MacBook Pro alınır mı?

enescnr

Picopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar, öncelikle kendimden bahsetmek istiyorum. 11. sınıfa gidiyorum. Zamanımın büyük çoğunluğunu uygulama geliştirmek ve oyun oynamakla geçiriyorum. Arada freelance olarak video düzenlemesi ve Photoshop işleri yapıyorum.

pt.com.tr üzerindeki eğitim indirimlerinden yararlanarak 13” MacBook Pro almayı düşünüyorum ama sizce o fiyata değer mi? İnternet'te birçok video ve yazı okudum, izledim. Ve bana uygun olduğunu düşünüyorum. Şu anda ASUS markasının N550JK-CN090H modelini kullanıyorum. Biraz zorlansa da hem oyunumu oynayabiliyorum hem de Adobe programlarını kullanabiliyorum. Ama ASUS’un kronik sorunlarından bıktığım ve macOS’un stabilliğini tecrübe etmek istediğim için MacBook kullanmak istiyorum. Ancak kafamda birkaç soru mevcut;

1- Alacağım modelde 128 veya 256 GB SSD olacağı için depolama sorunu yaşar mıyım? Şu anda 1TB HDD kullanıyorum ve neredeyse yarısından fazlası dolu. MacBook'ta harici bir depolama kullanmak şart mıdır?

2- Sadece 2 adet Thunderbolt girişi sıkıntı çıkarır mı? Tabii ki çoğaltıcı alacağım ama mesela ben bilgisayarımı 2 veya 3 monitör kullanmak istediğimde bir sıkıntı olur mu?

3- Son olarak mesela Adobe After Effects ile hazırladığım bir projenin render süresini test etmek istiyorum, Apple mağazalarındaki ürünlerde After Effects programı yüklü müdür? Yani kendi bilgisayarım ile MacBook Pro’nun render süresini karşılaştırma imkanım var mı?

MacBook sahibi arkadaşlar veya tecrübeli olanlar yorum yaparsa çok sevinirim. Herkese iyi günler diliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Benim tavsiyem eğer öğrenci iseniz MacBook almamanızdır. Çünkü MacBook alıyorsun sonra da bir ton para verip dönüştürücü alıyorsunuz. MacBook'u düzgün kullanmak için ekranı ikiye bölmek için de program satın alıyorsunuz. Normal kendi özelliğinde var fakat biraz saçma sapan bir stili var. Onun yerine düzgün bir bilgisayar toplasak ya da başka bir laptop baksak daha iyi olur. Eğer dediğim durumları karşılayabileceksen tercih senin. Ayrıca da depolama konusunda sıkıntı yaşarsın. Thunderbolt 3 destekli Samsung'un SSD'sini alman gerekir yüksek ihtimalle.

Merhabalar.
1- Bİr tb'lik hard diskin yarısından çoğu doluysa 128 gb veya 256 gb depolamada sorun yaşayabilirsiniz. Harici disk veya dahili olarak 1 tb ssd disk ilave etmeniz gerekebilir.
2- Bu sorunuzun cevabı bu videodaki gibi bir çözümle cevaplanabilir.
3- Mağazadaki bilgisayarlarda 3. parti uygulamaların yüklü oalcağını zannetmiyorum. USB diske atıp oradaki bilgisayara takıp içerisine attıktan sonra test edebilirsiniz.

Oyun için mac'ler özellikle de macbook'lar pek performans vermez. Dahili gpu oyun için yeterli değildir. KÜçük oyunları oynatır lakin pubg, the witcher vb oyunları oynayamazsınız. Öğrenci iseniz elinizdeki bilgisayara hackintosh kurmayı deneyebilirsiniz. Dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayın.

Öncelikle hızlı cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Benim tavsiyem eğer öğrenci iseniz MacBook almamanızdır. Çünkü MacBook alıyorsun sonra da bir ton para verip dönüştürücü alıyorsunuz. MacBook'u düzgün kullanmak için ekranı ikiye bölmek için de program satın alıyorsunuz. Normal kendi özelliğinde var fakat biraz saçma sapan bir stili var. Onun yerine düzgün bir bilgisayar toplasak ya da başka bir laptop baksak daha iyi olur. Eğer dediğim durumları karşılayabileceksen tercih senin. Ayrıca da depolama konusunda sıkıntı yaşarsın. Thunderbolt 3 destekli Samsung'un SSD'sini alman gerekir yüksek ihtimalle.

Açıkçası şu anda halihazırda az bir birikimim var, çalışıp para biriktirip o birikimin üstüne ekleyeceğim ve eğer yetmezse ailemden takviye isteyeceğim. Yani maddi olarak biraz sıkıntı yaşayacağım, evet. Ama eğer gerçekten MacBook'ların 7-10 yıl dayandığı doğruysa o paraya değeceğini düşünmüştüm.
Samsung'un dediğiniz sssdsini araştırdım. 500 GB olan modeli 1000TL:)

Merhabalar.
1- Bir TB'lik hard diskin yarısından çoğu doluysa 128 GB veya 256 GB depolamada sorun yaşayabilirsiniz. Harici disk veya dahili olarak 1 TB SSD disk ilave etmeniz gerekebilir.
2- Bu sorunuzun cevabı bu videodaki gibi bir çözümle cevaplanabilir.
3- Mağazadaki bilgisayarlarda 3. parti uygulamaların yüklü oalcağını zannetmiyorum. USB diske atıp oradaki bilgisayara takıp içerisine attıktan sonra test edebilirsiniz.

Oyun için Mac'ler özellikle de MacBook'lar pek performans vermez. Dahili GPU oyun için yeterli değildir. Küçük oyunları oynatır lakin PUBG, The Witcher vb oyunları oynayamazsınız. Öğrenci iseniz elinizdeki bilgisayara Hackintosh kurmayı deneyebilirsiniz. Dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayın.

Attığınız videoyu izledim, çok teşekkür ederim. Şu an laptopumu bir monitör bağlı şekilde yan yana kullanıyorum. Ancak monitörümde 1 adet HDMI var. Ve o HDMI'ı PS4 üme bağladığımdan laptopu bağlamak için HDMI to VGA kullanıyorum ve -dönüştürücüden mi kaynaklıdır bilmiyorum- görüntü kalitesi iğrenç oluyor HDMI'a göre. Attığınız videoda da VGA ile bağlıyor sanırım monitörleri. Bu yüzden biraz kararsız kaldım.
Ayrıca eğer MacBook alırsam zaten bilgisayar oyunlarından vazgeçip PS4'ü daha aktif kullanacağım.

Geçen sene Dual Boot olarak Hackintosh kurmuştum ama sanırım bilgisayarın özelliklerinden dolayı çok verimli çalışmıyordu. Şu anda işimi görmesi açısından Virtualbox üzerinde kullanıyorum fakat o Hackintosh'dan da beter:)

Öncelikle hızlı cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Açıkçası şu anda halihazırda az bir birikimim var, çalışıp para biriktirip o birikimin üstüne ekleyeceğim ve eğer yetmezse ailemden takviye isteyeceğim. Yani maddi olarak biraz sıkıntı yaşayacağım, evet. Ama eğer gerçekten MacBook'ların 7-10 yıl dayandığı doğruysa o paraya değeceğini düşünmüştüm.
Samsung'un dediğiniz sssdsini araştırdım. 500 GB olan modeli 1000TL:)

Attığınız videoyu izledim, çok teşekkür ederim. Şu an laptopumu bir monitör bağlı şekilde yan yana kullanıyorum. Ancak monitörümde 1 adet HDMI var. Ve o HDMI'ı PS4 üme bağladığımdan laptopu bağlamak için HDMI to VGA kullanıyorum ve -dönüştürücüden mi kaynaklıdır bilmiyorum- görüntü kalitesi iğrenç oluyor HDMI'a göre. Attığınız videoda da VGA ile bağlıyor sanırım monitörleri. Bu yüzden biraz kararsız kaldım.
Ayrıca eğer MacBook alırsam zaten bilgisayar oyunlarından vazgeçip PS4'ü daha aktif kullanacağım.

Geçen sene Dual Boot olarak Hackintosh kurmuştum ama sanırım bilgisayarın özelliklerinden dolayı çok verimli çalışmıyordu. Şu anda işimi görmesi açısından Virtualbox üzerinde kullanıyorum fakat o Hackintosh'dan da beter:)
Görüntü bozukluğu dönüştürücü kaynaklı olabilir. Çözünürlük ayarlarından düzeltmeyi deneyin. 3 monitör bağlamayı iyice araştırmanız lazım. Yoksa sıkıntı çekebilirsiniz. Bütçeniz varsa kullandığınız programlar macbook'ta daha verimli çalışabilir yani macbook almayı düşünebilirsiniz. Oyun için de geforce now kullanırsanız çok az bi gecikme ile oyun da oynayabilirsiniz. Tabi yüklü bir şekilde oyun deneyimi yaşatmayabilir ama en azından oyun ihtiyacınızı giderir.

1- Alacağım modelde 128 veya 256 GB SSD olacağı için depolama sorunu yaşar mıyım? Şu anda 1TB HDD kullanıyorum ve neredeyse yarısından fazlası dolu. MacBook'ta harici bir depolama kullanmak şart mıdır?

128 kesinlikle yetersiz. 256 ile zorlanarak idare edilir ama harici disk şart olur. Ben günümüzde en az 512 dahili depolama tavsiye ederim.

2- Sadece 2 adet Thunderbolt girişi sıkıntı çıkarır mı? Tabii ki çoğaltıcı alacağım ama mesela ben bilgisayarımı 2 veya 3 monitör kullanmak istediğimde bir sıkıntı olur mu?

Bütçe 4'e yetmiyorsa 2 TB portu ile de idare edilir. Çoklu monitör desteği de var, yetmediği yerde dock kullanırsınız.

3- Son olarak mesela Adobe After Effects ile hazırladığım bir projenin render süresini test etmek istiyorum, Apple mağazalarındaki ürünlerde After Effects programı yüklü müdür? Yani kendi bilgisayarım ile MacBook Pro’nun render süresini karşılaştırma imkanım var mı?

Bu konuda bilgim yok. İnternette yapılmış hazır testler olabilir, onlara bakılabilir.

Son bir uyarı: İkinci el alacaksanız kelebek tasarımlı klavyeli modellerden uzak durun.

Bu konuda bir teste rastladım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı