MacBook Air vs masaüstü PC

Seyahat ediyorsan sürekli yanında bilgisayara ihtiyaç duyuyorsan MacBook Air almalısın. Yok ben bilgisayarla tüm işimi evde yapıyorum bir yere götürmeme gerek yok diyorsan masaüstü PC almalısın. Ben spor ve dans fotoğrafçısıyım o yüzden maçlara gidip çekiyorum sürekli hareket halindeyim o yüzden Windows laptop aldım kendime.

Aslında o kadar da farklı değil.

Bir tanesi güç sınırı olmayan sabit bir alet, bir tanesi de klavyeli tablet.

İşim gereği taşımam gerektiği durumda MacBook alabilirim ama oyun oynuyorsam, bilgisayarla ev haricinde çok işim olmuyorsa, sık seyahat etmiyorsam, Power user diye tabir edilen donanım seviyesinde bilgiye sahip ve yükseltme planlayan biriysem masaüstü alırım.

Zamanında oyuncu laptopu almak gibi bir hata yaptım, aleti ne çantama koyup istediğim yerde kullanabiliyorum, ne de masaüstü gibi rahat kullanabiliyorum. Yüksek ısıda çalışıyor, donanıma müdahale etmek daha zor, bir tarafı bozulsa tamamı çöp oluyor. Daha geçen yarım bardak çay döktüm kısa devre yaptı. Az daha binlerce liralık aletten oluyordum.

Hocam birisi "ben yatağıma uzanırım işlerimi görürüm, herhangi bir yerde yanımda olur diyebileceğiniz ağır yükler altında fazla tutunamayan" bir cihaz. Diğeri "masaya veya herhangi bir kuruluma mahkum olduğunuz fakat ağır işler dahil her şeyin altından kalkabilecek" bir cihaz. Yapacağınız işe, bütçenize ve kullanıcı profilinize bağlı. Ben şahsen zorunlu olmadıkça laptop tercih etmiyorum. Okul, ofis vs. ortamlarda bulunması gereken bir bilgisayara ihtiyaç duymadıkça. Kocaman ekranlar, büyük soğutma blokları ve bilhassa oyunlarda üstün performans arayan bir kullanıcıyım. Siz nasıl bir kullanıcısınız? Asıl soru bu.

Geri
Yukarı