İnceleme Logitech F710

• Konuyu başlatan Ar0x
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 97
  • Görüntüleme 8B
Logitech F710 İnceleme
Merhaba, bugün elime yeni ulaşmış olan Logitech F710 oyun kolunu inceleyeceğim.

WhatsApp Image 2023-01-18 at 20.19.16.jpeg

Kutu İçeriği
F710'un kutu içeriğinde : Halihazırda kolun içinde bulunan 2 adet AA pil, kullanım tanıtım kılavuzları, Uzatma kablosu, F710, USB adaptör.
WhatsApp Image 2023-01-18 at 20.17.35 (2).jpeg
WhatsApp Image 2023-01-18 at 20.17.35 (1).jpeg
WhatsApp Image 2023-01-18 at 20.17.38.jpeg
WhatsApp Image 2023-01-18 at 20.17.38 (1).jpeg
WhatsApp Image 2023-01-18 at 20.17.48.jpeg
WhatsApp Image 2023-01-18 at 20.17.48 (1).jpeg

Bu kısımda pozitif ise yeşil, negatif ise kırmızı, ortalama ise sarı ile başlıkları boyayacağım.

Kalite
Tuşlar olsun, triggerlar olsun gerçek ucuz bir kol gibi değil kaliteli hissetirdiğini söyleyebilirim.

Sağlamlık
Malzeme kalitesi oldukça sağlam diyebilirim. Ön kısmı sağlam bir yapıda arka kısmın ise kadifemsi bir yapısı var oldukça rahat ve sağlam. Uzun yıllar götürecektir.
WhatsApp Image 2023-01-18 at 20.17.35.jpeg
WhatsApp Image 2023-01-18 at 20.17.34 (1).jpeg

Ergonomi
Ergonomisine kötü de iyi de denemez. Genel olarak ağır bir kol fakat bana çok hissettirmedi. Daha önce aktif olarak kullandığım bir gamepadim olmadığından olabilir. Tutuş ise çok rahat değil uzun sürelerde el ağrıtabilir. Kolun eski bir kol olmasından dolayı olduğunu düşünüyorum.

Titreşim
Titreşim yeterli ve iyi denilebilecek bir düzeyde fakat bambaşka bir oyun deneyimi sunmuyor.
Rahatlık
Dediğim gibi 'Ergonomi' kısmında bahsettiklerim. Onun dışında kablosuz olması oldukça rahat.

Uyumluluk
Windows 11 kullanıyorum. Sıkıntı yaşamadım. Bilgisayar zaten XBOX koluymuş gibi davrandığı için hiçbir şekilde uyumsuzluk olmuyor. Kısaca tak, çalıştır. Ayrıca iki adet modu var : XInput, DirectInput. Normalde DirectInput olarak geliyor, eski oyunlar oynayacaksanız kolayca XInput moduna geçirebiliyorsunuz

WhatsApp Image 2023-01-18 at 20.17.36.jpeg

Bağlantı Kopması ?
Üstteki fotoğraftaki gibi uzatma kablosunu çift taraflı bant yardımıyla masaya yapıştırdım o şekilde kullanıyorum. Birde Technopat'tan bir arkadaşın tavsiyesi üzerine ''aygıt ayarlarından güç tüketimi için kapat'' tikini kaldırdım. Bağlantı kopması yaşamadım.

Pil
Ürün pil ile çalışıyor. Ya şarjlı pil alacaksınız fakat şarjlı pil alırsanız titreşim daha az çekme mesafesi daha az olur. Ya da normal pil alacaksınız. Ben Duracell'in optimum 8'li pilini aldım. İsteyenler için linki : Duracell Optimum Aa Kalem Pil 8
WhatsApp Image 2023-01-18 at 20.17.39.jpeg

Taşıma
Bu arada USB adaptörün pil kısmında bir koyma yeri var taşırken rahat olacaktır.
WhatsApp Image 2023-01-18 at 20.17.36 (1).jpeg

Son Görüşler
Ergonomi dışında çok sağlam aynı zamanda kaliteli bir kol yıllar geçsede piyasadan düşmeyen popülerliğini koruyan kollardan biri. Fiyatına değeceğini düşünüyorum. Son olarak triggerlar biraz sert fakat zamanla yumuşayacaktır. Yaklaşık 1 ay sonra bu konunun altına son durumunu yazarım. Okuyan herkese teşekkürler.
@491824
Merak ettiğiniz soru varsa sorabilirsiniz.

Son düzenleme:
Valla daha hala çözmeye çalışıyorum. Fifadayım şuan yuvarlağını sağ sol yapınca 1'er seçim atlıyor. Çok hızlı yani joystick'inin kullanımı, o nasıl yavaşlatılabiliyor acaba ?
Edit : Sadece joytick geçişi değil, yön tuşlarında da aynı şey oluyormuş. Şimdi Steam'e tanıtacağım oyunu bakalım..
Edit 2 : Bu da olmadı..
Hallettiniz mi ?
Ergonomisi nasıl ?

Hallettiniz mi ?
Ergonomisi nasıl ?
Hallettim yazılımı felan silip tekrar yükleyerek. DSX uygulamasını indirmedim şimdilik. Fifa oynadım sadece 2 saat kadar elimdeydi, F710'a göre daha rahat, analoğu zaten çok daha smooth. F710'da olmayan titreşimler bunda var vs vs. Kısacası gayet güzel bir kol. Parası olanlar kesinlikle almalı ama F/P arayanlar için F710 kötü değilmiş onu da anlamış oldum. Ben memnun kaldım. Diğer özelliklerin olduğu oyunlar bende mevcutsa onlarda da deneyeceğim. Özellikle GoW'da varsa tadından yenmez çünkü bu tarz PS oyunlarından bir tek GoW ve RDR 2 var sanırım bende.

Yeni konular

Geri
Yukarı