. Okuduğum kurumda ders içi notları ve ödevler hiçbir zaman adaletli verilmedi. Cinsiyet ayrımcılığı, kollanan öğrenciler, yalakalar...
Hocalara bunu kibarca sorunca beni tersliyorlardı. İki hocayla kavga etmişliğim vardır. Ödevi hiç yapmayan üstüne üstlük dersten kalacak arkadaşı geçirip derste aktif olan ve notu da iyi olan hatta ödevi de en iyi şekilde yapan öğrencilere daha düşük girdiklerini gördüm.
Ama dediğim gibi bu maddem çok öznel oldu. Kurumundaki hocaların durumuna bağlı. Bana anlattıklarımı ve daha kötü şeyleri yaşatan hocalara hep karşı çıktım, hiçbir şey de yapamadılar.

Bu duruma kesinlikle katılıyorum. Benim lisemde sırf geçen yıl okulda kaldı diye bu yıl geçirilen tipler vardı. Ayrıca ne zaman ödevimi büyük bir özenle yapsam her daim aynı notu aldım. Eğer derslere katılan biriysen ve hocalar seni seviyorsa zaten fazla uğraşmana gerek kalmıyor, hocalar direk yüksek notlar giriyor.

Ortaokul ile her şey aynı, eğer sen zaten zekisen bilmişliğin varsa çalışıp halledersin sadece zaman istiyor önerceğim şeyler ilk günlerde arkadaş arkadaş diye heyecandan kendini yeme derslerine çalış tekrar yap gidiş gelip rotasyonunu çöz kafan rahatlasın 10'un yazından itibaren chill çalışmaya başla sonrası gelir zaten.

Bu duruma kesinlikle katılıyorum. Benim lisemde sırf geçen yıl okulda kaldı diye bu yıl geçirilen tipler vardı. Ayrıca ne zaman ödevimi büyük bir özenle yapsam her daim aynı notu aldım. Eğer derslere katılan biriysen ve hocalar seni seviyorsa zaten fazla uğraşmana gerek kalmıyor, hocalar direk yüksek notlar giriyor.
Şöyle bi sorun var derslere çok üst düzeyde katılıyorum ama ödevleri nadir yapıyorum (ortaokuldayken).

Bu arada kesinlikle kitap okumanı öneririm, seni gerçekten geliştirecektir. Ayrıca hitabet, beden dili ve etkili konuşmayı öğrenmen seni bir tık ileri taşır diğer insanlardan. Şu anda en çok yakındığım durumlar bunlar, keşke zamanında boş boş oturmak yerine bunları öğrenseydim diyorum :(

Şöyle bir sorun var derslere çok üst düzeyde katılıyorum ama ödevleri nadir yapıyorum (ortaokuldayken).

Eğer ödev kontrolü yapan kişiler arkadaşlarınsa birkaç kuruşla halledersin diye düşünüyorum. Çoğu zaman arkadaşlarıma 5-10TL vererek kendime artı attırdığım oldu :D Ama bunu güvendiğin kişilere yapman gerekiyor, eğer ödev kontrolcüsü sınıfın zekisi ise yandın demektir. Tabii bunu önemsiz ödevler için yapmanı tavsiye ederim, çoğu zaman hocanın verdiği ödevler sınavlarda çıkan sorular oluyor. En azından benim lisemde öyleydi. Başarılar şimdiden :)

Her yerde, Atatürk'e ve dinlere saygısızlık edecek olan ırz düşmanları olacak. Bu zoruna gidebilir.

Geri
Yukarı