Liseyı bırakmak

berkanrekt

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, meslek lisesinde makine bölümü okuyorum. Konuları anlayabiliyorum, yapabiliyorum fakat yine de düşük not alıyorum. Seri üretim dersi var bölüm dersi olarak, o derse dair hiçbir şey bilmiyorum. Kültür dersleri geçilir onları çok fazla kafaya takmıyorum fakat sınıfı geçebileceğimi düşünmüyorum. Artık okulu bırakmak istiyorum neredeyse ama bir yandan da liseyi bitirmek. Ne yapabilirim? Lise mezunu olmadan iş bulmam zor olur mu? Kendim bir yandan alım-satım yapıyorum, güzel para kalıyor fakat devamlılığı olan bir iş olduğunu düşünmüyorum. Araba, ev alım-satımları düşünüyorum onda da bilgi sahibi olmak gerekiyor bir de sermaye. Zaten Türkiye'de olduğumuzdan gelecek kaygım var. Lise 3'teyim daha ne yapmamı önerirsiniz? Babam ve amcalarım mobilyacı ve usta olarak iş yapıyorlar. Gelirleri asgari ücretin 2,5 katı gelen işe göre daha da atabiliyor. Mobilyacılığa mı versem kendimi bilemedim.

Açığa geçmeyi düşünebilirsin.
Açığa geçersem hepten salarım. Sınavlara çalışmam. Başka işlere başvururum.
Vizyonun olduğunu düşünüyorsan zaten ne yapman gerektiğini biliyorsun.
Şunu da eklemek isterim; 1.98 boyum var, ayakkabı ile 2.04 oluyor. Bunu da avantaja çevirmek istiyorum bir yandan fakat kilo vermem gerekiyor. Basketbol alanında iyi yerlere gelebilir miyim? Çok eskiden beri basketbol oynuyorum. Bir de vizyon olarak çok ufak paralardan yüksek paralara çıktım. Ticari olarak planları vs güzelce yapabiliyorum ve bu işten para kazanabiliyorum. Sermayem yüksek mebla olsa çok daha iyi işler yapabileceğime inanıyorum. Basketbol konusunda bir fikriniz var mı?

Katılıyorum. Açığa geçeceğine ilgi alanına yönelirsin daha mantıklı olur.

İlgi alanım bilgisayar, bilgisayar üzerinde yapamayacağım iş çok az. Bir de ilgi alanım müzik, dinlemeyi çok severim. Basketbol fikri var aklımda fakat Türkiye'de ne kadar ilerleyebilirim? Bir de oyuncu, model olmak var aklımda kararsızım.

Baban ve amcalarının yanında çalışabilirsin eğer izin verirlerse. Yanlarında meslek öğrenirsin.

Yapacağın en mantıklı hamle, bak en mantılı hamle derhal okulu bırakıp açığa kaydolup babanın yanında mobilya işini öğrenmek.
Kim ne derse desin çöp liseyi okuyup 4 yıllık üni okuyacaksın elde var sıfır biliyoruz da konuşuyoruz. Başta zor gelir, bu yazılanlar ağır gelir ama gün gelir hak verirsin.

@berkanrekt Bilgisayar ama donanım mı yazılım mı? Yazılım ise liseyi açıktan bitirip Web programlama yine açık üniversite okuyabilirsin elinde önlisans belgen olur en azından. 3 yıl lise + 2 yıl üni = 5 yıl. Mobilya işini de öğrenmiş olursun arta kalan zamanın ile bilgisayar ilmini geliştirirsin ileride mobilyayı kısıp yazılımı artırırsın veya dengede götürebiliyorsan götürürsün sana kamış.

Baban ve amcalarının yanında çalışabilirsin eğer izin verirlerse. Yanlarında meslek öğrenirsin.
Amcamlar farklı ildeler, onların kazandığı para babam kadar değil aslında. Babamın yanında meslek öğrenebilirim fakat belge olmadan işi öğrenmek saçma değil mi? CNC'de öğrenme imkanım var aslında.

Bilmiyorum. Durumu ailen ile konuşup tartışın bence.

Geri
Yukarı