MacBook Air mi, Pro mu?

Yer
istanbul
Daha fazla  
Arkadaşlar herkese iyi sosyaller
Amerika'dan 2018 model MacBook Air ya da Pro alınacak. İPhone ve iPad kullanıyorum ancak Mac sistemine biraz yabancıyım. Yaklaşık 1800 dolar bütçe var. Sormak istediğim;

MacBook Air 1.6GHz işlemcili 16 GB RAM ve 512 GB SSD olan model mi mantıklı olur? 1699$
MacBook Pro 2.4GHz işlemcili 8 GB RAM ve 256 GB SSD olan modeli mi mantıklı olur? 1799$

Sistemin kendi ne kadar yer kaplıyor? 256 GB yeterli geliyor mu kullanan arkadaşlara? RAM 8 ya da 16 olması çok fark eder mi? RAM ve hafıza artırınca fiyatlar uçuyor çünkü. Kullanım amacı çoğunlukla günlük işler olur internet film word, Excel, AutoCAD bazen de Photoshop ve illustrator.

Bir de özel olarak bu MacBook'ların mühendislik çözüm programlarındaki performansıyla ilgili tecrübesi olan varsa SAP2000, Plaxis2d, Sta4CAd gibi programlarda çözüm yapmaya yetiyor mu onu merak ediyorum. Bu fiyata çok daha iyi Windows notebooklar var biliyorum ancak amaç MacBook arasında tercih yapmak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dediğin programlar için Air zorlanır ve RAM önemli. 120GB SSD'de kullanıyorum o bile yetiyor birazda kişiden kişiye değişiyor. Sistem yaklaşık 15-20GB. 100 dolar fark varken Pro alman daha iyi olur.
RAM ve hafızayı sonradan arttırabilirsin.

İkisi de iş görür ama artık MacOS baya yer kaplamaya başladı. Mesela şu an Macbook Pro Retina kullanıyorum. Daha Catalina'ya geçmedim ve sadece sistem tek başına 148-150 GB gibi bir alan kapsıyor. IOS ve fotoğraflar hariç bir şekilde. Benm Macbook 500 GB kapasiteli. Bu yüzden rahatça diski ikiye bölerek yarısını Windows yarısını MacOS olarak kullanabiliyorum. Bence eğer bütçen el veriyorsa Macbook Pro 500 GB almanda fayda var.

Arkadaşlar herkese iyi sosyaller
Amerika'dan 2018 model MacBook Air ya da Pro alınacak. İPhone ve iPad kullanıyorum ancak Mac sistemine biraz yabancıyım. Yaklaşık 1800 dolar bütçe var. Sormak istediğim;

MacBook Air 1.6GHz işlemcili 16 GB RAM ve 512 GB SSD olan model mi mantıklı olur? 1699$
MacBook Pro 2.4GHz işlemcili 8 GB RAM ve 256 GB SSD olan modeli mi mantıklı olur? 1799$

Sistemin kendi ne kadar yer kaplıyor? 256 GB yeterli geliyor mu kullanan arkadaşlara? RAM 8 ya da 16 olması çok fark eder mi? RAM ve hafıza artırınca fiyatlar uçuyor çünkü. Kullanım amacı çoğunlukla günlük işler olur internet film word, Excel, AutoCAD bazen de Photoshop ve illustrator.

Bir de özel olarak bu MacBook'ların mühendislik çözüm programlarındaki performansıyla ilgili tecrübesi olan varsa SAP2000, Plaxis2d, Sta4CAd gibi programlarda çözüm yapmaya yetiyor mu onu merak ediyorum. Bu fiyata çok daha iyi Windows notebooklar var biliyorum ancak amaç MacBook arasında tercih yapmak.

Mühendislik çözüm programlarındaki başarısı Windows'dan çok çok daha iyi.
Kullanıcısı olarak konuşuyorum PRO alman seni bi nebze daha fazla rahatlatır.
Sonuçta MacBook'lar TurboBoost teknolojisini gerçektem iyi kullanıyor.
Photoshop ve illustrator programlarını bizzat kullanıyorum ve hiçbir takılma veya donma yaşamadım yani şu zamana kadar. Ek kısmına senin için bir kaç bilgi bırakıyorum şu anki sistemim hakkında.
Kısacası. İkisi de işini görür ama mühendislik programlarını kullanıcaksan PRO tercih ederim.
Ekran Resmi 2019-11-20 23.18.57.png
Ekran Resmi 2019-11-20 23.24.57.png

@denizsevim paylaşımın için teşekkürler. Mac pronun 1.4 GHz lik giriş serisine bakmamıştım ama onuda inceleyeceğim. Bahsettiğim mühendislik programları çok sık kullanmam masaüstü bilgisayarda büyük ekranda kullanıyorum onları genelde. Bazen yüksek lisans tezi için okulda kullanmam gerekiyor onun için sormuştum performansı kısa süreli idare eder mi diye.

Büyük ekranda kullanacaksan MacBook'lar genel olarak yukarıda belirttiğin programları çalıştırırken ısınıyor ondan dolayı bu programları çalıştırırken bu uygulamaya ihtiyacın olacaktır. Tabi ki bu uygulama pil ömrünü 6 saatten 4-5 saate düşürüyor olabilir ama kesinlikle daha yüksek performans alırsın.

Macbook Pro İntel Core i5 2.4GHz 16 GB RAM ve 256 GB SSD modelini aldım. Aynı ürün olduğu için yeni konu açmadan buradan sorsam sıkıntı olmaz umarım. Macbook için ekran koruyucu cam kullanıyor musunuz? Kullanan varsa memnun mudur? Görüntü kalitesini vs etkiliyor mu? Tavsiye edebileceğiniz ürün var mıdır?

Macbook Pro İntel Core i5 2.4GHz 16 GB RAM ve 256 GB SSD modelini aldım. Aynı ürün olduğu için yeni konu açmadan buradan sorsam sıkıntı olmaz umarım. Macbook için ekran koruyucu cam kullanıyor musunuz? Kullanan varsa memnun mudur? Görüntü kalitesini vs etkiliyor mu? Tavsiye edebileceğiniz ürün var mıdır?
Ekran koruyucu cama çok ihtiyacın olacağını düşünmüyorum ancak. MacBook'lar çok hassas geçen gün düştü kasası yamuldu ondan dolayı sağlam bir kılıf almanı öneririm

Birebir aynı ürünü kullanıyorum. Kapak koruyucu, klavye koruyucu ve ekran koruyucu aldım. Ekran koruyucuyu tam takamadım. Sonradan çıkardım fakat takılı kaldığı sürece görüntü neredeyse birebir aynıydı, bir sorun yaratmadı. Kapak koruyucuyu yine alabilirsiniz öneririm. Ancak mutlaka ama mutlaka klavye koruyucu alın. Kelebek tip klavye, toza karşı aşırı hassas.

Evet klavye hassaslığını biliyorum kapak ve klavye koruyucu alacağım mutlaka. Notebookda ekran koruyucu kullanıldığını hiç düşünmüyordum ama Youtube'da vs. görünce sormak istedim. Acaba retina ekran falan diye kullanmak daha iyi mi olur? Yoksa ekran dokunmatik olmadığı için çok çizileceğini zannetmiyorum bende.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı