M1 MacBook Pro nasıl?

İşlemcinin hızı çok fark eder muhtemelen. Fan deyip geçmeyin.
En ağır yükte 10 dakikalık testte fark %9 ve 30 dakikalık testte ise fark yine %9 oluyor yani %9'luk bir fark için değmez sesi çekmeye.
Peki 8GB gerçekten M1 işlemcilerde kullanılmaz durumda mı? Yorumlar çok karışık öneren de var önermeyen de. Bir süre idare edebilecek kadar yeterli ise zaten daha sonradan mutlaka 16GB Ramli modele geçiş sağlarım.
8GB şu an idare etse bile ileride problem olur ve buradaki RAM ortak kullanıldığı için ne kadar fazla olursa o kadar iyi olur. Ben 2019 Pro kullanıyorum ve Fiziksel olarak M1 Pro'dan herhangi bir farkı yok (klavye hariç). 16 GB'lık Air almak çok daha mantıklı. Touchbar olsa da aktif olarak kullanmıyorum ki kaldırılıcağı söyleniyor bu da demek oluyorki ileride yeni bir şeyler çıkmayacak.

Merhabalar,

Normalde çok fazla oyun oynayan birisiyim. Ancak işlerime çok engel olduğundan oyunları bırakma kararı aldım ve işlerime ağırlık vermek istiyorum. Bu yüzden Windows sistemden uzaklaşmam gerekiyor. Halihazırda elimde 2070'li bir sistem vardı ancak ekran kartını sattım, diğer parçalarını da satacağım. Şu anda ekran kartından gelen paranın üzerine ekleyip bir MacBook almak istiyorum.

Öncelikle kullanım şeklim sadece kodlama ve çok nadir şekilde Photoshop, Illustrator kullanmak olacak. Haricinde hiçbir şekilde video düzenlemesi, oyun gibi işlemler yapmayacağım. Yapacağım en ağır iş kurumsal kimlik çalışması olacak.

Aklımdaki model 8 GB RAM 256SSD M1 MacBook Pro modeli. İnternette biraz araştırdığımda işimi çok rahatlıkla göreceğini söyleyen de var, internette dolaşmaktan başka bir işe yaramaz diyenler de var. Kafam gerçekten çok karıştı. Kesinlikle Pro modelinde 16 GB RAM'e çıkamıyorum. Depolama benim için sorun değil. Aynı zamanda 16 M1 Air modeli de aynı fiyatta ancak benim gönlüm Pro'dan yana.

Sorum şu 8 GB M1 Pro işimi görür mü?
Ayrıca diğer seçeneklerde 16 M1 Air ve 8 GB 2020 i5 Pro da var. Ancak dediğim gibi Air'den ise 8 beni götürecek bir laptop ise Pro tercih ederim ben.

Ortalama 1-2 yıl kadar beni idare etse yeter.

Sizce ne yapmalıyım?

Ben Touchbar'dan nefret ediyorum. Sürekli olarak bilgisayarı Spotify, Visual Studio Code, emülatörler ve tarayıcı şeklinde kullanıyorum. Anlık olarak diğer uygulamaya geçtiğimde orası da değişiyor ve bu sinir bozucu. Ben klavyeye bakmadan kullanan birisiyim. Elim otomatik olarak bir tuşa gittiğinde orada farklı bir şeyin olması ve o şeyin bir işlem gerçekleştirmesi sinir bozucu. Spotify'da şarkı dinlerken değiştirmek istiyorum. Ama orada başka bir simge oluyor ve başka playlist çalmaya başlıyor. Sonra tekrar aynı Playlist'i açmaya çalışmak sinir bozucu. Visual Studio Code kullanırken yanlışlıkla bir eklentiyi çalıştırıp bilgisayarın donmasına sebep olabiliyor. Sonra o eklentinin açılmasını bekle ardından kapanmasını bekle. Bunlar çok sinir bozucu. (bahsettiğim bilgisayarı9 MacBook Pro 16) touchbar için MacBook Pro almaya değmez. Touchbar'dan uzak durun. (elbette kişisel tercih ama düşünüldüğü kadar kullanışlı bir şey değil.)
Apple'ın SSD'leri piyasadaki bazı ramlarden hızlı. :) o yüzden 8 yeter. Fakat 8 almak swap Memory kullanımını arttırır. Bu artış da SSD'nin ömrünü kısaltır. RAM ve SSD'nin değiştirilmediğini göz önünde bulundurursak bu eskime size 5-6 yılda sorun çıkarmaya başlayabilir. Halihazırda imkanınız var 16 GB Air alın derim.
Air'ın içinde fan olmaması bence daha iyi. Ne kadar işlemci ısınmasa da Pro'da bulunan fan çalışıyor ve ince bir ses çıkarıyor. Komik gelebilir ama bu ince sesler insanları yoruyor. Fanın artısı bilgisayarı 30 dakikadan uzun %100 kullanım yapıyorsanız önemli. Sentetik test programları haricinde hiçbir uygulama bu bilgisayarı bu kadar uzun süre yoramıyor. Çünkü M1 çok güçlü.
Sizin için tasarım bu kadar önemliyse para biriktirip yeni çıkacak köşeli tasarımlı MacBook'lara bakın.
Bence 16 GB MacBook Air alın. Hem performansı oldukça iyi. Hem touchbar ve fan yok. Ekranı Pro modeli ile aynı. Klavyesi müthiş kaliteli.

Peki 8 GB gerçekten M1 işlemcilerde kullanılmaz durumda mı? Yorumlar çok karışık öneren de var önermeyen de. Bir süre idare edebilecek kadar yeterli ise zaten daha sonradan mutlaka 16 GB RAM'li modele geçiş sağlarım.

Para kaybı yaşarsınız. İleride yükseltme seçeneği olarak sadece bilgisayarı değiştirebilirsiniz.

Ayrıca 16 GB Air 8 GB Pro'dan daha performanslı. O fanın eksiğini daha fazla bir şekilde kapıyor.

Ben Touchbar'dan nefret ediyorum. Sürekli olarak bilgisayarı Spotify, Visual Studio Code, emülatörler ve tarayıcı şeklinde kullanıyorum. Anlık olarak diğer uygulamaya geçtiğimde orası da değişiyor ve bu sinir bozucu. Ben klavyeye bakmadan kullanan birisiyim. Elim otomatik olarak bir tuşa gittiğinde orada farklı bir şeyin olması ve o şeyin bir işlem gerçekleştirmesi sinir bozucu. Spotify'da şarkı dinlerken değiştirmek istiyorum. Ama orada başka bir simge oluyor ve başka playlist çalmaya başlıyor. Sonra tekrar aynı Playlist'i açmaya çalışmak sinir bozucu. Visual Studio Code kullanırken yanlışlıkla bir eklentiyi çalıştırıp bilgisayarın donmasına sebep olabiliyor. Sonra o eklentinin açılmasını bekle ardından kapanmasını bekle. Bunlar çok sinir bozucu. (bahsettiğim bilgisayarı9 MacBook Pro 16) touchbar için MacBook Pro almaya değmez. Touchbar'dan uzak durun. (elbette kişisel tercih ama düşünüldüğü kadar kullanışlı bir şey değil.)
Apple'ın SSD'leri piyasadaki bazı ramlarden hızlı. :) o yüzden 8 yeter. Fakat 8 almak swap Memory kullanımını arttırır. Bu artış da SSD'nin ömrünü kısaltır. RAM ve SSD'nin değiştirilmediğini göz önünde bulundurursak bu eskime size 5-6 yılda sorun çıkarmaya başlayabilir. Halihazırda imkanınız var 16 GB Air alın derim.
Air'ın içinde fan olmaması bence daha iyi. Ne kadar işlemci ısınmasa da Pro'da bulunan fan çalışıyor ve ince bir ses çıkarıyor. Komik gelebilir ama bu ince sesler insanları yoruyor. Fanın artısı bilgisayarı 30 dakikadan uzun %100 kullanım yapıyorsanız önemli. Sentetik test programları haricinde hiçbir uygulama bu bilgisayarı bu kadar uzun süre yoramıyor. Çünkü M1 çok güçlü.
Sizin için tasarım bu kadar önemliyse para biriktirip yeni çıkacak köşeli tasarımlı MacBook'lara bakın.
Bence 16 GB MacBook Air alın. Hem performansı oldukça iyi. Hem touchbar ve fan yok. Ekranı Pro modeli ile aynı. Klavyesi müthiş kaliteli.

Para kaybı yaşarsınız. İleride yükseltme seçeneği olarak sadece bilgisayarı değiştirebilirsiniz.

Ayrıca 16 GB Air 8 GB Pro'dan daha performanslı. O fanın eksiğini daha fazla bir şekilde kapıyor.

Aslında ileride olacak para kaybını pek önemsemiyorum denilebilir. 8 Pro'nun 1-2 yıl kadar idare edeceğinden emin olabilsem düşünmezdim. Sizin yorumdan sonra kafam biraz daha karıştı. En iyisi bir mağazada deneyimlemek olacak. Tekrar çok teşekkür ederim.

Aslında ileride olacak para kaybını pek önemsemiyorum denilebilir. 8 Pro'nun 1-2 yıl kadar idare edeceğinden emin olabilsem düşünmezdim. Sizin yorumdan sonra kafam biraz daha karıştı. En iyisi bir mağazada deneyimlemek olacak. Tekrar çok teşekkür ederim.
Hem 1-2 yıl idare etmesini bekliyorsunuz hem de 16 GB MacBook Pro alamıyorsunuz. Garip.

Yani bu kadar pahalı bir şeyi 1-2 yıl kullanmak isteyip 16 GB a para yetişmemesini söylemiş.

Konuya dönersek 8 GB Pro yada 16 GB Air alabilirsin zaten alınca görürsün pek farkı yok. Açıkçası Intel gibi değil bu işlemciler çok hızlı. Macbook pronun şuan tek fazlası touchbarı (fazla dersek tabi olmasa bile olur) ve fanı olması. Fanda zaten devreye girmiyor hiç.

Yani bu kadar pahalı bir şeyi 1-2 yıl kullanmak isteyip 16 GB'a para yetişmemesini söylemiş.

Konuya dönersek 8 GB Pro ya da 16 GB Air alabilirsin zaten alınca görürsün pek farkı yok. Açıkçası Intel gibi değil bu işlemciler çok hızlı. MacBook Pro'nun şu an tek fazlası touchbarı (fazla dersek tabii olmasa bile olur) ve fanı olması. Fanda zaten devreye girmiyor hiç.

Çok hızlı falan değil, 11800h ve 5800H gömüyor o işlemciyi.

Yani bu kadar pahalı bir şeyi 1-2 yıl kullanmak isteyip 16 GB'a para yetişmemesini söylemiş.

Konuya dönersek 8 GB Pro ya da 16 GB Air alabilirsin zaten alınca görürsün pek farkı yok. Açıkçası Intel gibi değil bu işlemciler çok hızlı. MacBook Pro'nun şu an tek fazlası touchbarı (fazla dersek tabii olmasa bile olur) ve fanı olması. Fanda zaten devreye girmiyor hiç.

Şu an 8 alabiliyor olmam ile 1-2 yıl idare etmek istememin bağlantısını anlayamadım açıkçası. Sürekli olarak tek bir elektronik cihazda ömürlük kalan birisi değilim. Bu bilgisayarı iş yapmak için alıyorum ve bunların yenisi çıkana kadar kendimi toparlayıp yenisini almayı planlıyorum. Şu anki durumum ile gelecekteki durumum aynı olmayacak.

Ayrıca dün öğleden sonra 8 GB M1 MacBook Pro modelini satın aldım. Dünden beri kullanmaktayım. Benim gibi aklında sorusu olan arkadaşlar için 2 günlük deneyimimde çok fazla memnun kaldığımı şu ana kadar herhangi bir takılma yaşamadığımı, Photoshop ve Illustrator programlarında önceden çalıştığım ve benim için maksimum senaryoyu deneyimletecek dosyaları açtığımda düzenleme yaptığımda kesinlikle hiçbir takılma yaşamadım. Touchbar'ı bilmiyorum gereksiz görenler olmuştu ancak şurası şöyle olsa daha iyiydi gibi yorumlarla birlikte bence oldukça pratik ve işlevsel.

Kısacası Windows'tan geçiş yaptım ve ilk macOS deneyimimdi ve oldukça mutluyum ve kesinlikle pişman değilim. Ekran ve Touchpad'e ayrı olarak hayran kaldım. Öncelerde kullandığım 4K 17" laptopumun ekranında çok daha keyifli ve kaliteli gerçekten.

Apple ürünlerine aşırı pahalı ve gereksiz gözüyle bakan benim fikirlerimi tamamen değiştirdi. Sonuna kadar hak ediyor.

Son olarak vaktini ayırıp yorumlarını belirten herkese tekrar teşekkürler.

Çok hızlı falan değil, 11800h ve 5800H gömüyor o işlemciyi.
15W'lık bir Ultrabook işlemcisinden bahsediyoruz gömmesi normal olmalı zaten. Rakip olan 1165G7 ve 4700U gibi işlemcilerden önde. Ayrıca bahsettiğiniz işlemciler yeni ki muhtemelen iki gün sonra tanıtılacak M1X onları ezip geçecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı