M.2 SSD alırken yaşanan kararsızlık

ecannar

Hectopat
Daha fazla  
İyi geceler, Adata SU630 SSD kullanıyordum, write hızından dolayı garantiye gönderdim ve iade sağladılar, şimdi SSD almak istiyorum ama o araştırırken o kadar çok kafam karıştı ki, herkes farklı bir şey diyor. Sadece oyun oynuyorum, fakat oyunları bilgisayarımda ki harddisklere kuruyorum genelde, hızlı girilmesi önemli olan oyunları M.2'ye kuracağım. Şimdilik tek beklentim uzun ömürlü, stabil ve hız düşüşü olmaması ilerleyen zamanlarda.
Kingston kullananlar birkaç ay sonra write hızının 800 civarına düştüğünü söylüyor, SanDisk'in de DRAM'i yokmuş galiba. Çok kararsız kaldım siz olsanız bugün alacaksınız deseler hangisini alırdınız?
NVMe olması daha iyi olacaktır diye düşünüyorum, yeni nesil sonuçta uzunca bir süre kullanmayı düşünüyorum.

Alırken 2 tane alacağım birisi 500GB(kendime) diğeri 250GB(nişanlıma).

Bütçe 500TL civarı 500GB SSD için.

Bütçe belirtirsen ona göre öneri yapabiliriz.
500 civarı hocam.

Samsung 980 Pro daha iyi değil mi? Bilmiyorum konu sahibinin anakart PCI Express 4.0 destekliyor mu ama.
Bütçem 500 civarı.

Bende SanDisk Ultra 3D var ama imkanın varsa Samsung almanı öneririm.
Neden? Zaman geçtikten sonra hızında değişiklikler vs. yaşandı mı? Stabil değil mi?

İyi geceler, Adata SU630 SSD kullanıyordum, write hızından dolayı garantiye gönderdim ve iade sağladılar, şimdi SSD almak istiyorum ama o araştırırken o kadar çok kafam karıştı ki, herkes farklı bir şey diyor. Sadece oyun oynuyorum, fakat oyunları bilgisayarımda ki harddisklere kuruyorum genelde, hızlı girilmesi önemli olan oyunları M.2'ye kuracağım. Şimdilik tek beklentim uzun ömürlü, stabil ve hız düşüşü olmaması ilerleyen zamanlarda.
Kingston kullananlar birkaç ay sonra write hızının 800 civarına düştüğünü söylüyor, SanDisk'in de DRAM'i yokmuş galiba. Çok kararsız kaldım siz olsanız bugün alacaksınız deseler hangisini alırdınız?
NVMe olması daha iyi olacaktır diye düşünüyorum, yeni nesil sonuçta uzunca bir süre kullanmayı düşünüyorum.

Alırken 2 tane alacağım birisi 500GB(kendime) diğeri 250GB(nişanlıma).

Bütçe 500TL civarı 500GB SSD için.

Kingston M.2 SSD daha yüksek okuma yazma değerine sahip, onu almanızı tavsiye ederim. Samsung M.2 SSD alacaksanız diğerlerinden farklı girişe sahip, dikkat edin.

Özellikle NVMe SSD'lerde kapasite arttıkça hız ve yazma garantisi düşüyor o yüzden 500 GB altında almanızı tavsiye etmem. İmkanınız varsa 1 TB alın yoksa 500 GB. Bence 250ye düşmeyin. En uygun DRAM'li NVMe A2000 var sanırım. DRAM'siz ama uzun ömürlü/başarılı NVMe SanDisk Ultra M.2 ve WD SN550 çok övülüyor. İkisi de aynı SSD bildiğim kadarıyla. SATA olaral Samsung 860/870 EVO herkes hemfikirdir sanırım kaliteleri konusunda. Üst seviye gen3 NVMe isterseniz de 970 evo/970 EVO Plus. Gen4 destekliyorsa da 980 Pro. Dediğim gibi hepsi işinizi görür günlük işleriniz ve oyun için ama kapasitesini yülsek almaya çalışın daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız.

500 civarı hocam.

Bütçem 500 civarı.

Neden? Zaman geçtikten sonra hızında değişiklikler vs. yaşandı mı? Stabil değil mi?
Hayır tam tersine çok memnunum. Ama Samsung daha kalitelidir, bütçeniz sınırlıysa Sandiski de düşünebilirsiniz. Benim bütçem yetmediği için Sandisk Ultra 3D aldım ve memnunum.

Geri
Yukarı