M1 MacBook Air ısınıyor

Persseus

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Konya veya İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
M1 MacBook Air'ımdan memnunum. Normalde cihazın kendi ekranını kullanırım ama son zamanlarda monitörlü kullanmaya başladım. Günlük işlemlerde herhangi bir sorun yaşamıyorum ancak ikinci monitörle beraber Xcode kullanınca cihaz fazla ısınıyor. Şu an arka planda Spotify, Safari ( BTK akademi ve YouTube açıktı), WhatsApp açıkken Xcode kullanıyordum ve bu sıcaklıkları gördüm. Bu normal mi? 8 GB RAM ve 256 GB SSD'li modeli kullanıyorum. Kullandığım Hub baseus transparent serisi. Bu arada cihazı şarjda kullanıyordum ve iPhone Simulator'ü kapalıydı. Playground üzerinde çalışıyordum.

WhatsApp Image 2021-12-16 at 22.32.14.jpeg

Muhtemelen 2. ekrandan görüntüye veya işleme abandığından dolayı ve MacBook ise bu değerleri size yetiştirebilmek için harıl harıl çalışıyor. Eğer toz varsa bir temizlik yapın eğer iyi iseniz bu konuda termal macun değiştirin. Ama ısınma sorunu değil bu hatta sorun değil çünkü yük bindiriyorsunuz. Olsun bu kadar da canım.

Pasif soğutma ise bence gayet normal bir şey bu. Hatta bu seviyede olmasına şaşırmalıyız bence. Gayet iyi dayanmış.
Monitörsüz cihazın kendi ekranında sadece Xcode ile uzun süreler çalışınca 70 dereceleri görmüştüm. Monitörün bu kadar etkileyeceğini düşünmedim. Belki 70 dereceyi gördüğümde WhatsApp açık değildi ama sıklıkla Spotify'ı açık bırakıyorum.

Monitörsüz cihazın kendi ekranında sadece Xcode ile uzun süreler çalışınca 70 dereceleri görmüştüm. Monitörün bu kadar etkileyeceğini düşünmedim. Belki 70 dereceyi gördüğümde WhatsApp açık değildi ama sıklıkla Spotify'ı açık bırakıyorum.

Aslında görüntü verdiği için etkilemesi normal. Hele pasif soğutma bence gayet normal. Eğer sıcaklıklar bir sorun mu değil mi görmek istiyorsanız altına soğuk bir eşya veya buz koyarak ne kadar işe yaradığına bakın. Tabii sıvı teması yapmayın. Eğer ne kadar soğuk olursa o kadar iyi performans verecektir ama tabii ki sınırına kadar. Güç besleme sınırına kadar yani.

Ya forumda gerçekten bu kadar bilgisiz var mı ya? İki kişi tozdan bahsetmiş bir kişi de pasif soğutma İSE demiş.
Daha yeni bir cihaz termal bakımı gelmiş olamaz. Pasif soğutmalı bir bilgisayar yük altında çalışıyor normaldir.
Apple Destek'e sorun içiniz rahat etsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı