Liseye yeni geçeceklere tavsiyeler

Eğer ödev kontrolü yapan kişiler arkadaşlarınsa birkaç kuruşla halledersin diye düşünüyorum. Çoğu zaman arkadaşlarıma 5-10TL vererek kendime artı attırdığım oldu :D Ama bunu güvendiğin kişilere yapman gerekiyor, eğer ödev kontrolcüsü sınıfın zekisi ise yandın demektir. Tabii bunu önemsiz ödevler için yapmanı tavsiye ederim, çoğu zaman hocanın verdiği ödevler sınavlarda çıkan sorular oluyor. En azından benim lisemde öyleydi. Başarılar şimdiden :)
Seçenek 1 Ödevlerini adam akıllı yap
Seçenek 2 Rüşvetle arada kayna
Seçenek [3] Ödev kontrolcüsü sen ol

Son olarak artık Tonguç izlemeyi bırakmalısın :D Rehber Matematik, Mert Hoca, Benim Hocam gibi kanallardan yardım alarak çalışmanı öneririm. Çoğu zaman internetteki kaynaklardan yararlanarak çalıştım ve bana çok yardımcı oldu. Tabii bunda en büyük pay dersleri dikkatli dinlemem oldu. Eğer arka sıralardaysan ve dersi dinleyemiyorsan bu durumu hocana ilet, dersi derste dinlemek çok önemli.

Her yerde, Atatürk'e ve dinlere saygısızlık edecek olan ırz düşmanları olacak. Bu zoruna gidebilir.
Tartışılacak biriyse tartışırım düzgünce yoksa takmam, kavga için gitmeyeceğim liseye sonuç olarak.

Reis seni kim sinirlendirdi barutun burada patladı sakin dostum.

Açıkçası bu tiplere ben de çok sinirliyim. Tamam bir dine inanmıyor olabilirsin, Atatürk'ü sevmiyor olabilirsin ama bu saygısızlık yapacağın anlamına gelmez. Lisede birçok kişi insanların değerlerine hakaret ederek kendini havalı sanıyor, bu tiplerden olma.

Seçenek 1 Ödevlerini adamakıllı yap
Seçenek 2 Rüşvetle arada kayna
Seçenek [3] Ödev kontrolcüsü sen ol

Ödev kontrolcüsü olmak biraz riskli, bazen hocalar kontrol edebiliyor senin ödevlerini. O yüzden dikkatli olmalısın :D

Lisede okuyanlar lise hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim. Okulun ilk günü nasıl olacak, ortaokuldan farkları ne vb? (Anadolu'da okuyanlardan özellikle ricamdır.)

9 ya da 10'dan başla çalışmaya hem OBP yüksek olur hem 11. sınıfa geldiğin zaman TYT de 75-80 civarına gelirin minimum. Gerisi kolay zaten. Ben zamanında 10. sınıfta ve yazında çalışmadım 11. sınıfta çalışırım dedim ama daha önceden çalışma gibi alışkanlığım olmadığı içinde 11 de de adamakıllı çalışmadım son seneye kaldı her şey son senede yetişmedi şu an mevzunum.

Öncelikle tebrikler, liseye hoşgeldin.

İlk gün gittiğin zaman 9'lar ve 11'ler karışık olacak ama 10 ve 12'ler makaraya başlamış bile. Sonra büyük ihtimal beden hocası çıkıp; ha birde değinmişken bu beden hocası her cuma günü çıkar veya müdür de çıkar bazen saçma sapan şeyler söyler ama kimsenin dalgasında olmaz. Neyse işte çıkıp tören falan yapacaklar sonra 10 ve 12. sınıflar sınıflarına gidicek. 9 ve 11'lerin sınıfları belli değil çünkü 9'lar zaten yeni geldi ve 11'lerde alan seçtiği için sınıflar ayrıldı yani spoiler: 11'de ayrılacaksınız. Her neyse işte o hoca önce 9'ların sınıflarını okuyacak. Şöyle mesela:
-EVET! 9A'yı okuyorum: Ali Bilmemne, Ayşe bilmemne...
Burada kulak kabart derim. Eğerki olurda adını duymazsan müdür yardımcısına gidersin. Mesela adın okundu kürsüye çıkıyorsun ve rehber öğretmenin diğer sınıf arkadaşlarınla birlikte seni sınıfına götürecek. 9'lar bittikten sonra 11'ler okunuyor neyse o kısım şuan sana lazım değil. Sınıfa geldiğinde bence cam kenarına geç. He bu arada hangi sıraya oturursan otur sıra arkadaşın ile kaynaş. Mesela ben 9'un ilk günü boş sıra bulamamıştım öğretmen beni yanı boş bir çocuğun yanına oturttu ve 1-2 ayda çok samimi olduk ve şuan ayrıldık maalesef. Matematikçiler ilk derste işlemeye başlayabilir dikkatli ol yani. ilerleyen teneffüslerde kitap dağıtacaklar. Sakın eksik kitap alma sonra biter sıkıntı yaşarsın.

Ortaokuldan farkları şu:
Aslında pek fark yok, sistem olarak aynı sadece şunlara alışman gerek:
-Kavgalar
-Katı kurallar ve disiplin
-Sigara kokan tuvaletler
-Atar yapan sakallı abiler.

Son olarak Anadolu lisesinden bir abin olarak 3 tane çok önemli tavsiye vereyim:
1) Özgüvemli ol
2)Derslere özen ver
3)Zararlı alışkanlıklardan uzak dur!

Yeni konular

Geri
Yukarı