Logitech Linear Switch klavye TR'de mevcut mu?

Eren Özçelik

Decapat
Daha fazla  
Yaklaşık 5 yıldır Razer BlackWidow Ultimate 2016 kullanıyorum. İlk satın aldığım zamanlar klavyenin daktiloya benzer sesi kulağıma hoş geliyordu fakat uzun zaman oldu ve artık rahatsız olmaya başladım. Esas değiştirme isteğim bu değil, birkaç tuş artık basmıyor. Temizlesem de işe yaramıyor bende değiştirmeye karar verdim. Switch araştırması yaptım ve linear Switch'lere karar verdim. Marka olarak da Logitech düşündüm.
  • Romer G linear.
  • Gx Red.
Sanırım Romer G linear Switch Türkiye'de yok(?). Ne kadar arasam da bulamadım. Sonra gx Red Switch'leri araştırmaya başladım fakat yine elimde bir sonuç yok. Ne kadar site gezsem ne kadar satıcı gezsem hepsinde clicky / gx Blue Switch var. Kesinlikle Blue Switch istemiyorum o sesten yıldım artık. G513 ve G512 linear Switch arıyorum fakat bulamıyorum. Bir kereliğine tactile Switch'e denk geldim sadece. Yurt dışından gx Red sipariş edebilirim ama kargo ücretiyle beraber Türkiye'deki fiyatının neredeyse 2 katına denk geliyor ve klavye de İngilizce olur haliyle.

Linear Switch'e sahip, tercihen Logitech G512 / G513 gibi klavyeler TR'de mevcut mudur? Mevcutsa nasıl bulabilirim? Satın almadan önce klavyeyi nasıl test edebilirim, test etme imkanım var mıdır? Eğer test etme imkanım yoksa, klavyeyi satın aldıktan sonra memnun kalmazsam ve iade etmek istersem TR'deki satıcılar nasıl bir yol izlemektedir?

Not: Oyun oynadığım zamanlar da oluyor ama aklımdaki esas şey kod yazmak için satın almak. Tactile ve clicky Switch'lerdeki rahatsız edici sesi duymak istemiyorum. Logitech'in sitesindeki örnek Switch sesleri videolardakinden çok farklı. Birkaç video izleyerek Linear'e karar verdim ses olarak. Ayarlanabilir RGB olması daha iyi olur çünkü diğer ekipmanlarımla uyumsuz bir renge takılıp kalmasını istemiyorum.

Not 2: Ayrıca forumlarda gezinirken bu bahsettiğim modellerin bazı tuşlarının çift bastığını, tuş kırılması gibi konu başlıklarını çok gördüm. Bunlar modelin kronik sorunları mı yoksa kullanıcı kaynaklı mıdır?

Bütçemin bir kesinliği yok fakat G513'ten daha pahalı bir klavye alacağımı sanmam. O yüzden yaklaşık 1200 civarı diyebilirim.

Son düzenleme:
Sorunlu Logitech' in switchleri. İlla Logitech olsun derseniz G512 GX Brown'a bakabilirsiniz. Bütçe söylerseniz farklı öneri yapabiliriz.

Not: Oyun oynadığım zamanlar da oluyor ama aklımdaki esas şey kod yazmak için satın almak. Tactile ve clicky Switch'lerdeki rahatsız edici sesi duymak istemiyorum. Logitech'in sitesindeki örnek Switch sesleri videolardakinden çok farklı. Birkaç video izleyerek Linear'e karar verdim ses olarak. Ayarlanabilir RGB olması daha iyi olur çünkü diğer ekipmanlarımla uyumsuz bir renge takılıp kalmasını istemiyorum.

Brown Switchler hemen hemen red switchle aynı sese sahip ama linear değil. Kod yazmak için zaten linear switch yerine tactile switch daha iyi olur.

Sorunlu Logitech' in switchleri. İlla Logitech olsun derseniz G512 GX Brown'a bakabilirsiniz. Bütçe söylerseniz farklı öneri yapabiliriz.

Brown Switchler hemen hemen red switchle aynı sese sahip ama linear değil. Kod yazmak için zaten linear switch yerine tactile switch daha iyi olur.
İlla Logitech olsun demiyorum ama Hem Logitech'in yazılımı hem de tasarımı gözüme çok hoş geliyor. İlk bakışta almak isteyeceğin bir klavye gibi duruyor. Diğer klavyeler gereksiz yerlere kötü logolarını bastıkları için en baştan bir önyargı oluşuyor.
Bütçemin bir kesinliği yok fakat G513 1200 TL civarı. Sanırım G513'ten daha pahalı bir klavyeye para vermem. Logitech dışında ne önerebilirsiniz?

XPG'yi pek sanmıyorum ama Asus'un klavyesini ekstra bir araştırırım. Yine de Logitech tercih etmek istiyorum o yüzden Logitech red switch ile alakalı hala sorularım geçerli.

Demek ki getirmemişler, neden bu kadar takıldığınızı anlamadım. Sorunlu anahtarlar yerine Cherry MX anahtarlı herhangi bir klavyeyi alabilirsiniz.

Demek ki getirmemişler, neden bu kadar takıldığınızı anlamadım. Sorunlu anahtarlar yerine Cherry MX anahtarlı herhangi bir klavyeyi alabilirsiniz.
Araştırma yaptığımı ve hangi switch'lerde karar kıldığımı belirtmiştim. Ortada herhangi bir "takılma" yok. Sadece beğendiğim klavye ve switch türünü kullanmak istiyorum. Ve ben de farklı türlerde klavyeler alabileceğimin bilincindeyim. Çok sayıda kişi tarafından kullanılan Linear switch'in neden Türkiye'deki Logitech klavyelerle birlikte satılmadığını anlamaya çalışıyorum ki bana göre çok mantıksız. O yüzden eğer linear satılan bir yer varsa ilk amacım onu öğrenmek. İstediğime ulaşamazsam ondan sonra farklı klavyeleri düşünebilirim.

Araştırma yaptığımı ve hangi switch'lerde karar kıldığımı belirtmiştim. Ortada herhangi bir "takılma" yok. Sadece beğendiğim klavye ve switch türünü kullanmak istiyorum. Ve ben de farklı türlerde klavyeler alabileceğimin bilincindeyim. Çok sayıda kişi tarafından kullanılan Linear switch'in neden Türkiye'deki Logitech klavyelerle birlikte satılmadığını anlamaya çalışıyorum ki bana göre çok mantıksız. O yüzden eğer linear satılan bir yer varsa ilk amacım onu öğrenmek. İstediğime ulaşamazsam ondan sonra farklı klavyeleri düşünebilirim.

Logitech Turkiye getirmedigi icin satilmiyor. Vatan, İtopya, inceheap yada QP Bilişim gibi firmalar sattiklari urunleri distributor firmadan aliyorlar. Logitech Turkiye'nin calistigi distributor Penta bildigim kadariyla. Yani anlayacagin Logitech Turkiye istedigin modeli distributor araciligiyla getirtmedigi surece satilmasina imkan yok.

Zamanında bende senin gibi çok aradım bulamadım. Gittm G513 GX Blue aldım. Sesi sinir bozucu ve tuşların altında çatlamalar mevcut. Şimdiki aklım olsaydı Red switch alırdım kesinlikle.

Zamanında bende senin gibi çok aradım bulamadım. Gittm G513 GX Blue aldım. Sesi sinir bozucu ve tuşların altında çatlamalar mevcut. Şimdiki aklım olsaydı Red switch alırdım kesinlikle.
Mesajın içimi rahatlattı. Bulamayınca Asus Rog Strix Scope Rx Red Optik sipariş ettim. Birkaç güne elime ulaşacak. Mağazada Cherry Mx Red versiyonunu deneme fırsatım oldu klavyenin. Hissiyatı çok kaliteliydi çok beğendim. İncehesap'tan 850 TL'ye sipariş ettim. G513'ün tasarımı beni çok çekmişti ama klavyenin sorunlarını okumak çok sıkmıştı.

Geri
Yukarı