Logitech G810 Orion Spectrum İncelemesi

Merhabalar, 2 aydır kullanmış olduğum klavyemin incelemesini yapacağım :D

A-) Tasarım:

1-) İlk Bakış:
Benim isteklerim arasında tuşların iskeletten çok fazla yüksekte olmaması idi ve buna en yakın mekanik klavye buydu. Klavyenin dış görünüşü oldukça yakışıklı ve aydınlatması sadece tuşların üzerinde. Yani iskeletin altında ışık çok çok az geliyor ve bu benim için bir artı. Oyun oynarken de zaten kapatıyorum ara sıra. Gözümü alıyor :D
fgdhfghgf.jpg

2-) Multimedi Tuşları:
Dışardan bakınca ilk dikkat çeken nokta multimedi tuşları. Burada :
- Bütün sistemin sesi kapatıp açma
- Bütün RGB aydınlatmayı kapatıp açma
- Ses kısıp açmak için bir silindir
- Videoyu veya müziği durdurma
- Videoyu veya müziği atlama veya ileri - geri sarma
- Bütün aydınlatmayı kapatma
- Game Mod'u açmanızı sağlayan tuş(ları) mevcut.
sdgfdf.jpg

3-) Tuş Düzeni:
Tuşların yapısı sayesinde eliniz tuşa götürmüyorsunuyz resmen o size geliyor. Uzaktaki tuşların yakın olması için daha yüksekteler. Şurda bir öneri yapayım; eğer klavyeyi temizlemek için bütün tuşları sökecekseniz takmanız biraz sıkıntılı. Mesela W ile M tuşları tıpa tıp aynı sadece yükseklik farkları var. Yerlerini bulmanız biraz sıkıntılı.
fghfdgh.jpg

4-) Kablo Kalitesi:
Örgülü kablo ve klavye ile USB girişinde destekler var. Kablosu oldukça sağlam.
dfghfg.jpg

5-) RGB Aydınlatma:
RGB aydınlatma için bir çok seçeneği Logitech Gaming Software üzerinden ayarlayabiliyorsunuz. Yıldırım efektinden tutun da ateş yanma efektine kadar bir çok hazır profil mevcut. İsterseniz kendiniz de ayarlayabilirsiniz. (Biraz zor benden söylemesi :) )
sdafsdf.jpg

sdfsafsd.jpg

dsfasdfsdf.jpg

fzdfgdsafsdg.jpg

B-) Mekanik Anahtarlar
Klavyede Romer-G mekanik anaktarları kullanılıyor ve Logitech G'nin kendi resmi sitesinde;
- Logitech özel Romer-G™ mekanik anahtarlar, standart mekanik anahtarlardan %25 daha kısa basım süresinin olduğu
- 70 milyon tuş vuruşuyla test edildiği
- Standart mekanik tuş anahtarlarından %40 daha dayanıklı olduğu belirtilmiş.

Kaynak : Logitech G810 Orion Spectrum RGB mekanik oyun klavyesi

Peki kimler bu mekanik anahtarları tercih etmeli?
- Mekanik olmasını ve diğer mekanik klavyelerden biraz daha sessiz olmasını isteyen herkes tercih edebilir. Bu arada bir hatırlatma yapayım. Hissiyatı Cherry MX kadar keskin değil ama size o ''tık'' sesini hissettiriyor.
fmbnbnmvb.jpg

Ekstra : Game Mode
Oyundayken Windows tuşunu kitliyor. Böylecek yanlışlık basınca oyununuz alta inmiyor. Aydınlatmayı kapatıp açma tuşunun hemen yanında.

Sonuç Değerlendirme :
Artıları

- Uzun basım ömrü
- Kaliteli malzeme kalitesi
- Başarılı RGB aydınlatma
- Multimedia tuşları
- El hizasına göre tuş düzeni
- Örgü kablo
- Oyun modu
- Anlaşılabilir klavye yazılımı

Eksileri
- Tuşları çıkarması zor.
- Normal yükseklikte oturuyorken Caps Lock, Num Lock ve Scroll Lock tuşları F9, F10 ve F11 tuşlarının arkasında kaldığı için gözükmüyor.
- Bilek desteği yok (benim için sıkıntısı yok fakat çıkarılabilir bir destek olsaydı güzel olurdu).
- Bir USB veya jak girişi bulunsaydı hoş olurdu.
- Çok fazla tozlanıyor.

İncelememin sonuna geldik. Bayağı yoruldum. En yakın zamanda Steelseries Arctis 3 incelemesi de yapacağım. Hoşça kalın.
gfhdfgf.jpg

Adı Fred. Bayağı meraklıdır kendileri :)

RGB ışıklandırmanın üstten fotosunu atsaydın iyidi. Hayırlı olsun bu arada, klavyende incelemende güzel. Arctis 3 incelemesinde ses yüksekliği iyi mi, dış ses yalıtımı nasıl, müzik performansı (özelliklede dupstep) nasıl belirtirsen güzel olur.

Güzel günlerde kullanırsınız umarım. Ne kadar aldınız acaba? Fiyatına göre kalite değerlendirmesi yaparsanız görüşünüz nedir?

Bir de RGB aydınlatmayı yukardan sanki oyuncu gözünden gibi çekmeniz daha yararlı olabilirdi. Özellikle ekran ışığı olan ve karanlık bir ortamda. Yani klasik oyun oynayanların olduğu ortamda:)

RGB ışıklandırmanın üstten fotosunu atsaydın iyidi. Hayırlı olsun bu arada, klavyende incelemende güzel. Arctis 3 incelemesinde ses yüksekliği iyi mi, dış ses yalıtımı nasıl, müzik performansı (özelliklede dupstep) nasıl belirtirsen güzel olur.
Teşekkür ederim. Daha iyileri sizin olsun. Fotoğrafı alta attım. Sabah güneş ter taraftan vurduğu için fotoğraf bulanık çıkıyordu. Renkleri daha canlı fakat kamerayla anca bu kadar :)

Arctis 3 dışarıdan pek ses almıyor. Ses yüksekliği diğer kulaklığıma göre yüksek fakat bana göre bir tık daha yüksek olabilirdi. Müzik için ise aşırı fazla anlamadığım için bana çok iyi geldi. Müzikten anlayan birine soraranız daha iyi bir cevap alabilirsiniz.
Güzel günlerde kullanırsınız umarım. Ne kadar aldınız acaba? Fiyatına göre kalite değerlendirmesi yaparsanız görüşünüz nedir?

Bir de RGB aydınlatmayı yukardan sanki oyuncu gözünden gibi çekmeniz daha yararlı olabilirdi. Özellikle ekran ışığı olan ve karanlık bir ortamda. Yani klasik oyun oynayanların olduğu ortamda:)
Teşekkür ederim. Daha iyileri sizin olsun. 399 liraya Sinerji Bilgisayar'dan Logitech G Oyuncu Çantası ile birlikte aldım. Fiyatına göre kalitesi mükemmel. Eğer başka bir ihtiyacınız varsa önceliğiniz herhangi bir mekanik klavye olmamalı.

Sabah güneş ter taraftan vurduğu için fotoğraf bulanık çıkıyordu. Renkleri daha canlı fakat kamerayla anca bu kadar :)
fdgsfdgsdfg.jpg
gdfgsfdg.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı