M1 MacBook Air alınır mı?

M1 ile üç büyük sistemde elinizin altında. Windows, macOS ve Linux Dağıtımları.
@xxxtentac!on aynen öyle hocam. Zaten emüle edilen bir şeyden tam performans beklemek hata olur. Biraz daha zamana ihtiyacı var M1'in.

@Sandzakbeg o zaman alınacak en iyi model diyebiliriz. Kesinlikle fiyatını hak ediyor sadece 256 GB biraz sizi üzecek.

Hocam ben o yüzden Intel tabanlı aldım. M1 çıkacağını bile bile. Rosetta 2 zaten 11.2.3 ile kaldırıldı. 2 yıla tam rayına oturur.

Açıkçası biraz da macOS işletim sistemini denemek istiyorum. FinalCut, LogicPro vs. programlarda alternatiflere kıyasla daha konforlu bir kullanım sundukları söyleniyor.
Air ile Pro arasında artık fark kalmadı gibi. Profesyonel anlamda tabii ki de farklar var ancak hobi olarak video düzenleyen birisi için fark yok gibi.
Arada profesyonel işler de alıyorum fakat genelde hobi olarak ilgileniyorum. Pro'ya gerek yok bence de.

Air ile Pro arasında artık fark kalmadı gibi. Profesyonel anlamda tabii ki de farklar var ancak hobi olarak video düzenleyen birisi için fark yok gibi.
Air modelinde fan olmaması eksi. Gerçi soğutması güzel ama pasif soğutma yerine bakır borular ve fan ile daha iyi bir soğutma sağlanabilirdi. Fan olmaması uzun kullanımda biraz sıkıntı çıkartabilir ama pek önemli bir sorun teşkil etmiyor.
Açıkçası biraz da macOS işletim sistemini denemek istiyorum. FinalCut, LogicPro vs. programlarda alternatiflere kıyasla daha konforlu bir kullanım sundukları söyleniyor.
Final Cut programı çok basit bir arayüze sahip. Bunu Windows'da ki genel olarak video kurgu programlarını kısa bir süre denemiş birisi olarak söyleyebilirim. Final Cut'un arayüzü çok sade ve daha önce hiçbir video kurgu programını kullanmayan birisi bile dilediği gibi kullanabilir bu programı. macOS'un en güzel yanı bence Final Cut programı gerçekten bir program ancak bu kadar anlaşılır yapılabilirdi.

Tam da o noktayla ilgili bir soru soracaktım, soğutma performansı nasıl acaba? İzlediğim incelemelerde 16 inç Pro modelden dahi serin çalıştığı gösteriliyor fakat yine de soru işaretleri var bende:)

@xxxtentac!on aynen öyle hocam. Zaten emüle edilen bir şeyden tam performans beklemek hata olur. Biraz daha zamana ihtiyacı var M1'in.

@Sandzakbeg o zaman alınacak en iyi model diyebiliriz. Kesinlikle fiyatını hak ediyor sadece 256 GB biraz sizi üzecek.
Evet hocam bir de çoğu program destekli değil benim bildiğim. Bu arada SSD'yi değiştiremiyorsunuz lehimli anakarta. @Ek01000 Yer: Birmingham kısmı çok iyi olmuş :).

Tam da o noktayla ilgili bir soru soracaktım, soğutma performansı nasıl acaba? İzlediğim incelemelerde 16 inç Pro modelden dahi serin çalıştığı gösteriliyor fakat yine de soru işaretleri var bende:)
Şu videoda üst kasa, alt kasa ve işlemci sıcaklığı basit bir dille anlatılmış :
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Kısaca 8 GB RAM'li modelde 30 tane Youtube sekmesi ve Discord, Messenger gibi arkaplanda işlemci ve bellek tüketimini arttıran programlar ile sıcaklık ancak 75-78 derece oluyor ki bu dereceler dizüstü bir bilgisayar için çok normal. Özellikle pasif soğutmaya sahip bir dizüstü bilgisayar için çok harika bir değer.

Şu videoda üst kasa, alt kasa ve işlemci sıcaklığı basit bir dille anlatılmış :
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Kısaca 8 GB RAM'li modelde 30 tane Youtube sekmesi ve Discord, Messenger gibi arkaplanda işlemci ve bellek tüketimini arttıran programlar ile sıcaklık ancak 75-78 derece oluyor ki bu dereceler dizüstü bir bilgisayar için çok normal. Özellikle pasif soğutmaya sahip bir dizüstü bilgisayar için çok harika bir değer.
70-80 derecelere açılınca çıkıyor benim cihaz:) Hiçbir şey değil bence de
Evet hocam bir de çoğu program destekli değil benim bildiğim. Bu arada SSD'yi değiştiremiyorsunuz lehimli anakarta. @Ek01000 Yer: Birmingham kısmı çok iyi olmuş :).
SSD çok büyük sıkıntı değil halihazırda harici disklerim var zaten. Elimdeki cihazda 512GB SSD var ve Windows kurunca 35GB civarı yer kapladı, Macbooklarda da böyle bir şey var mı?

SSD çok büyük sıkıntı değil halihazırda harici disklerim var zaten.
Peki arkadaşlar sizce yeni modelleri beklemek mantıklı mı? M1 modellerdeki gibi 2kat-3kat performans farkları oluşabilir mi?
Peki 8-256 versiyon beni ortalama kaç yıl götürür? Cihazın 8GB ram ile yapabildikleri ortada fakat 2-3 sene sonra pişman olur muyum 16 alamadığım için?

SSD çok büyük sıkıntı değil halihazırda harici disklerim var zaten. Elimdeki cihazda 512GB SSD var ve Windows kurunca 35GB civarı yer kapladı, Macbooklarda da böyle bir şey var mı?

Peki arkadaşlar sizce yeni modelleri beklemek mantıklı mı? M1 modellerdeki gibi 2kat-3kat performans farkları oluşabilir mi?
8-256 versiyon beni ortalama kaç yıl götürür? Cihazın 8GB ram ile yapabildikleri ortada fakat 2-3 sene sonra pişman olur muyum 16 alamadığım için?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı