MacBook Air M1 vs Monster Abra A5 v19.3

Bütçe
26.000

tekelfighter

Femtopat
Daha fazla  
Selam herkese,

Bilgisayar müh. 2.sınıf öğrencisiyim ve kendime bir bilgisayar almak istedim, şu anda halihazırda kullandığım bilgisayar Huawei Matebook 14 2020 model bir bilgisayar işletim sistemi olarak ise Dual boot şeklinde Arch Linux, Ubuntu ve Windows 11 kullanmaktayım. ML dl gibi alanlar için kendime laptop bakıyordum uzun bir süredir; fakat Google Colab'ın piyasaya yaptığı giriş ile ekran kartı ihtiyacım eskisi gibi yok gibi geliyor sanki. Kendime 26k bütçeyle bir laptop almaya karar verdim (ikincil bilgisayar olarak). Yalnızca bu iki seçeneği değerlendirmekteyim şimdilik;
-MacBook Air M1 16 GB 512 SSD.
-Monster Abra A5 v19.3
Monster laptopun özelleştirmeleri yapıldıktan sonra şu şekilde oluyor özellikleri:
Intel® Alder Lake core™ i7-12700H 14C/20T; 24MB l3; e-Core Max 3.50GHz p-Core Max 4.7GHz; 45W; 10nm s
NVIDIA® GeForce® RTX3050 Ti Max-performance 4 GB GDDR6 128-BIT DX12.
15, 6" FHD 1920x1080 144Hz IPS mat LED ekran.
32 GB (2x16 GB) DDR4 1.2v 3200MHz SO-DIMM
512 GB Samsung PM9A1 M.2 SSD PCI-e 4.0 X4 (okuma: 6900 MB/s - yazma: 5000 MB/s)

Sizce tercihim hangisinden yana olmalı? Monster Abra serisi başımı yakar mı? Yoksa bunlar ile hiç uğraşmaya değmez MacBook Air mı al dersiniz?
Not: Monster'ın şarj sıkıntısından haberim var fakat dışarı çıkarken ya da şehirler arası seyahat yaparken Huawei bilgisayarı yanıma alabilirim. Şu anda bir şirkette çalışmaya başladım (alanımda tecrübeli veya donanımlı değilim pek), tercihimde buna göre olmalı. Avantaj dezavantajları nelerdir? Her ikisinin de? Tercihimi hangisinden yana kullanmamı önerirsiniz?

Eğer oyun odaklı bir hedefiniz yoksa, hem ekosistem hem stabilizasyon hem de performans için şiddetle MacBook öneririm.

Eğer oyun odaklı bir hedefiniz yoksa, hem ekosistem hem stabilizasyon hem de performans için şiddetle MacBook öneririm.

Öneriniz için teşekkür ederim aslında bende en başından biraz MacBook taraftarıydım, iş için kullanırım; Huawei bilgisayarıda mühendislik derslerinde kullanırım diye düşünmüştüm. Peki M1 Air MacBook'un ML ve DL alanlarında ki yerleri nasıl? MySQL gibi veritabanlarını bile docker üzerinden kurulduğuna dair şeyler okumuştum. Data eng. Alanında sıkıntı çeker miyim Air M1 ile?
Edit: evet oyun ile ilgili bir düşüncem yok, ama Monster bilgisayarın ekran kartı, okuma yazma hızı ve özellikle de işlemcisinin gücü çok ilgimi çekmişti. Bu konuda ki düşünceleriniz nelerdir?

Bazen öyle kötü donanımlar öyle iyi yazılımlarla birleşiyor ki o her şey havada kalıyor.
Sanıyorum 15+ senedir Apple eko sistemini kullanıyorum.
Sadece MB (MacBook) değil birçok Apple ürünü ya da Apple resmi sitesinde satılan ürünü deneyimliyorum evimde, iş hayatımda, cebimde.
Son birkaç seneyi saymazsak önceki senelerde donanım olarak belki de MB'ların 10 katı olan cihazlar, MB'ların yarısı kadar performans bile veremezken MB çok başka bir aralıkta işinizi görüyordu.
M1 ve M2 işlemcilerden sonra bu durum çok daha başka anlam kazandı.

MySQL gibi veritabanlarını bile docker üzerinden kurulduğuna dair şeyler okumuştum.

Kesinlikle şehir efsanesi. Tembel ya da bilgisiz insanların cümleleri onlar.

M1 Air MacBook'un ML ve dl alanlarında ki yerleri nasıl?

ML konusunda çok bilgi sahici değilim ama Google'da çok fazla detay bulabilirsiniz.

---

YouTube üzerinde sayısız video var, ama aralarında en güzellerinden birkaç örnek bırakacağım.
candaş keskin bu konuda harika adam bence.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Hatta; macOS hakkındaki yanlışlar videosu harika bir kaynak

Not: Eğer bütçeniz var ise, Air yerine Pro tercih etmenizi tavsiye ederim.

Şimdiden hayırlı olsun derim :)

Bazen öyle kötü donanımlar öyle iyi yazılımlarla birleşiyor ki o her şey havada kalıyor.
Sanıyorum 15+ senedir Apple eko sistemini kullanıyorum.
Sadece MB (MacBook) değil birçok Apple ürünü ya da Apple resmi sitesinde satılan ürünü deneyimliyorum evimde, iş hayatımda, cebimde.
Son birkaç seneyi saymazsak önceki senelerde donanım olarak belki de MB'ların 10 katı olan cihazlar, MB'ların yarısı kadar performans bile veremezken MB çok başka bir aralıkta işinizi görüyordu.
M1 ve M2 işlemcilerden sonra bu durum çok daha başka anlam kazandı.

Kesinlikle şehir efsanesi. Tembel ya da bilgisiz insanların cümleleri onlar.

ML konusunda çok bilgi sahici değilim ama Google'da çok fazla detay bulabilirsiniz.

---

YouTube üzerinde sayısız video var, ama aralarında en güzellerinden birkaç örnek bırakacağım.
candaş keskin bu konuda harika adam bence.

Hatta; macOS hakkındaki yanlışlar videosu harika bir kaynak

Not: Eğer bütçeniz var ise, Air yerine Pro tercih etmenizi tavsiye ederim.

Şimdiden hayırlı olsun derim :)
ilginiz ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim, sanırım m1 air ile yola devam edecek gibiyim. Mühendislik dersleri için de şuan ki Huawei'den Windows 11 ve Ubuntu 22.04 devam ederim gibi :)

Oyun oynamayacaksan macbook air her şartta oyuncu bilgisayarını döver. bak bütün oyuncu bilgisayarlarını diyorum. Macbook tam iş bilgisayarı. Sarjı inanılmaz gidiyor

Yeni konular

Geri
Yukarı