MacBook Pro M2 2022 nasıldır?

Değil zaten. Hadi TL enflasyonundan seni kurtardı global enflasyon? Hisse alımı mesela bir yatırımdır doğru yaparsınız. 2019 Apple hisselerine bakın mesela.
Mesele çok uzadı. Aynı şeyleri yazmaya gerek yok. Benim görüşüm Aşağıda yazdıklarım.
Şunu söyleyebilirsin, dolar almak mac almaktan daha iyi bir yatırımdır. Eyvallah derim ancak, bir başkasıda gelir der Tesla'dan hisse almak dolardan daha iyi bir yatırımdır. Bunun ucu bucağı yok. Hepsi kardan zarar ettiriyor enflasyondan kaynaklı. Ben bu zamanda bir bilgisayar alacakken sırf maddi kayıp yaşamamak için mac alan adama saygı duyarım, güzel bir yatırım yapmıştır kendisi. Çünkü başka bir bilgisayar almak yerine mac almak o bilgisayardan edilecek zarar ile beraber her zaman için bir kardır.
Bu zamanda kimse %181 kar getirecek yatırım yapamaz. Yapıyorsada tebrik eder geçerim. Yatırımdan beklentiniz bu zamanda %181 kar ise istediğiniz sepeti kurun apple, tesla kar ettirir microsoft, google zarar ettirir(bu yıl olduğu gibi) günün sonunda %130 karlar larda kalırsınız. O kadar kolay değil eldeki parayı 1 yılda 2'ye katlamak.

Mesele çok uzadı. Aynı şeyleri yazmaya gerek yok. Benim görüşüm Aşağıda yazdıklarım.

Bu zamanda kimse %181 kar getirecek yatırım yapamaz. Yapıyorsada tebrik eder geçerim. Yatırımdan beklentiniz bu zamanda %181 kar ise istediğiniz sepeti kurun apple, tesla kar ettirir microsoft, google zarar ettirir(bu yıl olduğu gibi) günün sonunda %130 karlar larda kalırsınız. O kadar kolay değil eldeki parayı 1 yılda 2'ye katlamak.
Konuya o kadar uzaksın ki, TL ile yatırım yapan mı var ? Eğer dolarla yaptığın yatırımlar %10 un üzerine çıkarsa kardasın değilse yatırımın ya başarısızdır ya da uzun vadeli planlamışsındır. Ayrıca yatırım sadece hisse almak değildir. Mesela kafe açmak da yatırımdır ya da aynı paraya 10 farklı kafeye ortak olmakta risk yönetimidir. İster kabul et ister etme. Macbook yatırım aracı değildir matematik ortada kesinlikle para kaybedeceğin bi yatırım aracı cidden mükemmelmiş. TL olarak kardayım ama dolar olarak değil diyorsun yani devam et bakalım portföyüne ne olacak.

Hocam genel anlamla katılmakla birlikte 2019 Mac Pro örneğini çok doğru bir örnek olarak görmüyorum. Sonuçta 2019 Mac Pro üretimi durmuş, elde varsa bile satılmak için geç kalınmış bir cihaz. Tren geçmiş o cihaz için.

Neyse konu çok amacından saptı. Ben aldığım cihazlarda satılabilirliğe önem veriyorum. Evimde ölü telefon, bilgisayar cehennemim bulunmuyor. Bu bana hep kar ettirdi. Herkese tavsiye ederim. Meselenin özeti bu.

Tamam o halde 2020 M1 işlemcili MacBook Pro ile değerlendirelim.
https://www.sahibinden.com/ilan/iki...6gb-ssd-plus1-sene-garantili-1051364436/detay 17.000 TL diyelim.

Ürünün çıkış fiyatına da 14.000 TL diyelim.

MacBook yatırımı 3000 TL kar getiryor.

2020 yılında gram altın 454 TL (2020-yilinda-en-cok-altin-kazandirdi_ID1467385 )

17.000/454=37,44 yapıyor ama biz buna 37 diyelim.

2022 gram altın satış fiyatı ise 920 TL.
920*37 = 34040 TL biz buna 34.000 TL diyelim.

Aradaki fark 31.000 TL.

Sadece şunu söylemeye çalışıyoruz: Param değer kaybetmesin diye MacBook alınmaz.

2. el piyasasının var olması o cihazın yatırım için mantıklı olduğu anlamına gelmez. Sadece kolayca ve minimum zararla elden çıkarabileceğin anlamına gelir. Sen minimum zararı kar olarak adlandırıyorsun. Biz ise zarar zarardır demeye çalışıyoruz.

Tamam o halde 2020 M1 işlemcili MacBook Pro ile değerlendirelim.
https://www.sahibinden.com/ilan/iki...6gb-ssd-plus1-sene-garantili-1051364436/detay 17.000 TL diyelim.

Ürünün çıkış fiyatına da 14.000 TL diyelim.

MacBook yatırımı 3000 TL kar getiryor.

2020 yılında gram altın 454 TL (2020-yilinda-en-cok-altin-kazandirdi_ID1467385 )

17.000/454=37,44 yapıyor ama biz buna 37 diyelim.

2022 gram altın satış fiyatı ise 920 TL.
920*37 = 34040 TL biz buna 34.000 TL diyelim.

Aradaki fark 31.000 TL.

Sadece şunu söylemeye çalışıyoruz: Param değer kaybetmesin diye MacBook alınmaz.

2. el piyasasının var olması o cihazın yatırım için mantıklı olduğu anlamına gelmez. Sadece kolayca ve minimum zararla elden çıkarabileceğin anlamına gelir. Sen minimum zararı kar olarak adlandırıyorsun. Biz ise zarar zarardır demeye çalışıyoruz.
Bende bunu söylüyorum. Gidin 100 tane mac stoklayın demiyorum. Apple'da satış yaptığın ürünün fiyatıyla onun yeni versyonun fiyatı eşleşmeli oluyor(doğru zamanı bulursan) hep al satlardan günün sonunda karlı çıkarsınız diyorum. Ve karıda nasıl açıklıyorum? Mac yerine alınan bir bilgisayardan zarar etmektense Mac'ten TL cinsi karla ikisi arasında açılan makas ile dolar karşısında bile kar ediyorsunuz diyorum... Hala neyi tartışıyorsunuz anlamıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı