Macbook Air M1 2020 Windows Kurmak

Geliştiriciler veya Apple pek bilmediğim için bir şey diyemiyorum ancak ikisinden birisi çok bencil o kesin :D Apple muazzam bir çip tasarlıyor neredeyse en düşük modelde bile her şey yapılabiliyor ama yapılmasına müsaade edilmiyor birçok uygulama program bildiğim kadarıyla Mac modelleriyle uyumlu çalışmıyor ya da çalışmıyor belki yanlış düşünüyorum ama M1 Çip gerçekten muazzam denemek istediğim bir model tabii denemenin yolunu bulmak ayrı bir çaba :D
yaklaşık 10 saattir araştırma yapıyorum ama çoğu site veya makale M1 Çipte böyle bir şeyin mümkün olmadığını söylüyor o yüzden sormak istedim

pek teknoloji bilgim yok bu yüzden yanlış anlaşılmak istemem bu işlemi nasıl gerçekleştirebilirim?

Geliştiriciler veya Apple pek bilmediğim için bir şey diyemiyorum ancak ikisinden birisi çok bencil o kesin :D Apple muazzam bir çip tasarlıyor neredeyse en düşük modelde bile her şey yapılabiliyor ama yapılmasına müsaade edilmiyor birçok uygulama program bildiğim kadarıyla Mac modelleriyle uyumlu çalışmıyor ya da çalışmıyor belki yanlış düşünüyorum ama M1 Çip gerçekten muazzam denemek istediğim bir model tabii denemenin yolunu bulmak ayrı bir çaba :D

M1 cipi macOS ile deneyimlemezsen isin sihri kaciyor iste. O yuzden M1 MacBook alip sanal makine ile Windows uzerinden isini halledeceksen gerek yok. Bir anlami kalmiyor. Windows tarafinda da guclu islemciler var isini gorecek. M1, Intel islemcilere gore kas gucunun yani sira pil omru ve sicaklik konusunda buyuk yol kat etti. Windows tarafindaki islemcilerin sikinti cektikleri noktalar bunlar yoksa guc tarafinda onlarda da pek sorun yok. Ozellikle Intel islemciler 12. nesilde epey gelistiler.

Eğer M1 MacBook almaktan vazgeçip normal laptopta macOS kullanmayı düşünürseniz macOS uyumlu laptop öneri konusu açabilirsiniz. Tabii bir M1 MacBook deneyimi yaşayamayacaksınız.
bir kaç gün daha araştırmak istiyorum ani karar verip M1'den mahrum kalmak istemem çünkü teknolojiden anlamasam da şunu biliyorum M1 Yeni bir teknoloji ve ileriye dönük güzel şeyler vaad ediyor ki böyle pcler zaten ömürlük oluyor

pek teknoloji bilgim yok bu yüzden yanlış anlaşılmak istemem bu işlemi nasıl gerçekleştirebilirim?
Hocam @The Anorak'ın attığı mesajdaki yöntemler dışında yolu yok. Sanal makineye kursanız da sizin kullanacağınız programın ARM desteği var mı onu da bilmiyoruz, yani sorunlar yaşayabilirsiniz.

M1 cipi macOS ile deneyimlemezsen isin sihri kaciyor iste. O yuzden M1 MacBook alip sanal makine ile Windows uzerinden isini halledeceksen gerek yok. Bir anlami kalmiyor. Windows tarafinda da guclu islemciler var isini gorecek. M1, Intel islemcilere gore kas gucunun yani sira pil omru ve sicaklik konusunda buyuk yol kat etti. Windows tarafindaki islemcilerin sıkıntı cektikleri noktalar bunlar yoksa guc tarafinda onlarda da pek sorun yok. Ozellikle Intel islemciler 12. nesilde epey gelistiler.

%90 ihtimalle alacağım ve başkaları merak ederse diye bu konuya deneyimlerimi paylaşıp konuyu kapatacağım eğer başka bir PC alırsam konuyu direkt kapatırım anlayışınız ve sorularımı yanıtladığınız için çok teşekkür ederim

Yeni konular

Geri
Yukarı