Rehber M.2 SSD Nedir?

Dün yazarken yanlışlıkla onaylamıştım, eksik kalmıştı. Şimdi ise tam olarak yazıyorum.

Öncelikle M.2 nedir onu tanıyalım.
M.2; NVMe AHCI protokolünün yerini almıştır, SSD disklerin kullandığı bir form faktörüdür.
M.2 form faktöründe iki çeşit SSD öne çıkar:

M.2 SATA ve M.2 NVMe.

Öncelikle M.2 SATA nedir onu tanıyalım. M.2 SATA SSD diskler; SATA arayüzünü kullanarak veri alış verişi yapan ve M.2 form faktörünü kullanan SSD disklerdir.
SATA 3 arayüzünü kullandığı için erişebileceğimiz maksimum hız (okuma-yazma) 600MB/s ile sınırlıdır.
M.2 SSD disklerde genel olarak belirli standartlar vardır. Bu boyut standartlarıdır.
2242, 2260, 2280, 22110 gibi. Ancak genel olarak kullanılan standart 2280 olmaktadır.
KingstonSSD.png

Bu SSD disklerin atası mSATA'dır.

SuntrapmSATA.png

Bu bir mSATA SSD.

Şimdi M.2 NVMe SSD diskleri tanıyalım.

Önce NVMe nedir onu tanıyalım. NVMe; PCI Express (PCIe) veri yolu ile bağlı bir bilgisayarın uçucu olmayan depolama ortamına erişmek için açık, mantıksal aygıt arabirimi belirtimidir.

PCI Express arayüzünü kullandıkları için çok yüksek hızlara ulaşabilir.
Genelde piyasadaki NVMe SSD diskler PCI-e 3.0 arayüzünü kullanır.
PCI Express 3.0 arayüzünü kullanan SSD diskler teorik olarak 4000MB/s hızına ulaşabilir ama genel olarak piyasada 3500MB/s hızını görüyoruz.

Yeni nesil PCI-e 4.0 arayüzünü kullanan SSD diskler ise teorik olarak 8000MB/s hızlara ulaşabilir ama genel olarak piyasada 7000MB/s hızlarına ulaştıklarını görüyoruz.

SamsungSSD.png

Bu bir NVMe SSD.

Şimdi M.2 SSD disklerin avantajlarına ve dezavantajlarına değinelim.

Avantajlar;
1. Diğer çeşit SSD disklere göre daha az alan kaplar.
2. Çok yüksek hızlar sunabilirler.
3. Kullanıcıyı gerek hız gerek de alan olarak rahatlatır.

Dezavantajlar;
1. Yeni bir form faktörü olduğundan yeni bir slot yapısına ihtiyaç duymaktadır.
2. Pahalıdırlar.
3. Maalesef diğer SSD disklere göre fazla ısınırlar.

Şimdi ise cihazlarımıza hangi tipte M.2 SSD diskleri kullanabileceğimizi anlamaya çalışalım.

Eğer bilgisayarınızdaki slota NVMe SSD veya M.2 SATA SSD takmak istersek slotlarımızı kontrol etmeliyiz. Uygun slot yapılarını aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

SSD.png

Slot yapılarını gösteren muhtemelen en net fotoğraf budur.
Ayrıca HWİnfo gibi bir programdan NVMe SSD için PCI-e 3.0 x4 gibi bir ibarenin olup olmadığına dikkat edin.
Eğer bu ibare varsa bilin ki destekliyordur.

Umarım açıklayıcı olmuştur. Okuyan herkese şimdiden teşekkürler.

@PossibleTurco hocam görüşlerinizi almayı çok isterim.

Elinize sağlık, tamamını okudum. Bilgilendirici bir yazı olmuş, benim yeni öğrendiğim şey mSATA diskler oldu.

Dünkü konunuza on dakika gülmüştüm bu arada.

2242, 2260, 2280, 22110 gibi.
Bir bilgim yok ama sanırım son değerde bir hata var gibi, diğerleriyle olan ilgisinden yola çıkarak diyorum.

Hocam cezalı ve forumu bıraktı. Etiketleseniz de ulaşamaz o size.

Edit. Buyurun hocam, @PossibleTurco'nun yorumu. Biraz önce kendisini konunuzdan haberdar ettim. (Lütfen yorum ve geri kalanı hakkında bana hiçbir şey sormayın, başım ağrısın istemiyorum. Yorumunu atıp bırakacağım.)
20210421_170814.png

Yapmayın be hocam. Üzüldüm şimdi. Raporlama yaptım kendim düzenleyemediğim için. Araştırınca da yanlış yazdığımı fark ettim.

Kendisine ulaşabileceğim bir yer var mı?
22110 da bir standart ama genel olarak bilgisayarlarda kullanılmıyor.

Dün yazarken yanlışlıkla onaylamıştım, eksik kalmıştı. Şimdi ise tam olarak yazıyorum.

Öncelikle M.2 nedir onu tanıyalım.
M.2; NVMe AHCI protokolünün yerini almıştır, SSD disklerin kullandığı bir form faktörüdür.
M.2 form faktöründe iki çeşit SSD öne çıkar:

M.2 SATA ve M.2 NVMe.

Öncelikle M.2 SATA nedir onu tanıyalım. M.2 SATA SSD diskler; SATA arayüzünü kullanarak veri alış verişi yapan ve M.2 form faktörünü kullanan SSD disklerdir.
SATA 3 arayüzünü kullandığı için erişebileceğimiz maksimum hız (okuma-yazma) 600MB/s ile sınırlıdır.
M.2 SSD disklerde genel olarak belirli standartlar vardır. Bu boyut standartlarıdır.
2242, 2260, 2280, 22110 gibi. Ancak genel olarak kullanılan standart 2280 olmaktadır.
Eki Görüntüle 985310

Bu SSD disklerin atası mSATA'dır.

Eki Görüntüle 985303
Bu bir mSATA SSD.

Şimdi M.2 NVMe SSD diskleri tanıyalım.

Önce NVMe nedir onu tanıyalım. NVMe; PCI Express (PCIe) veri yolu ile bağlı bir bilgisayarın uçucu olmayan depolama ortamına erişmek için açık, mantıksal aygıt arabirimi belirtimidir.

PCI Express arayüzünü kullandıkları için çok yüksek hızlara ulaşabilir.
Genelde piyasadaki NVMe SSD diskler PCI-e 3.0 arayüzünü kullanır.
PCI Express 3.0 arayüzünü kullanan SSD diskler teorik olarak 4000MB/s hızına ulaşabilir ama genel olarak piyasada 3500MB/s hızını görüyoruz.

Yeni nesil PCI-e 4.0 arayüzünü kullanan SSD diskler ise teorik olarak 8000MB/s hızlara ulaşabilir ama genel olarak piyasada 7000MB/s hızlarına ulaştıklarını görüyoruz.

Eki Görüntüle 985318

Bu bir NVMe SSD.

Şimdi M.2 SSD disklerin avantajlarına ve dezavantajlarına değinelim.

Avantajlar;
1. Diğer çeşit SSD disklere göre daha az alan kaplar.
2. Çok yüksek hızlar sunabilirler.
3. Kullanıcıyı gerek hız gerek de alan olarak rahatlatır.

Dezavantajlar;
1. Yeni bir form faktörü olduğundan yeni bir slot yapısına ihtiyaç duymaktadır.
2. Pahalıdırlar.
3. Maalesef diğer SSD disklere göre fazla ısınırlar.

Şimdi ise cihazlarımıza hangi tipte M.2 SSD diskleri kullanabileceğimizi anlamaya çalışalım.

Eğer bilgisayarınızdaki slota NVMe SSD veya M.2 SATA SSD takmak istersek slotlarımızı kontrol etmeliyiz. Uygun slot yapılarını aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

Eki Görüntüle 985325
Slot yapılarını gösteren muhtemelen en net fotoğraf budur.
Ayrıca HWİnfo gibi bir programdan NVMe SSD için PCI-e 3.0 x4 gibi bir ibarenin olup olmadığına dikkat edin.
Eğer bu ibare varsa bilin ki destekliyordur.

Umarım açıklayıcı olmuştur. Okuyan herkese şimdiden teşekkürler.

Arkadaşlar düzenleme: NVMe AHCI protokolünün yerini almıştır.

@KojiroHyuga04 hocam, kendisiyle şu şekilde iletişim kurabilirsiniz: Profiline ve ardından hakkında bölümüne gidin. Orada web sitesi bulunmakta. Sitenin blog kısmında yer alan herhangi bir yazıya yorum yaparsanız size dönecektir. Kendisinin sizin için iletisidir.

Geri
Yukarı