NVMe M.2 SSD ile M.2 SSD farkı nedir?

Sanırım NVMe M.2 SSD ile SATA M.2 SSD arasındaki farkı sormak istediniz.

Şöyle:
  • M.2 SSD
    • NVMe: PCIe arabirimini kullanır. Bu arabirim saniyede 4 GB (PCIe 3.0 x4) veya saniyede 8 GB (PCIe 4.0 x4) hız sunar. SSD'nin kendisi de modele bağlı olarak saniyede 3+ GB okuma hızına ulaşabilir.
    • SATA: SATA arabirimini kullanır. Saniyede 600 MB ile kısıtlıdır.
Buna ek olarak NVMe protokolü SATA'ya göre aynı anda çok daha fazla komut işleyebilir:

AHCINVMe
En fazla sıra derinliğiTek komut sırası;
sıra başına 32 komut
65535 sıra;
sıra başına 65536 komut
Önbelleklenemez kayıt girdileri
(her biri 2000 çevrim)
Sıraya alınmamış komut başına altı;
Sıralı komut başına dokuz
Komut başına iki
MSI-X ve işkesme idaresiTek bir işkesme;
idare yok
2048 MSI-X işkesmesi
Paralel çalışma ve çoklu iş parçacıklarıKomut işlemek için senkronizasyon kilidi gerektirirKilitleme yok
4 KB komutlar için verimlilikKomut parametreleri iki adet seri bağlı ana makine DRAM çekimi gerektirirKomut parametrelerini tek 64-byte çekim ile alır

Kendimde deneyimlediğim üzere tahmin ediyorum kafa karışıklığına sebep olan firmaların ürün alımında ürünü kategorilendirmek için aynı şeyi ifade ediyor olmasına rağmen aşağıdaki örnekte ki gibi farklı terimleri seçenek olarak sunmasından kaynaklı. Hangi tip ürünleri listelemesini istiyorsanız onu seçmeniz gerekiyor ama buradaki seçenekler her birinin farklı yapıya sahip olduğu izlenimini yaratıyor.
NVMe M.2 SSD
M.2 SSD
M.2 2280
PCI-E
SATA SSD

Aslında bu konuyla ilgili başlığımda var biraz konu dışına çıkılacak olsa da @Recep Baltaş aşağıdakilerden hangisini tavsiye edersiniz. Rgb olan sıcaklık konusunda mimlenmiş sanıyorum o yüzden karar veremedim bir türlü. Belki 480 GB kapasitelerine de yükseltebilirim tercihi.
XPG 256GB Spectrix S40G NVMe
Adata XPG Gammix S11 PRO 256GB
CORSAIR 240GB Force MP510 NVMe
Adata XPG Pro ASX8200PNP-256GT

Geri
Yukarı