MacBook Air 8 GB RAM yeterli olur mu?

M1 hele hele Intel işlemcili mac alırken düşünmeniz gereken bir detay bence yazılım olarak ne kadar destekleneceği sorusu. Mac alıyorsanız alacağınız bilgisayarın ilk çıktığı tarihten itibaren yaklaşık 6-7 yıl destekleneceği gerçeği bence işlemcisinin hızı veya RAMi kadar önemli bir konu bence.

Örneğin 2017 Macbook Air'e yüklenebilen en güncel işletim sistemi MacOSun ancak 2021de çıkan 3 önceki sürümü (Monterey). MacOS Monterey'in 30 Kasım 2024te tüm desteği bitecek güvenlik güncellemesi falan almayacak. Zaten bugün bile örneğin XCode veya Final Cut Pro'nun son sürümü yüklenemiyor.

Bugün alacağınız Intel işlemcili "Air" en iyi ihtimal 2020 model olur. Eylül 2024'de çıkacak macOS 15 ise çok yüksek ihtimalle alacağı son işletim sistemi güncellemesi olur. Bundan 1 sene sonra XCode güncelleme almaz, 2027ye geldiğinizde ise güvenlik güncellemesi almaz, Final Cut Pro, Logic Pro gibi mac kullanmayı manalı yapan Apple'a özel yazılımlarının son sürümlerini yükleyemez hale gelme ihtimalini %99.9 görüyorum. Genelde güvenlik güncellemesi kesildikten 1 sene sonra Safari de güncelleme almayı bırakıyor.

Yazdığım tarihler aslında 2020de çıkan M1 için de geçerli ama bu Apple'ın kendi işlemcisi olduğu için 1.si çok daha uzun süre desteklenme ihtimali var, 2.si mimarisi M2/3 ile aynı olduğundan yama vs ile bir şekilde güncellenebilme ihtimali var.

Tüm bunlar tabi bilgisayarı kullanmanıza fiziksel olarak engel değil elbette. Desteklenmeyen bir işletim sistemi üstünde eski sürümlerle elbette kullanmaya devam edebilirsiniz. Bir çok insan hala severek Windows 7 kullanıyor sonuçta.

Sanırım ilk postumda linç yeme uğruna yine de yazıyorum. Bence satın aldığınız günden ~3 sene sonra yazılım desteği bitecek bir Intel mac almanın bir manası yok. Ucuz da olsa yok. M1 düşünülebilir, ancak uzun süre kullanmak istiyorsanız M2ye çıkmaya bakın derim.

RAM işine gelince 1. tavsiyem Apple'In Maclerdeki RAM daha verimlidir masalına inanmayın. RAM, RAMdir. Masaüstüm hackintosh ve özellikle photoshopta denedim, uygulama aynı dosyada küsüratına kadar aynı RAM'i kullanıyor.

2. tavsiyem ise ne kadar RAM'e ihtiyacınız olduğunu bence kendiniz kullanırken deneyin, Photoshop türevi programlar çünkü ucu açık bir konu kimse sizin ne iş yaptığınızı bilemez. 8GB'nin Opera'da 10+ tab açıkken rahat rahat yettiği de oluyor, 32GB'lik masaüstümün özellikle yapay zeka destekli toollarda sınırına dayandığı da oluyor, eğer komple yenilemezsem 64GB'ye çıkaracağım hatta.

Dün uygun fiyata MacBook Pro M1 işlemci 16 GB RAM'li modelini aldım. Şu anda zaten vakit ayırıp detaylı inceleyemedim ama okuduğum yorumlara göre gayet uzun bir süre sorunsuz kullanabileceğim. Şimdi ki sıkıntım thunderbolt, kılıf, çanta vs ıvır zıvır konular. Destek olmak isteyen önerebileceği ürünler olan varsa çok sevinirim.

Kesinlikle doğru bir seçim, artık intel işlemcili macbook günlük internete girmek dışında alınmaz.

Adobe programlarını ne kadar zorlayacağınıza bağlı olarak, çok yoğun kullanım dışında işinizi rahat rahat görecektir.Ben de Macbook Pro M1 Pro kullanıyorum şu an, bir önceki MacBook Air M1di.

Thunderbolt a nerede ihtiyacınız olacak bilmemekle beraber işinizi görecek çeviriciler fazlasıyla mevcut.

Kesinlikle doğru bir seçim, artık intel işlemcili macbook günlük internete girmek dışında alınmaz.

Adobe programlarını ne kadar zorlayacağınıza bağlı olarak, çok yoğun kullanım dışında işinizi rahat rahat görecektir.Ben de Macbook Pro M1 Pro kullanıyorum şu an, bir önceki MacBook Air M1di.

Thunderbolt a nerede ihtiyacınız olacak bilmemekle beraber işinizi görecek çeviriciler fazlasıyla mevcut.
Şu anda çok memnunum. Thunderbolt HDMI ve USB girişi için lazım oluyordu. Güzel bir tane aldım. Çok rahat her işimi görür.

Geri
Yukarı