Çözüldü MacBook Air M1 güç adaptörü takılıyken şarj iniyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Semih087

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. MacBook Air M1 kullanmaktayim. 2 aydir cihaz sürekli olarak şarja takılı olarak kullanmaktayim ve daha önce hiç şarjım eksilmemisti %100'de sabit kalıyordu 2 gündür cihaz şarja takılı iken sarji %100'ken bir anda şarj eksilmeye başlıyor %99-98 derken 80'lere kadar iniyor güç adaptörü takili olmasına rağmen şarj doldurmuyor eksiliyor belli yere kadar 80'lere kadar indikten sonra bu sefer tekrar şarj edip %100'e kadar dolduruyor. Bunun sebebi nedir çözümü var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam bende bu şekilde şarjımın %80e sabitlenmesini istiyorum ne yaptıysam başaramadım bir türlü olmamıştı bende sürekli prize takılı olarak kullanıyorum sadece gece yatarken prizden çıkarıyorum ondan kaynaklımı sizinki gibi %80e sabitlenme olayı olamdı bende bendeki durum şu %100 şarj tam dolu halde iken pilde pil şarj olmuyor yazıyor ve şarjı %90a kadar indirip tekrardan şarj oluyor konumuna geçip şarjı %100e tamamlıyordu bende bunun olmasını istemiyorum her gün doldur boşalt yapmasını sizdeki gibi olması için geceleyin prizden çekmemek olayı yeterli olur mu sizce ekstre bir şey yapmam gerekmiyor değil mi?

Gece prizden çekmemeniz yeterli olacaktır. Hemen anında düşürmez %80'e lakin birkaç gün 7/24 prize bağlı olursa fark edip kendini ayarlayacaktır.
Iyilestirilmis pil sarji %80e kadar hızlı sonra yavaş şarj doldurması anlamına geldiğini soylediler bana Apple'daki çalışanlar şarj eksilmesiyle ne gibi bir bağlantısı varki hocam iyileştirilmis pil şarjının diyelim ki ondan dolayi yapiyor %80'lere kadar indirip tekrar %100yapiyor bunu her zaman yapmasıda garip her gün yapması yani tamam normal olsun yine de peki neden 2 aydir hiç böyle bir durum olmadı da dün ve bugün 2 gündür bu olay olmaya başladı aklım almıyor sürekli zaten acıktı iyileştirilmesi pil sarji olayi.

Alakası yok o dediğin normal şarj işlemi ve hemen hemen her teknolojik cihazda olan bir şey lityumion piller 3 aşamada şarj olur ve şarj tamamlanmaya yaklaştıkca yavaşlatılır. Yaşadığın şey sorun değil iyleştirilmiş şarjı kaparsan çözülecektir. Kapamanı önermem M1 işlemcisinin içindeki yapay zeka ünitesi şarj alışkanlıgını öğreniyor ve ona göre aksiyon alıyor bu bir sıkıntı değil normal olanı bu. Tabii haliyle alışkanlıklarını öğrenmesi zaman alıyor bana güven bu bir sorun değil denemek istiyorsan bir günlüğüne kapama seçeneği var kapayıp dene.

Bunu yapmasinin pile hiçbir faydasi yok, normal de degil. Yanlış bilgi dagitan insanlarla dolu bu forum.

Aynen dediğin gibi Apple mühendisleri iyleştirilmiş sarjı öylesine koydu ya da bu zamana kadar lityum piller hakkında olan bütün birikimimiz yanlış.

Son düzenleme:
Alakası yok o dediğin normal şarj işlemi ve hemen hemen her teknolojik cihazda olan bir şey lityumion piller 3 aşamada şarj olur ve şarj tamamlanmaya yaklaştıkca yavaşlatılır. Yaşadığın şey sorun değil iyleştirilmiş şarjı kaparsan çözülecektir. Kapamanı önermem M1 işlemcisinin içindeki yapay zeka ünitesi şarj alışkanlıgını öğreniyor ve ona göre aksiyon alıyor bu bir sıkıntı değil normal olanı bu. Tabii haliyle alışkanlıklarını öğrenmesi zaman alıyor bana güven bu bir sorun değil denemek istiyorsan bir günlüğüne kapama seçeneği var kapayıp dene.

Aynen dediğin gibi Apple mühendisleri iyleştirilmiş sarjı öylesine koydu ya da bu zamana kadar lityum piller hakkında olan bütün birikimimiz yanlış.
Ayni sebepten bir pilim oldu de ondan bu kadar rahat konusuyorum. Laptopumun pili surekli %90 a dusup tekrar sarj olmaktan bozuldu yani tam desarj olmamaktan. %100'den %90'a dusuyordu direkt pilde kullanirken.

Artı -2 Eksi
Bunu yapmasinin pile hicbir faydasi yok, normal de degil. Yanlis bilgi dagitan insanlarla dolu bu forum.
“Pil şarj döngüleri” üreticilerin bir pilin ömrünü nasıl belirlediğidir. Şarj döngüsü, pilin % 0 ila % 100 arasında şarj edilmesi ve daha sonra % 0’a kadar deşarj edilmesi olarak tanımlanır. Ortalama 300 ila 500 şarj döngüsünden sonra Li-ion pillerin depolama kapasiteleri önemli ölçüde düşer. Piller tümüyle bittiğinde ya da tam doluluğa yakın olduğunda daha çabuk yıpranır. Li-Ion pil bozulma hızını en çok artıran faktörlerden biri budur. % 100’e yaklaştıkça, kusurlar oluşturacak kimyasal reaksiyon ortaya çıkacaktır. Araştırmalar, cep telefonu şarjınızı %20 ila % 80 arasında olacak biçimde tutarsanız, şarj döngüsü sayısını 1000’e kadar çıkartmanın mümkün olduğunu gösteriyor.

Bu konuyu kendinizde araştırabilirsiniz ki araştırdığınızda yazdığınızın yanlış olduğunu göreceksiniz. Ben araştırmadığım şeyi yazmamaya gayret ediyorum. Bir kaç farklı kaynaktan okuyun hatta tek bir kaynağa bağlı kalmamak lazım.

Araştırmalar, cep telefonu şarjınızı %20 ila % 80 arasında olacak biçimde tutarsanız, şarj döngüsü sayısını 1000'e kadar çıkartmanın mümkün olduğunu gösteriyor.

Tamam haklisin da kardesim, konuyu acan arkadasin yasadigi olay biraz daha farkli. Surekli sarjim %100'den %80'e dusup tekrar şarj oluyor demis bu Li ion piller için zararli bir şey. O pillerin hepsinin basina benim basima gelen şey gelecek gorursun. Hepsi ayni sekilde bozulacak yillar gectikce. Birde gulucuk atarak hasar verebilecegini sanan zavallilar her yerde bu forumda, aciyorum bu insanlara.

Artı -1 Eksi
%80'e düştükten sonra yeniden %100'e kadar şarj etmesi normal mi? Araştırdığım kadarıyla uzun süre prizde kullananlarda %80'de sabit tutuyor Mac'in kendi pil optimizasyon sistemi. Düşük bir ihtimal şu olabilir belki. Belli saatlerde pilde kullandığınızı görüp ona ön hazırlık olması için pili %100'e şarj etmeye yönelebilir yapay zeka. Açıkçası bu özelliğin yapay zeka ile değil elle 80'de sabitleme şeklinde olmasını tercih ederdim ama anladığım kadarıyla bu şu an için üçüncü parti yazılım kullanmadan mümkün değil.

Tamam haklisin da kardesim, konuyu acan arkadasin yasadigi olay biraz daha farkli. Surekli sarjim %100'den %80'e dusup tekrar şarj oluyor demis bu Li ion piller için zararli bir şey. O pillerin hepsinin basina benim basima gelen şey gelecek gorursun. Hepsi ayni sekilde bozulacak yillar gectikce. Bir de gulucuk atarak hasar verebilecegini sanan zavallilar her yerde bu forumda, aciyorum bu insanlara.

Konudaki mesajları okumayıp geçtiğiniz ya da okuyamadığınız için ben size acıyorum asıl. Konu sahibinin pilinin %80-%100 arasında git gel yapmasının sebebi priz dışında kullanmamasına rağmen prizden tak çıkar yapması. Sistemin eksikliğinden dolayı değil. Sistem tak çıkar yapılırsa kullanıcının bataryayı tamamen doldurmak istediğini sanıp bataryayı tamamen dolduruyor.

Konudaki mesajları okumayıp geçtiğiniz ya da okuyamadığınız için ben size acıyorum asıl. Konu sahibinin pilinin %80-%100 arasında git gel yapmasının sebebi priz dışında kullanmamasına rağmen prizden tak çıkar yapması. Sistemin eksikliğinden dolayı değil. Sistem tak çıkar yapılırsa kullanıcının bataryayı tamamen doldurmak istediğini sanıp bataryayı tamamen dolduruyor.
Bu durumda pil zarar gorecek iste bundan bahsediyoruz biz de.

Bu arada bilgileri gunllcelleyeim %90a kadar düşüyor sonra %100oluyor kafasina göre bunu tekrar yine yapabiliyor gün içinde ve dun prizden çıkarmadım yine aynısını yaptı.
Ayni sebepten bir pilim oldu de ondan bu kadar rahat konusuyorum. Laptopumun pili surekli %90'a dusup tekrar şarj olmaktan bozuldu yani tam desarj olmamaktan. %100'den %90'a dusuyordu direkt pilde kullanirken.

Hocam ayni durum bende vartan olarak bu sefer gözlemledim %90akadar iniyor sonra tekrar tam dolup yaoiyor gün içinde 2 3 sefer bunu yapıyor ne yapmamı önerirsiniz.

Hocam gece yatarken prizden çıkarıyorum bu arada sadece sarji %100dolu iken bosaltmiyordumki tekrar sabahleyin prize taktığımda doldurmak istesin bunu kafasina göre yapiyor bugün öğlen 3'te açtım PC'yi 1 saat kullandim yine aynısını yaptı.
%80'e düştükten sonra yeniden %100'e kadar şarj etmesi normal mi? Araştırdığım kadarıyla uzun süre prizde kullananlarda %80'de sabit tutuyor Mac'in kendi pil optimizasyon sistemi. Düşük bir ihtimal şu olabilir belki. Belli saatlerde pilde kullandığınızı görüp ona ön hazırlık olması için pili %100'e şarj etmeye yönelebilir yapay zeka. Açıkçası bu özelliğin yapay zeka ile değil elle 80'de sabitleme şeklinde olmasını tercih ederdim ama anladığım kadarıyla bu şu an için üçüncü parti yazılım kullanmadan mümkün değil.

%90a kadar indiriyor sonra şarj ediyor bunu kafasina göre yapiyor hocam gerçekten can sıkıcı bir durum eskiden hiç böyle yapmazdı 2 3 gündür var bu sorun.

Normal olan bu diyorsunuz peki hocam sizde güç adaptörü takılıyken bir kere olsun şarjınizi %90a kadar inip tekrar şarj ettimi.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı