LoL oyunu, adaletli bir oyun mudur?

50 milyon oyuncu gümüşmüş ve günde 10-15 el oynayıp bir yere gelmek yetenek değildir bence. Oyunun adaletsizliğini gösterir.

Değil.
Uzun uzun anlatayım adaleti eşitlik sananlar olucak vs. mesela atıyorum Sett çok güçlü adil değil diyecekler. Her karakterin eşit olmasını beklemek saçmalık. Ne bekliyorsun Yuumi'nin Sett kadar hasar atmasını mı? Hayır. Yani anlatmak istediğim şu karakterlerin gücü üzerinden bakarsak tam adil demesem de %70 diye bir değer "atıyorum" adildir. Yeni gelen karakterler çok absürt bir şekilde güçlü oluyor.

Benim adil değil dediğim konu ise takım arkadaşı seçimi. Ben her orman oynadığım maç üç koridorun da kaybedeni bizim takımdan oluyor. Kader mi yoksa oyunun suçu mu? Bence oyunun suçu bakıyor öldürme/ölüm/asist oranın fazla al sen bunları taşı sana rütbe puanı vereyim diyor.
Bu açıdan adil değil.
Her şampiyonun karşısında onu dezavantajlı düşürecek birkaç adet şampiyon var. Bu nedenle adil olduğunu düşünüyorum. Gerisi oyuncunun deneyimi ve oyun bilgisinden ibaret.

Adaletli kesinlikle değil, ha adaletli bir sistem kurulur mu derseniz çok çok zor çünkü çok fazla etken var. Mesela 30 level sıfır bir hesabınız var ve oyunu şöyle böyle biliyorsunuz diyelim, karşı takıma challenger smurf adamlar gelip 15 dk da oyun bitiriyor. Aynı şekilde kendi takımınıza da gelebilir, çok kötü bile oynasanız birşey yapmanıza gerek kalmaz adamlar sizi taşır. Yani oyunu 30 levele ulaştığınızda sizin gibi yeni olan ya da oyunu orta düzeyde bilenlerle oynayamıyorsunuz. Öyle ya da böyle ilk 10 maçı geçtiniz bir lige yerleştiniz, diyelim oynadığınız oyun gold seviyesinde ama trolleyenler ya da sizden daha alt düzeydekiler yüzünden yenilgi üstüne yenilgi alabilirsiniz. Hadi diyelim hem her oyunda çok iyi oynadınız hem de şansınız yaver gitti takımlar hep iyi geldi, bu sefer üst elolarda kendini eloboost yaptıran adamlar karşınıza çıkıyor. Zaten oyun başlar başlamaz adamın eloboost olduğunu anlıyorsunuz. Defalarca arkadaşımın Diamond hesabıyla adc oynadım mesela, sunucu euwest bu arada. Hiç sırıtmadım ve çoğu oyunu yüksek öldürme skorlarıyla bitirdim. Oysaki kendi elom en fazla plat 3 olmuştu. Ama Diamond master gibi elolarda ki adamlarla oynayınca asıl yeteğiniz ortaya çıkıyor, suplar ne yapması gerektiğini biliyor, canının istediği heroyu değilde karşıya göre hero seçiyor. Haliyle diğer lanelerde öyle. Demem o ki daha iyi elolarda olacak durumunuz varsa bile düşük elolarda ki diğer oyuncular sizin önünüzü kesiyor.

Adaletli kesinlikle değil, ha adaletli bir sistem kurulur mu derseniz çok çok zor çünkü çok fazla etken var. Mesela 30 level sıfır bir hesabınız var ve oyunu şöyle böyle biliyorsunuz diyelim, karşı takıma challenger smurf adamlar gelip 15 dk da oyun bitiriyor. Aynı şekilde kendi takımınıza da gelebilir, çok kötü bile oynasanız birşey yapmanıza gerek kalmaz adamlar sizi taşır. Yani oyunu 30 levele ulaştığınızda sizin gibi yeni olan ya da oyunu orta düzeyde bilenlerle oynayamıyorsunuz. Öyle ya da böyle ilk 10 maçı geçtiniz bir lige yerleştiniz, diyelim oynadığınız oyun gold seviyesinde ama trolleyenler ya da sizden daha alt düzeydekiler yüzünden yenilgi üstüne yenilgi alabilirsiniz. Hadi diyelim hem her oyunda çok iyi oynadınız hem de şansınız yaver gitti takımlar hep iyi geldi, bu sefer üst elolarda kendini eloboost yaptıran adamlar karşınıza çıkıyor. Zaten oyun başlar başlamaz adamın eloboost olduğunu anlıyorsunuz. Defalarca arkadaşımın Diamond hesabıyla adc oynadım mesela, sunucu euwest bu arada. Hiç sırıtmadım ve çoğu oyunu yüksek öldürme skorlarıyla bitirdim. Oysaki kendi elom en fazla plat 3 olmuştu. Ama Diamond master gibi elolarda ki adamlarla oynayınca asıl yeteğiniz ortaya çıkıyor, suplar ne yapması gerektiğini biliyor, canının istediği heroyu değilde karşıya göre hero seçiyor. Haliyle diğer lanelerde öyle. Demem o ki daha iyi elolarda olacak durumunuz varsa bile düşük elolarda ki diğer oyuncular sizin önünüzü kesiyor.
Yeni başlayan yok galiba ya da çok çok az. Ben botlarla giriyorum hep, takımıma gelenlerde bot.

Top lane Nasus Jungle Diana oyuncusuyum Master eloda oynuyordum saldım oyunu eğer gerçekten laylaylom oynayan takım arkadaşların varsa zor kazanman adaletsiz bence çünkü sen orada düşünerek emek sarf ederek çaba gösteriyorsun ama bir bakmışsın mid açılmış botta adamlar ne yaptı belli değil yüksek elolarda kötü oynuyorsa takımın bitti.
Hocam yaşınız benim gibi biraz geçkinse en güzeli haftada birkaç kez düşük elolarda takılmak. Evlenmeden önce TR GM 350 LP peak idim. Evlenmeye yakın hesapları sattım, evlendikten sonra da hala ara ara oynarım. Oynayıp Dia yaptığım hesapları satıyorum. Ek gelir oluyor 😄 Lig kasmak istersen bu oyun işkence haline geliyor.

Yeni başlayan yok galiba ya da çok çok az. Ben botlarla giriyorum hep, takımıma gelenlerde bot.
Hocam illaki denk geliyor ama bu söylediğim yerleştirme maçları için geçerli sıfır bir hesapla. Yeni başlayan ya da uzun zamandır aram falan oynayıp ranked denemek isteyenler denk geliyor. Ha kalkıp bu adama ranked girmede diyemessin tabiki isteyen girip oynayacak ama baltalıyor işte.

Hocam yaşınız benim gibi biraz geçkinse en güzeli haftada birkaç kez düşük elolarda takılmak. Evlenmeden önce TR GM 350 lp peak idim. Evlenmeye yakın hesapları sattım, evlendikten sonra da hala ara ara oynarım. Oynayıp dia yaptığım hesapları satıyorum. Ek gelir oluyor 😄 lig kasmak istersen bu oyun işkence haline geliyor.

Hocam ya şey çok güzel değil mi Jungle gromp la savaşıyor ter döküyor ya.

Yeni konular

Geri
Yukarı