MacBook Pro 13 inç vs. 16 inç

dilekeda

Centipat
Daha fazla  
Yazılımcılar için hangi bilgisayar iyi? M1 işlemcili olan sıkıntılıymış diye biliyorum. Kullananlar, hangisini kullanıyor?
Öncellikle ben mobil yazılım, web tasarım ve yapay zeka için düşünüyorum.
1618134289103.png

Büyük ekran olması, geliştiriciler icin daha iyi olur. Hele tasarım yapacaksınız, ekran daha büyük olmalı.
İnternetten bir sürü videoyu izledim. M1 için tek sıkıntı şu an Windows 10 kurulmaması. Onun dışında her şey düzgün çalışıyor.

İleri de Windows 10, Arm mimarisi ile kurulabilir.

Son düzenleme:
Öğrenci iseniz öğrenci indirimi ile 16 GB RAM'li M1 Macbook Air alabilirsiniz. Tonla video var Youtube'da onları da izleyip fikir sahibi olabilirsiniz ancak 16 inç versiyon Development işi için aşırı gereksiz.

Hocam amacınıza göre de değişir fakat sıkıntısı olacak iddiasıyla çıkan ve kısa zamanda tüm büyük şirketlerin programlarını optimize etmeye başladığı bir işlemcidir M1. Dolayısıyla gayet verimli ve birçok konuda Intel işlemcileri ezecek güce sahiptir.
Şarj süresi yani enerji verimliliği olarak da M1 işlemcilerde büyük gelişme vardır. Birçok konuda avantajlı olduğunu düşünüyorum. Fakat bilgisayardaki RAM tümleşik olduğundan ve sadece RAM göreviyle değil grafik işleme için de kullanılacağından dolayı eğer ileride renderla uğraşmayı düşünürseniz 16 GB RAM'li M1 öneririm. Sadece kodlamayla uğraşacaksanız ve 13 inç kullanmak sıkıntı olmazsa kesinlikle M1 işlemci diyorum ben.

M1 sıkıntılı bir işlemci değil hocam sadece uygulamaları yeni yeni geliyor(belki de gelmiştir çoğu uygulamanın beta sürümü vardı). Onun dışında Intel'i serisinden daha performanslı bir işlemci. Apple'ın kendi geliştirdiği uygulamaları kullanacaksanız bence 13 olanı alın yanına çok güzel bir monitör alırsınız tamamdır. Yoksa bir geliştiriciye ikisinde ekranı yetmez zaten.

Öğrenci iseniz öğrenci indirimi ile 16 GB RAM'li M1 Macbook Air alabilirsiniz. Tonla video var Youtube'da onları da izleyip fikir sahibi olabilirsiniz ancak 16 inç versiyon Development işi için aşırı gereksiz.
M1 Air tavsiye edilmiyor soğutma sisteminden dolayı. LTT'nin de bu konuda 2-3 videosu var zaten. M1 alınacak ise, Pro çok daha iyi olur.

M1 Air tavsiye edilmiyor soğutma sisteminden dolayı. LTT'nin de bu konuda 2-3 videosu var zaten. M1 alınacak ise, Pro çok daha iyi olur.
Aslında Developer'ların çoğu Air'i tavsiye ediyor. Geliştirme kısmında cihaz uzun süre yükte kullanılmıyor ki fana ihtiyaç duyulsun. 4K Video Render alırken bile Pro 27 dakikada alırken Air 29 dakikada alıyordu izlediğim bir testte ki 2 dakika için fan sesi dinlememeyi tercih ederim. Max Tech kanalından testleri izleyebilirsiniz Youtube'da.

Yeni konular

Geri
Yukarı