M1 MacBook Air mühendislikte sıkıntı çıkarır mı?

Eren bir

Hectopat
Merhabalar. Bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. Şu an hazırlıktayım, seneye fakülteye başlayacağım. M1 Air Base model almaya planlıyorum ancak kafamı kurcalayan birkaç problem var. Öncelikle fansız olması beni çok etkiler mi? Yazılım yazmanın yanı sıra AutoCAD gibi iyi sistem isteyen uygulamarı da kullanacağım. Sizce bu fansızlık beni ne kadar etkiler?

Son düzenleyen: Moderatör:
Programlama için sıkıntı olmaz ancak AutoCAD'te çok zorlanırsınız. Tabii bu projeye bağlı bir durum. Mac kullanmak isteyen mühendis arkadaşlarıma Pro modellerini tavsiye ediyorum. Ekonomik olarak sıkıntı olacaksa Air'e asla para yatırmayıp ThinkPad serisi alın. Air bilgisayar değil.

ARM işlemci olduğunu unutmayın yeter.

Son düzenleme:
Hocam etkiler bence, daha önce kullanmadığım için tam bilmiyorum. İsterseniz size hafif ve ekran kartı/işlemcisi daha iyi olan PC'ler önerebilirim.

Ama onun harici M1 çipli MacBook gerçekten güçlü bir bilgisayar.

M1 Macbook'ların Air modeli dahil buz gibi çalıştıklarını duydum ve gördüm bir kaç videoda.

Aşağıda AutoCAD, Maya, Blender, Illustrator testleri mevcut gördüğüm kadarı ile 30-35 derece aralığında çalışıyor buda gayet güzel bir değer. Fansız olduğunu düşünürsek hatta müthiş değerler.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tabi bütçe varsa fanlı bir M1 PRO modeli almak bence çok daha mantıklı olur.

Hocam etkiler bence, daha önce kullanmadığım için tam bilmiyorum. İsterseniz size hafif ve ekran kartı/işlemcisi daha iyi olan PC'ler önerebilirim.

Ama onun harici M1 çipli MacBook gerçekten güçlü bir bilgisayar.
Hocam 10.000 tl bandında daha güçlü bir windows bilgisayar önerebileceğinizi pek sanmıyorum ama önerilerinize açığım
Programlama için sıkıntı olmaz ancak AutoCAD'te çok zorlanırsınız. Tabii bu projeye bağlı bir durum. Mac kullanmak isteyen mühendis arkadaşlarıma Pro modellerini tavsiye ediyorum. Ekonomik olarak sıkıntı olacaksa Air'e asla para yatırmayıp ThinkPad serisi alın. Air bilgisayar değil.

ARM işlemci olduğunu unutmayın yeter.
Hocam neyden dolayı mac air i bilgisayar olarak görmüyorsunuz . Sizi üzen olaylar neler bu konuda

Hocam 10.000 tl bandında daha güçlü bir windows bilgisayar önerebileceğinizi pek sanmıyorum ama önerilerinize açığım

Hocam neyden dolayı mac air i bilgisayar olarak görmüyorsunuz . Sizi üzen olaylar neler bu konuda
Air'da olsa Pro'da olsa tek tavsiyem 16GB versiyon almanızdır çünkü gelecekte yükseltme yapamıyorsunuz. M1 çipin içine entegre edildi bellekler, bu yüzden değişmiyor.

Hocam 10.000 TL bandında daha güçlü bir Windows bilgisayar önerebileceğinizi pek sanmıyorum ama önerilerinize açığım

Hocam buna bir bakın isterseniz. İşlemcisi i7 10750H dan daha iyi, ekran kartı da GTX 1650 Ti'den daha performanslı. M1 çipli MacBook'dan daha iyi mi o konuda bir bilgim yok ama yine de aklınızda bulunsun bence bu model. Üstelik ileride RAM upgrade de yapabilirsiniz.

Hocam buna bir bakın isterseniz. İşlemcisi i7 10750H dan daha iyi, ekran kartı da GTX 1650 Ti'den daha performanslı. M1 çipli MacBook'dan daha iyi mi o konuda bir bilgim yok ama yine de aklınızda bulunsun bence bu model. Üstelik ileride RAM upgrade de yapabilirsiniz.

Evet gerek ağırlığı gerek gücü bu alternatif te iyiymiş. Tek sorunu pili çünkü AMD ve Intel performans işlemcilerinde yoğun yük altında çok yüksek enerji tüketimi oluyor. Bu da pil süresini çok düşürüyor. Onun dışında güzel bir öneri teşekkür ederim.

Evet gerek ağırlığı gerek gücü bu alternatif te iyiymiş. Tek sorunu pili çünkü AMD ve Intel performans işlemcilerinde yoğun yük altında çok yüksek enerji tüketimi oluyor. Bu da pil süresini çok düşürüyor. Onun dışında güzel bir öneri teşekkür ederim.

Kendim Alpha 15 A3DD kullanıyorum ve gerçekten hafif ve soğutması çok iyi. Pil tasarrufu açtığımda 4 saat götürüyor ama bu da normal çünkü bu bir Gaming laptop.

@Arda Demirkıran bu laptopu kullanıyor deneyimlerini aktarabilir.

Geri
Yukarı