MacBook mu Windows Gaming Laptop mu önerirsiniz?

DonutGuy

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar Herkese. Laptop tavsiyenize ihtiyacım var.

Özellikle Video edit, Fotoğraf ve Grafik Tasarım üzerine işler yapıyorum dolasıyla Adobe Premiere Pro, After Effect, Photoshop, Illustrator programlarını kullanıyorum. Yakın gelecekte 3 boyutlu çalışmalar da yapmak istiyorum.

Halihazırda giriş seviyesi masaüstü sistemim var ama gerek yavaşlığı ve gerek işlerim dolayısıyla daha mobil ve işyerine bağlı olabilmek için önümüzdeki ay laptop almak istiyorum.

MacBook Pro M1 Pro, MacBook Pro M1 Max ve Windows Rtx 3080 Laptoplar arasında gidip geliyorum.

Sürekli bunlarla ilgili inceleme, kıyaslama videoları izliyorum fakat ben işin içinden çıkamadım.

MacBook gerek Adobe programları optimizasyonu ve adaptörsüz kullanımı ile cazip geliyor çünkü bazı zamanlar işim dolayısıyla prizin olmadığı ortamlarda işimi yapmak zorundayım.

Windows ise gerek verdiği güç gerek Mac bilgisayarlara göre oyun oynayabilme bunun dışında masaüstü bilgisayarda twitch yayını yapıyordum.
Bu laptop ile ekstra masaüstü sistemine harcama yapmadan yayın yapabileceğimi düşünüyorum. Fakat adaptörsüzhem performansı hem de çalışma süresi inanılmaz düşüyor ve bu beni düşündürüyor açıkçası.

Bu konuda deneyimi, tecrübesi ve bilgisi olanlar yardımcı olabilirse çok mutlu olurum.

M1 Max versiyonlar 65 bin , rtx 3080ti laptoplar 50-55 bin bandında.

Mesela M1 Max yerine M1 Pro işimi görür mü? Bütçe açısından soruyorum.

Aranızda M1 işlemcili MacBook kullanan veya rtx 3080 laptoplarda benim yaptığım işlere benzer amaçla kullanan var mı?

Rtx 3080 yerine 3070, 3060 larda işimi görür mü?

Windows Laptop alacak isem Casper Excalibur var mesela Rtx 3080ti grafik kartlı. Bunu önerir misiniz?

Görüşleriniz ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Çok teşekkürler.

Son düzenleme:
Oyun diyorsanız Mac’i masadan kaldırın direkt. İş kısmında MacBook’tan iyisi yok ama oyun oynatma imkanı çok çok kısıtlı. O paraya çok güzel Windows laptoplar bulursunuz.
Ek olarak eğer masaüstü de toplanabilecekse ben tercihimi Air M2 + masaüstüden yana kullanırdım.

Butceniz el veriyorsa M.2 alin su anda M.2'den hizlisi yok ayrica Gaming laptop da olsa laptoptan yayin yapilmaz yapilirsa duzgun kalitede olmaz.
Teşekkür ederim. Bugün bir teknoloji markette sordum. Lenovonun Rtx 3070 bir modelini gösterdi. Dedim yayın yapabilir miyim, Gta V falan?

Rahat yaparsın hatta Gta 6 çıksın onuda yapar falan dedi.

Çok güvenmedim çünkü biliyorum teknoloji marketlerdeki çoğu kişi çok hakim olmadan satış yapmak için parlattıkça parlatıyor. :))

M2 Max ler 70 bin leri buluyor. O fiyatlara çıkamam maalesef.
M2 Pro M1 Max den daha mı iyidir?

Şöyle bütün yapacağın işleri kafanda bir düşün bunların hepsini Windows yapabilir. Ama hız konusuna gelirsen editlerde Windows biraz bekletir.

Mac tarafında çok kısıtlısındır oyun vb çoğu noktada boşlukta olursun ama yaptığın işi de hakkıyla yapar.

Dersen ki ben editimi 5dk da hazırlıyım Mac ama aynı editi 30-40dk da Windows'ta yaparım sonra da oyunumu oynarım Windows alacaksın.

Oyun diyorsanız Mac’i masadan kaldırın direkt. İş kısmında MacBook’tan iyisi yok ama oyun oynatma imkanı çok çok kısıtlı. O paraya çok güzel Windows laptoplar bulursunuz.
Ek olarak eğer masaüstü de toplanabilecekse ben tercihimi Air M2 + masaüstüden yana kullanırdım.
Teşekkürler. M2 Air yeterli olur mu peki 4k render, After Effect, 3d render konusunda? Bütçede bir ferahlık olur tabiki Air olduğu için ama performans konusunda pişman olur muyum?

Teşekkür ederim. Bugün bir teknoloji markette sordum. Lenovo'nun RTX 3070 bir modelini gösterdi. Dedim yayın yapabilir miyim, GTA V falan?

Rahat yaparsın hatta GTA 6 çıksın onu da yapar falan dedi.

Çok güvenmedim çünkü biliyorum teknoloji marketlerdeki çoğu kişi çok hakim olmadan satış yapmak için parlattıkça parlatıyor. :))

M.2 Max'ler 70 binleri buluyor. O fiyatlara çıkamam maalesef.
M.2 Pro M1 Max'den daha mı iyidir?

Kafa kafaya aynilar gibi ancak M.2 Pro daha iyi sanirim.

Bizzat denemedigim icin bilemem ama bu sitede yazilana gore konustum.

Teşekkürler. M2 Air yeterli olur mu peki 4k render, After Effect, 3d render konusunda? Bütçede bir ferahlık olur tabiki Air olduğu için ama performans konusunda pişman olur muyum?
İşlemci performansı olarak sıkıntı olmaz ama yoğun renderda ısınma dolayısıyla performans kaybı olur mu emin değilim. Air’in pasif soğutması hakkında çok bilgim yok maalesef. Bana kalsa M1 Pro bile alınabilir, biraz da bütçenize kalmış. 20k’lık bir masaüstü hayli hayli işinizi görür zaten, geriye kalan bütçeye göre seçim yapabilirsiniz. Yine de işlemci gücünü dert etmenize gerek yok. Çok güçlü işlemciler ve optimizasyonları da çok iyi. Sadece Air’ın fansız olması kafalarda soru işareti bırakıyor.

Geri
Yukarı