M.2 SSD girişleri her M.2 SSD için uygun mu?

the class

Hectopat
Arkadaşlar ilk defa PC toplayacağım bir şey fark ettim
M.2. slot lu SSD'lerin girişlerinde farklılık olduğunu fark ettim. bu sorun olur mu? tüm M.2'lere ikisi de olur mu?

images (4).jpeg

images (5).jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Olmaz diye düşünüyorum çünkü üstteki düz M.2 alttaki ise M.2 SATA girişli.

Üstteki M.2 NVMe ve yüksek hızlarda çalışıyor, anakarttaki M.2 NVMe girişine takılıyor.

Alttaki M.2 SATA ve SATA SSD hızında
çalışıyor, normal M.2 NVMe yuvasına takılmıyor diye biliyorum.

Hocam birisi NVMe M.2 diğeri ise normal M.2 farklı mimari. Uyumluluğu kontrol etmeniz gerekiyor.

Alacağınız anakartın modelini bilirsem kesin konuşurdum ama belirtmemişsiniz. Ancak çoğu yeni anakarta her M2 SSD takılabiliyor. Tabii siz hızlı olanını alın derim yeni toplarken. Elinizde eski bir M2 varsa da dert etmeyin, her anakart eskiye dönük (çok eski olmamak kaydıyla) parçaları takmaya izin verir.

Nerdeyse tüm anakartlar ikisini de destekliyor. Zaten m2 yerine sata takmak hiç mantıklı değil anakartı alırken depolama özelliklerine iyi bakın. Son tüketici için en mantıklı olan PCIe 3.0 x4 mode olandır. Bunlar 4K okuma/yazma desteklerler. Eğer PCIe 3.0 x2 olsaydı 2k okuma/yazma oluyor. PCIe 4.0 da var fiyatları baya astronomik ve onun için piyasada SSD bile yok. :D

Laneway yazan alanla x2-x4 yazan kısmı çarpıp anakartının ne kadar desteklediğini öğrenebilirsin.
PCIe50.jpg

Yeni sistem toplayacağım dediniz değil mi? Alacağınız anakart zaten NVM Expres bağlantı noktalı olacaktır. NVM M2 SSD'ler çok çok daha hızlı ve fiyat farkı da uçurum değilken, almışken NVM M2 almanız daha iyi olur. Tabii hızlı okuma/yazma gerekliyse alınmalı.
Şunu da belirteyim sadece oyun oynayacaksanız veya müzik dinleyip, video izleyecekseniz SATA SSD alırsanız daha ucuz maliyetle her işinize yetecektir. Fazladan para vermeye gerek yok değil mi?
SATA SSD'yi harddisk gibi SATA girişine bağlarsın.

Son düzenleme:
O zaman ben neden bunu alıp daha fazla para vereyimki sata girişli kutulu olanı daha ucuz
Anlamadığım bir ssd nin m2 girişine takılıp takılmadığı 860 evo bildiğimiz harddisk taktığımız yere kablolu şekildemi takılacak
860 evo kutulu olan yani 2.5 inç olandan farkı yoksa neden küçüğünü üretiyorlar.

Geri
Yukarı