Çözüldü MacBook Air M1 güç adaptörü takılıyken şarj iniyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Semih087

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. MacBook Air M1 kullanmaktayim. 2 aydir cihaz sürekli olarak şarja takılı olarak kullanmaktayim ve daha önce hiç şarjım eksilmemisti %100'de sabit kalıyordu 2 gündür cihaz şarja takılı iken sarji %100'ken bir anda şarj eksilmeye başlıyor %99-98 derken 80'lere kadar iniyor güç adaptörü takili olmasına rağmen şarj doldurmuyor eksiliyor belli yere kadar 80'lere kadar indikten sonra bu sefer tekrar şarj edip %100'e kadar dolduruyor. Bunun sebebi nedir çözümü var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam bende bu şekilde şarjımın %80e sabitlenmesini istiyorum ne yaptıysam başaramadım bir türlü olmamıştı bende sürekli prize takılı olarak kullanıyorum sadece gece yatarken prizden çıkarıyorum ondan kaynaklımı sizinki gibi %80e sabitlenme olayı olamdı bende bendeki durum şu %100 şarj tam dolu halde iken pilde pil şarj olmuyor yazıyor ve şarjı %90a kadar indirip tekrardan şarj oluyor konumuna geçip şarjı %100e tamamlıyordu bende bunun olmasını istemiyorum her gün doldur boşalt yapmasını sizdeki gibi olması için geceleyin prizden çekmemek olayı yeterli olur mu sizce ekstre bir şey yapmam gerekmiyor değil mi?

Gece prizden çekmemeniz yeterli olacaktır. Hemen anında düşürmez %80'e lakin birkaç gün 7/24 prize bağlı olursa fark edip kendini ayarlayacaktır.
Evet surekli şarjda oldugu için ve salak laptop agir islerde fiste olmasina ragmen şarj kaybettigi için oldu.
Yanlış bilgi veriyorsun.
Peki hala bu durum sizde devam ediyor mu devam ediyorsa günde kaç sefer bu durum oluyor sizde %90a kadar inip sonra tekrar doldurma olayi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Dostum bu konu gerksiz uzuyor niye anlamak istemiyorsun iyleşitirlimiş şarjla alakalı bir durum artık anla bir zararı yok istersen kaparsın olur biter. Çıldıracağım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Bu videoyu izle.

Yanlış bilgi veriyorsun.

Dostum bu konu gerksiz uzuyor niye anlamak istemiyorsun iyleşitirlimiş şarjla alakalı bir durum artık anla bir zararı yok istersen kaparsın olur biter. Çıldıracağım.

Bu videoyu izle.

Dostum verdiğin bilgiler için teşekkür ederimde diğer arkadaşların verdiği bilgileride değerlendiriyorum sende sakin ol biraz sonucta o arkadaşta başına gelen şeyi paylasiyor neden yalan söylesin ki ayretten sanada sormuştum ama görmedin sanırım seninde başına bu olay geldimi mesela sarjin sürekli iniyor mu %90'lara prize takiliyken eğer iniyorsa tamam normal diyeyim Apple'a sordum onlar bile normal demedi her gun yapması anormal dediler ayda 1 yapması normalmiş hatta yazılım filan sıfirlaması soylediler sıfırladım düzelmedi evet senin düşüncelerinde saygılıyım tabii ki ama günde 3 sefer yapmasida normal degilki dostum Apple çalışanları da daha önce böyle bir sorunla karşılaşmadık diyorlar ortada anormal bir durum var.

Son düzenleme:
Dostum verdiğin bilgiler için teşekkür ederimde diğer arkadaşların verdiği bilgileride değerlendiriyorum sende sakin ol biraz sonucta o arkadaşta başına gelen şeyi paylasiyor neden yalan söylesin ki ayretten sanada sormuştum ama görmedin sanırım seninde başına bu olay geldimi mesela sarjin sürekli iniyor mu %90'lara prize takiliyken eğer iniyorsa tamam normal diyeyim Apple'a sordum onlar bile normal demedi her gun yapması anormal dediler ayda 1 yapması normalmiş hatta yazılım filan sıfirlaması soylediler sıfırladım düzelmedi evet senin düşüncelerinde saygılıyım tabii ki ama günde 3 sefer yapmasida normal degilki dostum Apple çalışanları da daha önce böyle bir sorunla karşılaşmadık diyorlar ortada anormal bir durum var.

Evet bende de bazen şarj etmeyi durduruyor. İyleştirilmiş şarjı kapayıp denemeyeceksen boşuna buraya yazmayacağım artık. Eğer içinin rahat etmesini isttiyorsan verdiğim makaleden Apple silicon için olan adımları takip ederek Apple tanıları çalıştırabilirsin. Bunu yaparken bilgisayarın orijinal şarj adaptörüne bağlı olduğundan emin ol. Ve MacBook'lar şarjdaken bataryadan enerji almaz güç adaptöründen alır. İşte herkes bilmeden konuşunca böyle bilgi kirliliği olur. İnsan azıcık araştırır acaba doğru mu biliyorum diye. Şahsen ben buraya yazmadan önce internettende teyit ediyorum.

Ve ayrıca şunu da anlaman gerek iyleştirilmiş şarj dinamik aksliyon alır yani ayda bir olacak diye kural falan yok veriler M1 için yapay zeka ünitesinde işlenir ve kullanım alışkanlıklarına göre aksiyon alınır. Aynı Face ID de olduğu gibi.

Evet surekli şarjda oldugu için ve salak laptop agir islerde fiste olmasina ragmen şarj kaybettigi için oldu.

M1 bir laptop tam yük altında kaç W kullanır ve kutudan gelen adaptör kaç W? Bilgi kirliliği yapma. Cihazların kutusundan çıkan adaptörler tam yük altında bile gerekli enerjiyi sağlayacak şekilde tasarlanır. Başka bir adaptör veya kablo kullanmazsan bir MacBook asla tam yük altında şarjdaken bataryayı kullanmaz. Kullanıyorsa o cihaz bozuktur ya da şarj adaptörü bozuktur. Dediğine göre bir Mac'in bataryasını çıkartıp şarj adaptöründe kullandığımız zaman cihazın tam yük altında gerekli güçü alamadığı için kapanması gerekir ya da frekansı kısması gerekir ama ikisi de olmayacaktır çünkü sağlıklı bir adaptör yeterli enerjiyi verecek şekilde tasarlandı.

Son düzenleme:
Hayir, verdigim bilgi %100 dogru, yasanmis, deneyimlenmis bir bilgidir arkadasim.

O zaman sana yazdığım soruya cevap ver M1 işlemcili MacBook maksimum kaç W tüketir ve adaptör kaç W? Eğer adaptörün bozuk değilse dediğin şey olmaz bu bu kadar da nettir. Kapasitesi azaldığı için falan da arkadaşdaki gibi olmaz. Yalış bilgi verme millete. Gerçekten bilgisayarının bozudluğunu düşünecek senin yüzünden ama alakası yok iyleştirilmiş şarjla alakalı.
M1 mac mini için olan w değeri.

Dosya Ekleri

• Ekran Resmi 2021-01-02 00.59.57.png
    Ekran Resmi 2021-01-02 00.59.57.png
    300,3 KB · Görüntüleme: 52

Geri
Yukarı