Mac mi Windows mu?

Tarık kaya

Hectopat
Yer
İstanbul
Arkadaşlar şimdi ben üniversiteye hazırlanıyorum. Biliyorum çok erken ama dolar kurunu görüyorsunuz durmadan yükseliyor, fiyatlar artıyor. Bir an önce almak istiyorum fakat sıkıntım şu.

Eğer üniversiteyi tutturabilirsem bu sene Dijital Oyun Tasarımı veya Yazılım Mühendisliği okumak istiyorum. MacBook Air M1 16 GB 512 GB SSD bu versiyonu alabiliyorum fakat dijital oyun tasarımı bölümünde adı üstünde işte oyun yapmak. Sizce Mac işime yarar mı bu bölümü okuyan varsa yardımcı olabilir mi bana. Babamda bir şeyi aldığı zaman ne olursa olsun en iyisini alma takıntısı var bir yerden duymuş en iyi laptop Mac diye tutturdu Mac alalım diyor. Laf anlatamıyorum. Bir de puanlara bakılınca dijital oyun tasarımını kazanmam garanti gibi duruyor. O yüzden çok kararsızım. Bilen biri varsa bir el atın be ne alabilirim bütçe 14-15 k çok geçmesin sadece mezun etsin beni yeter bu sene sadece ders çalışmak için kullanacağım bilgisayarı oyun falan oynayıp ömrünü azaltmayacağım. He bir de hani böyle uzun ömürlü olsun 5-6 sene gitsin çok oyun oynamam zaten Max R6S oynarım ona da akşam arkadaşlar çağırdığı zaman giriyorum belki arada M&B2 Bannerlord ve GTA 5 falan oynarım grafik takıntım yok bu oyunları da düşük ayarlarda oynarım en fazla. Mac bana zengin iş adamı bilgisayarı gibi geliyor bir de bu grafik tasarımcılar ve kurgucular için falan.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mühendislik alanı/yazılımları için Windows daha esnek, Mac daha çok grafik tasarım ve video işleme gibi şeylerde rahat ettirir. Ki bazı mühendislik yazılımları Mac'de (SolidWorks vs.) çalışmaz.

Oyun programlamada hangi dili ve motoru kullanacağınızı bilmiyorum ama tasarım konusunda Mac iyi bir tercih olacaktır. Programlama konusunda da Mac iyi işler çıkartıyor lakin yüksek grafikli oyunlar yapacaksanız; daha iyi bir GPU'ya ihtiyaç duyacaksınız. Yapacağınız işe göre değişecek aslında seçiminiz. Benim tavsiyem şu halde Macbook almanız olacaktır, eğer oyun programlamada yüksek işler yapacaksanız daha iyi bir GPU'ya sahip olmak için Windows tercih etmeniz gerekecek.

Yeni konular

Geri
Yukarı