MacBook neden alınır?

Megumi Lisa

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Türkiye
YouTube'da gezerken MacBook Air kutu açılımı gördüm ve nedense çok tuhafıma gitti?
Biri neden MacBook'a o kadar para veriri ki? Aynı maliyete, daha kaliteli ekran kartı ve donanımı olan yüzlerce laptop modeli var. Macbooklar'da ise sadece işlemci gücü var. Yani sırf hafif ve Apple olduğu için bir laptop alınmaz bana kalırsa.
Sizin fikirleriniz neler?

YouTube'da gezerken MacBook Air kutu açılımı gördüm ve nedense çok tuhafıma gitti?
Biri neden MacBook'a o kadar para veriri ki? Aynı maliyete, daha kaliteli ekran kartı ve donanımı olan yüzlerce laptop modeli var. Macbooklar'da ise sadece işlemci gücü var. Yani sırf hafif ve Apple olduğu için bir laptop alınmaz bana kalırsa.

Fan yok fan sesinden bıkmış insanlar için nimet sayilir.

Mesela ben Swift dilinde kendimi geliştirmek için Mac kullanıyorum. Xcode tek Mac cihazlarda çalıştığından benim için zorunluydu. Ama diğer yazılım işleri içinde bayağı iyi bir sistem taşınabilirlik olsun, terminal işlemleri Windows'a göre daha az. Tercih meselesi.

Hangi cihaza göre kıyaslıyorsunuz? Aynı fiyat bandında çoğu cihazdan daha iyi M1 Air. Intel'ler bile berbat denilecek düzeyde değil (iyi olmasa bile). Ayrıca işlemci gücü derken neyi kastediyorsunuz? İşlemci gücü dediğiniz şey sistemin akıcılığını, render süresini gibi birçok önemli şeyi etkiliyor. İnsanlar hafif ve Apple olduğu için almıyor onları. O cihazlar zaten genel olarak render yapan, müzik yapan kişiler tarafından yapılıyor. Ayrıca Final Cut Pro, Logic Pro, Garageband, xCode gibi macOS'a özel uygulamalar var. Hackintosh ile bunlar kullanılsa bile M1 Air ile aynı güçte olmayacaktır muhtemelen. Ya da sadece Apple ekosistemini verimli kullanmak için alıyor olabilir. Birçok nedeni var. Yani sırf orada Apple logosu var diye almıyorlar.

MacBook Air M1-M2 modellerde fan yok, bu ilk artısı.
İkinci artısı batarya süresi. 15-18 saat arası çalışma performansı var.
Benim için güzel bir özelliği iPhone telefon ile entegre çalışması. SMS mesajlarını okuyabiliyorum, cihazlar arası kopyala yapıştır yapabiliyorum.
Artı olarak iki cihaz aynı ağa bağlı olduğunda telefona Mac üzerinden cevap verebiliyor, yine Mac üzerinden arama yapabiliyorum.
Ekran kalitesi de gayet güzel.
Ekran sensörleri çok güzel çalışıyor, ortama göre gerek ekran gerekse klavye ışığını gayet güzel ayarlıyor.
Stabil bir işletim sistemi.
Aklıma gelenler bu şekilde.

M1 MacBook Air bana göre mükemmel
Alacan MacBook içine asahi Linux kuracan

Ben de eskiden fiyatını yüksek ve haksız buluyordum ancak kullanım senaryosunda aynı işi yapabilecek benzer ekipmanları satın almaya kalktığınızda Macbook'tan daha pahalıya geliyor. Bence Macbooklar şuan için ucuz cihazlar. En düşük konfigürasyonda bile çok yetenekli cihazlar.

Geri
Yukarı