MacBook M1'e oyun nasıl indirilir?

sedenthal

Picopat
Steam ve Epic Games'ten birkaç oyun indirmek istiyoruz ama kardeşimin maalesef MacBook'u olduğu için bir türlü indiremedik. Var mıdır bir yolu?

Bazı oyunlar: Stardew Valley gibi (diğer oyunlara bakmadım) Mac desteğiyle geliyor sadece onları oynayabilisiniz Steam'de. Sanırım Epic Games'in Mac desteği yok, kütüphanem oyun dolu ama hiçbirini indirmeme izin vermiyor.

Peki 3. parti uygulamalarla bunu mümkün kılabilir miyiz?

Hiç araştırmadım. Ben MacBook'u iş ve güvenlik için aldım, o sebeple hiçbir 3. parti yazılımı araştırmadım bile. Eski MacBook'larda Win oyunlarını çalıştırmayı sağlayan bir uygulama vardı ancak sanırım M1 için daha çıkmadı.

CrossOver ve Paralells gibi sanal makineleri kullanarak Windows çalıştırabilir ve oradan oynayabilirsin. Mimari farkını simüle edeceği için performansı tatmin edici olmayacaktır.

MacOS destekli oyunları da direkt olarak MacOS üzerinden oynayabilirsin. Bazı oyunların direkt desteği olabiliyor bazılarının ise eski intel mimarisi desteği oluyor. intel mimari destekleyen MacOS uygulamalarını çalıştırdığında senden habersiz arkada Rosetta 2 çalışıyor. Bu da yine mimari farkını simüle ediyor.

Örneğin; ekstra hiçbir şey indirmene ve kurmana gerek kalmadan CS:GO'yu Rosetta 2 ile kullanabilirsin.

Crossover, Parallels deneyebilirsiniz. Tabii performans pek de iyi değil. Aşağıdaki videoları inceleyebilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Steam'de kütüphanede Apple sembolü var ona tıklayın destekli oyunlar gözükecektir.

Her oyunun doğrudan desteği bulunmuyor, üçüncü parti yazılımlar ile oynayabilirsiniz ama ben Team Fortress 2 oynamıştım mesela.

Geri
Yukarı