Macbook Pro 2020 için 8. nesil vs 10. nesil işlemci

Da_Sayko

Hectopat
Merhaba arkadaşlar,
Macbook Pro 2020 13 inç modelleri için iki ayrı işlemci seçeneği mevcuttur.
  • 1.4 GHz 4 çekirdekli 8. nesil Intel Core i5 işlemci (8GB 2133 MHz LPDDR3 bellek veya 16GB 2133 MHz LPDDR3 bellek)
  • 2.0 GHz 4 çekirdekli 10. nesil Intel Core i5 işlemci (Sadece 16GB 3733 MHz LPDDR4X bellek seçeneği mevcut)
Ayrıca 8.nesil olan model 16GB 2133 MHz LPDDR3 bellek ile gelirken 10.nesil olan model 16GB 3733 MHz LPDDR4X bellek ile gelmektedir.Bu iki cihaz arasında 1600 TL'lik fark bulunuyor.

Bu cihazda Matlab,simulink,TexMaker,c++,fortran,python gibi programlama dilleri ile kodlama yapmak için kullanacağım.Ayrıca fotoğrafçılık ile uğraşıyorum ve bu nedenle photoshop uygulaması kullanacağım.

Aklımdaki sorular sırasıyla şunlardır:
  1. Sizce bu iki işlemci arasında hangisini tercih etmeliyim?
  2. 16GB 2133 MHz LPDDR3 bellek yerine 8GB 2133 MHz LPDDR3 bellek tercih etsem yeterli olur mu?
  3. SSD'ler sonradan değişmediği için sizce daha yüksek SSD tercih edilmeli yoksa 256GB SSD bile yeterli olabilir mi?

Mac'ler uzun süreli bir yatırım gibi. Bence 2020 olmuşken 8. nesil alınmaz. Ama 8. nesil kötü mü? Hayır. Intel 5. nesilden beri 14nm'den kurtulamadığı için teknoloji bazında çok da bir ilerleme kat edemedi.
Bence kesenin ağzı biraz daha açılıp 10. nesil alınır.

SSD konusunda 512GB'den aşağısı için ilerleyen dönemlerde Harici Disklere bağımlı olursunuz.

1. Soruya ikisi de yeterli olur diye cevap vereceğim.
2. Soru içinse 8 GB şu an yetiyor ama 16 GB geleceğe dönük bir yatırım elbette, mâlum bellek yükseltilemiyor.
3. Soru ise bütçenize bağlı. Eğer bütçeniz kısıksa 256 GB alıp ek depolama kullanabilirsin ki ben de öyle yapıyorum.
Mac'ler uzun süreli bir yatırım gibi. Bence 2020 olmuşken 8. nesil alınmaz. Ama 8. nesil kötü mü? Hayır. Intel 5. nesilden beri 14nm'den kurtulamadığı için teknoloji bazında çok da bir ilerleme kat edemedi.
Bence kesenin ağzı biraz daha açılıp 10. nesil alınır.

SSD konusunda 512GB'den aşağısı için ilerleyen dönemlerde Harici Disklere bağımlı olursunuz.
Macbook'larda kullanılan işlemciler 14nm değil.

1. Soruya ikisi de yeterli olur diye cevap vereceğim.
2. Soru içinse 8 GB şu an yetiyor ama 16 GB geleceğe dönük bir yatırım elbette, mâlum bellek yükseltilemiyor.
3. Soru ise bütçenize bağlı. Eğer bütçeniz kısıksa 256 GB alıp ek depolama kullanabilirsin ki ben de öyle yapıyorum.

Macbook'larda kullanılan işlemciler 14nm değil.
Düzeltiyorum yanlış görmüşüm 14nm.

Yeni konular

Geri
Yukarı