MacBook almak ne kadar mantıklı?

Oyun oynamayacağım arkadaşlar. Oynarsam da GeForce Now ile oynarım.

16 GB modeli çok daha pahalı. O kadar vermeyi düşünmüyorum.
16gb almazsanız ileride pişman olabilirsiniz.

Ofise 8gb olanından aldık, cihaz işimize yaramıyor, işlerde kullanmak için almıştık, bir arkadaşın kızı eba'ya girmek için kullanıyor şu an :) uzun lafın kısası çöp oldu, 2.000 TL fazla vermemek için 14.000 TL'den olduk(Bizim model pro olanı)

Kullanacağım program yok, bu beni düşündürtüyor. Boşu boşuna cihazı almak istemiyorum. Normalde çok fazla oyun oynayan bir kişiyim ancak bunu azaltmayı planlıyorum. Mac'te grafik tasarım ve video editlemeyi öğrenmek istiyorum ancak Adobe'nin fiyatları göz korkutuyor.
Benim de kullanacağım program yoktu. Ağır ve şarjı kısa sürede biten, ısınan, jet motoru gibi fana sahip olan laptop taşımak istemediğimden dolayı aldım M1 MBA'i. Adobe fiyatlarına gelince korsan denen bir şey var. 😉

İhtiyaç duymayacağınızı düşünüyorsanız tabii ki de alabilirsiniz ama 6 yıl gibi bir süreden bahsediyorsunuz. Her geçtiğimiz gün uygulamalar daha fazla RAM'e ihtiyaç duyuyor bunu da göz önünde bulundurmanızı öneririm.
Düşüneceğim ancak dediğim gibi Mac'i aktif olarak kullandığım bir program için almıyorum. Günlük kullanım için alıyorum. Teşekkürler.
16gb almazsanız ileride pişman olabilirsiniz.

Biz şirkete 8gb olanından aldık, cihaz işimize yaramıyor, bir arkadaşın kızın eba'ya girmek için kullanıyor şu an :) uzun lafın kısası çöp oldu, 2.000 TL fazla vermemek için 14.000 TL'den olduk(Bizim model pro olanı)
Bu kadar abartı bir durum olacağını sanmıyorum. Sonuçta macOS Windows gibi değil. Çok daha stabil ve optimize bir işletim sistemi. 8 GB RAM yüzünden cihaz çöp olmaz.
Benim de kullanacağım program yoktu. Ağır ve şarjı kısa sürede biten, ısınan, jet motoru gibi fana sahip olan laptop taşımak istemediğimden dolayı aldım M1 MBA'i. Adobe fiyatlarına gelince korsan denen bir şey var. 😉
Mac'te korsana pek girmek istemiyorum ama o konuyu da araştırırım :) Teşekkürler. Apple'ın kendi yazılımı olan iMovie diye bir program varmış. Hiç kullandınız mı daha önce?

8 GB ölüm değil. Eğer ağır işlerde kullanmayacaksanız yeterli. Cihaz stabil ve güvenilir. Aşırı değer kaybetmediği için ileride değiştirme imkanınız da olacak. Üstüne koyarak daha üst veya aynı segment Windows'lara da geçebilirsiniz.

Mac'te korsana pek girmek istemiyorum ama o konuyu da araştırırım :) teşekkürler. Apple'ın kendi yazılımı olan iMovie diye bir program varmış. Hiç kullandınız mı daha önce?

Basit video editleme işleri için kullanılabilir. Ben Final Cut kullanıyorum lakin onun demo sürümü gibi düşünebilirsiniz. Bu arada almayı düşünüyorsanız 8 GB gayet yeterli günlük işler için. Genelde araştırma yaparken Safari'den 120'den fazla sekme açtığım oluyor lakin ne zaman birine geri dönmek istesem kaldığım yerden devam ediyor hiç yeniden yükleme falan olmadan. 16 GB RAM DaVinci Resolve falan kullanmayacaksanız gereksiz.

Bir MacBook alma düşüncesi içindeyim. Ancak ne kadar mantıklı olur bilemiyorum. Cihazı sadece günlük kullanım amacıyla almayı planlıyorum. Ancak ileride Adobe uygulamalarını da öğrenmek istiyorum. Cihazı en aşağı 6 sene kullanacağım. Ne diyorsunuz bu işe? Almak ne kadar mantıklı. Almayı düşündüğüm model M1 Air 8 GB 256 GB SSD modeli.
Video izlemek, internette gezinmek gibi işler için iPad öneririm.

Geri
Yukarı